Porady

Piasek płukany – charakterystyka materiału budowlanego

Wystarczy wyobrazić sobie przeciętną budowę, aby dostrzec pewien szczegół łącący je wszystkie. Praktycznie zawsze widzimy na nim hałdę piasku. Zazwyczaj ładnego, żółtego, o małych drobinach. Może się kojarzyć głównie z piaskiem występującym w dziecięcych piaskownicach. Jest to niezwykle ważny dla każdej budowy surowiec.

Nie tylko piasek płukany budowlany

Jednak piasek budowlany to nie tylko tytułowy piasek płukany, ale także piasek kwarcowy oraz pospółka piaskowo-żwirowa. Wszystkie te rodzaje piasku pełnią odpowiednie funkcje. Laikowi może się wydawać dosyć dziwne, że milimetr czy dwa wielkości drobin albo skład chemiczny może wpływać na te role. Tymczasem są to niezwykle ważne parametry.

Piasek płukany – skąd jego nazwa?

Zastanawiająca może być nazwa tego kruszywa. Najczęściej kojarzy się ona z tym, że piasek przed trafieniem na budowę trafia do jakiegoś miejsca, które je przepłukuje…? Albo coś innego podobnego. Tymczasem jest to tylko połowicznie dobre myślenie. Piasek płukany rzeczywiście jest przepłukiwany, ale nie po jego wydobyciu, tylko jeszcze w trakcie.

Piasek płukany pochodzi z ze złóż, które są eksploatowane za pomocą wypłukiwania, bezpośrednio podczas wydobywania z nich kruszywa. W ten sposób uzyskuje się najdrobniejszy piasek (o wyjątkowo małych drobinach 0-2 mm). Jest on też niezwykle bogaty w krzemionkę. Jego jednolita ziarnistość sprawia, że jest to piasek najchętniej używany nie tylko w budownictwie, ale też wielu innych gałęziach działalności, a nawet pracach badawczych.

Piasek płukany gdzie się go wykorzystuje?

Przede wszystkim wykorzystanie piasku budowlanego to olbrzymi wachlarz opcji dotyczących wspomnianych już wcześniej różnego rodzaju budów.

Używa się go przede wszystkim do robienia zapraw tynkarskich oraz wylewek betonowych. Dzięki temu, że jego ziarna są podobnej wielkości, pozwala on zachować jednolitą strukturę powstałego materiału, a co za tym idzie odpowiednio strukturę wylewki i przede wszystkim wytrzymałość.

Specyfika piasku płukanego sprawia, że sprawdza się on bardzo dobrze jako materiał do wyrównywania terenu, czy nawet podsypywania fundamentów. Podobnie jest w przypadku stabilizacji kostki brukowanej, tworząc fugi, które świetnie filtrują zanieczyszczenia, jednocześnie będąc wytrzymałymi.

Piasek płukany to także materiał wykorzystywany w pracach inżynieryjnych do zabezpieczania skarp i umocnień.

Jako najczystszy piasek jest on używany jako wypełnienie piaskownic czy powierzchni sztucznych plaż.

Z jego właściwości korzysta także przemysł ceramiczny.

Similar Posts