Porady

Obróbka CNC — czym jest i dlaczego jest lepsza?

Obecnie już w niemal każdym nowoczesnym zakładzie przemysłowym czy produkcyjnym możemy znaleźć maszyny oparte na technologii CNC. Nic w tym dziwnego, wraz z rozwojem technologii, coraz większy nacisk kładziemy na automatyzacje procesów i optymalizację kosztów. Maszyny CNC zdają się więc idealnym rozwiązaniem.

Jeśli interesuje Cię obróbka cnc, Wrocław lub inne duże miasta to idealne miejsce, żeby znaleźć specjalistów w tej dziedzinie. Zanim to zrobisz, warto zrozumieć, na czym polega obróbka CNC i czym wyróżnia się na tle konkurencyjnych metod. 

Czym jest obróbka CNC? 

Nazwa CNC to skrót z angielskiej nazwy Computerized Numerical Control, co oznacza, że maszyny wyprodukowane w technologii CNC są wyposażone w  mikrokomputer zintegrowany z częścią sterującą maszyny. W praktyce oznacza to, że cały proces został zautomatyzowany i nie wymaga stałej kontroli operatora. 

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC? 

Obróbka skrawaniem CNC polega na bardzo dokładnym ścinaniu obrabianego materiału lub jego części. Technologia CNC gwarantuje doskonałą precyzję i zgodność produktu końcowego z projektem. Aby przeprowadzić proces obróbki skrawaniem CNC, należy rozpocząć od stworzenia projektu w specjalistycznym programie komputerowym. Następnym krokiem jest adaptacja, czyli w pewnym sensie zaprogramowanie danego projektu w komputerze maszyny CNC. Po wykonaniu tych dwóch kroków możemy rozpocząć obróbkę skrawaniem, czyli zależnie od projektu, przejść do dokładnego szlifowania, frezowania i toczenia. W jaki sposób to się odbywa? Maszyna CNC jest wyposażona w specjalistyczne narzędzie skrawające, które będąc wprowadzone w ruch obrotowy, pozwala na precyzyjne frezowanie. W przypadku toczenia obrabiany materiał jest poddawany ruchom narzędzia skrawającego pozwalającym na stworzenie kształtów zaokrąglonych,  na przykład takich jak kula, wałek czy stożek. Ostatnim etapem jest szlifowanie, dzięki któremu obrabiany materiał zyskuje końcowy wygląd. 

Obróbka CNC. Wady i zalety. 

Choć co do tego, że obróbka skrawaniem CNC to prawdziwy krok milowy w technologii nie ma wątpliwości, ma ona jednak zarówno zalety, jak i wady. 

Zalety obróbki CNC 

Zestawienie plusów i minusów obróbki CNC warto jednak zacząć od zalet tej technologii, gdyż zdecydowanie przeważają one nad wadami. Jedną z najważniejszych cech pracy z maszynami CNC jest redukcja błędów niemal do zera. Tradycyjne metody obróbki skrawaniem polegały w całości na umiejętnościach manualnych operatora. Dzięki zastosowaniu sterowania komputerowego, w maszynach CNC udało się wykluczyć czynnik błędu ludzkiego. Z tego samego powodu obróbka CNC jest również znacznie szybsza, a oszczędność czasu to istotny czynnik w optymalizacji kosztów produkcji. Ponadto do zalet należy zaliczyć niezwykłą precyzję, powtarzalność (produkty końcowe wykonane na tym samym programie są identyczne) oraz bardzo wysoką jakość. Warto również wspomnieć, że dzięki zastosowaniu technologii CNC rozszerzone zostały możliwości obróbki skrawaniem pod kątem stopnia skomplikowania wzoru. Teraz z łatwością można wycinać małe i skomplikowane elementy o doskonałej jakości i precyzji. 

Wady obróbki CNC

Czy zatem ta rewolucyjna metoda ma jakiekolwiek wady? Zdecydowanie tak. Technologia CNC ma jeszcze szerokie pole do poprawy. Podstawową wadą tego systemu są wysokie koszty. Znacznie przewyższają one koszty obróbki skrawaniem przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Ponadto, aby czerpać z możliwości maszyn CNC, konieczna jest znajomość specjalistycznego programu komputerowego oraz umiejętność tworzenia w nim projektów. Koszty zakupu maszyny lub zatrudnienia wyspecjalizowanych pracowników to jednak nie wszystko. Serwisowanie, naprawa i utrzymanie maszyny CNC jest również znacznie droższe niż w przypadku maszyn tradycyjnych. 

Na zlecenie Metikam Sp. z o.o.

Similar Posts