Niespodziewane przerwy w dostawie prądu, a także trudności w zakupie węgla mogą dotknąć wiele osób. Takie sytuacje są szczególnie groźne podczas zimy, gdy niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu domu czy mieszkania. Jak się przygotować na takie ewentualności? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, kiedy i w jaki sposób przyda Ci się przetwornica prądu oraz piła akumulatorowa.
Awaria prądu, brak węgla – na co musisz się przygotować w trakcie zimy?
Zima to zwykle trudny czas, gdyż zawsze, nawet jeśli przebiega stosunkowo łagodnie, wiąże się z okresowymi spadkami temperatur i występowaniem nagłych zjawisk pogodowych. W niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, jaka występuje obecnie, zagrożenia podczas okresu zimowego jeszcze się zwiększają. Ich skutkiem może być brak prądu, wynikający na przykład z:
- niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, takich jak wichury i intensywne opady śniegu, które mogą doprowadzić do zerwania linii energetycznych oraz trudności z ich naprawą,
- przeciążenia, skutkującego nagłym wyłączeniem sieci dystrybucyjnych oraz przesyłowych,
- eksploatacji przestarzałych systemów energetycznych,
- braku bezpieczeństwa energetycznego państwa, związanego na przykład z nadmiernym uzależnieniem od importu energii.
Zima to okres, w którym szczególnego znaczenia nabiera efektywne ogrzewanie domów i mieszkań. Przeszkodą ku temu może być brak surowców, w tym węgla – taka sytuacja była zauważalna w Polsce na jesieni 2022 roku. Wynikła ona z zablokowania importu tego surowca od Rosji, przy czym krajowe zapotrzebowanie nie zostało zaspokojone rodzimą produkcją.
Potencjalne problemy, które mogą wystąpić podczas zimy, takie jak przerwy w dostawie prądu oraz brak węgla, wymagają odpowiedniego przygotowania się do nich. Poniżej garść porad, jak to zrobić.
Czytaj więcej o tym, jaką piłę akumulatorową wybrać, by przygotować się do braku prądu i opału
Awaria prądu? Skorzystaj z przetwornicy
Przetwornica napięcia to bardzo użyteczne urządzenie zawsze wtedy, gdy występują problemy z dostawami energii elektrycznej. Bez względu na to, czy chodzi o długotrwały, czy chwilowy brak prądu, taki sprzęt pozwoli Ci zasilić dowolny sprzęt elektryczny, w tym:
- lodówkę,
- stojącą lampę,
- laptopa,
- radio,
- grzejnik.
Przetwornicę napięcia zwykle podłącza się do akumulatora 12 V, dzięki czemu sprzęt generuje napięcie 230 V. Często jednak nie można skorzystać z zapalniczki samochodowej, na przykład ze względu na zbyt dużą odległość auta od domu czy mieszkania. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się urządzenie zasilane akumulatorowo – odpowiednią ofertą dysponuje RYOBI.
Na przykład przetwornica PowerHub 36V ONE+™z akumulatorem o pojemności 12,0 Ah pozwala na podtrzymanie pracy lodówko-zamrażarki o mocy do 400W przez około 8 godzin. Dodatkowym atutem przetwornic RYOBI jest to, że są one wyposażone w porty USB – za ich pomocą możesz ładować telefony i tablety.
Sprawdź więcej informacji na temat akumulatorowej przetwornicy prądu.
Jak samodzielnie zgromadzić chrust i drewno opałowe?
Jeśli brakuje węgla, dobrym pomysłem jest przygotowanie opału na własną rękę. Możesz w tym celu:
- nabyć kłody, które wymagają przycięcia,
- uporządkować ogród poprzez na przykład usunięcie martwych drzew,
- zebrać w lesie chrust, składający się z gałęzi czy małych nieokrzesanych drzewek.
Pamiętaj, że samowolne gromadzenie chrustu w lesie jest zabronione. Wymaga ono uzyskania zgody ze strony leśnika – wskazuje on odpowiednie miejsce, w którym można prowadzić prace. Po ich zakończeniu trzeba uregulować płatność i dopiero wtedy surowiec można wywieźć z lasu.
Jak samodzielnie przyciąć drewno opałowe? To proste – wystarczy wykorzystać piłę łańcuchową. Za jej pomocą:
- usuniesz drzewo zalegające na działce, które na przykład w wyniku wichury przewróciło się albo jest już mocno zniszczone,
- przytniesz gałęzie podczas zbierania chrustu w lesie,
- podzielisz drewno przywiezione ze składu na mniejsze kawałki.
Piła łańcuchowa pozwoli Ci samodzielnie pozyskać drewno opałowe, co jest korzystne pod kątem ekonomicznym. W takim wypadku nie musisz martwić się tym, że nagle zabraknie węgla – możesz odpowiednio wcześnie się do tego przygotować, gromadząc chrust już w okresie letnim czy jesiennym.
Do prac w ogrodzie czy w lesie polecane są piły łańcuchowe akumulatorowe. Sprzęty oferowane przez RYOBI wyposażono w wiele przydatnych rozwiązań, które ułatwiają obsługę, sprawiając, że nawet mniej doświadczony użytkownik nie będzie miał z nią problemu. Chodzi o:
- beznarzędziowe napinanie łańcucha,
- automatyczne smarowanie prowadnicy,
- mechaniczny system hamowania łańcucha,
- technologię antywibracyjną, która redukuje zmęczenie podczas długotrwałych prac.
Każda piła akumulatorowa RYOBI umożliwia długotrwałą pracę z dala od źródeł prądu. Na przykład sprzęt z baterią High Power o pojemności 9,0 Ah pozwoli Ci wykonać nawet 120 cięć gałęzi o grubości 15 cm. Dużym atutem urządzenia jest brak emisji spalin, co pozytywnie wpływa na zdrowie operatora. Piła łańcuchowa akumulatorowa to świetny sposób na to, aby odpowiednio wcześnie zapobiec problemom z brakiem węgla.
Poznaj, jaką piłę łańcuchową wybrać do samodzielnego zgromadzenia opału.