Porady

Jak wybrać dobrą farbę do drewna?

Jak wybrać dobrą farbę do drewna?

Farba do drewna nadaje meblom, płotom i innym drewnianym elementom nowe, piękne oblicze, a dodatkowo chroni je przed zniszczeniem. Warunek jest jeden – musi być dobrze wybrana. Co to oznacza i jak wybrać dobrą farbę do drewna? Sprawdziliśmy to!

Wybór dobrej farby do drewna nie jest łatwy. Trudność wynika z dużej różnorodności produktów. To sprawia, że stając przed półkami w sklepach czy przeglądając oferty w Internecie, nie wiemy, co powinniśmy wybrać, by malowanie przebiegło bezproblemowo, a drewno zyskało taki wygląd i trwałość, na jakiej nam zależy. Znacznie łatwiej jest, kiedy wiemy, na które cechy produktu warto zwrócić uwagę, a są to:

  • Zastosowanie – niektóre farby przeznaczone są wyłącznie do malowania na zewnątrz, inne tylko do domowych mebli. Są też produkty, na etykietach których przeczytamy, że można stosować je w jednym i drugim miejscu.
  • Wykończenie – kolor farby to tylko jedno kryterium. Do wyboru masz jeszcze efekt wykończenia: matowy, półmatowy lub satynowy. Niektóre farby zapewniają całkowite krycie, inne pozostawiają delikatną widoczność słojów drewna.
  • Wydajność – wyrażana w metrach kwadratowych na litr. Na podstawie tego parametru ocenisz, ile farby będziesz potrzebować do pomalowania danego mebla lub innego drewnianego przedmiotu bądź powierzchni.
  • Ilość warstw – „podpowiada” ile warstw farby należy nałożyć, aby uzyskać opisany przez producenta efekt.
  • Trwałość – w zależności od tego, jaką farbę wybierzesz, trwałość tworzonej przez nią powłoki może być niska, średnia lub wysoka. Na drewnie narażonym na mocne zużycie warto użyć farby o większej trwałości, a w miejscu, w którym nie przewiduje się ryzyka uszkodzeń tak solidna warstwa już nie jest niezbędna.
  • Czas schnięcia – dotyczy pojedynczej warstwy i jest inna w każdym rodzaju farby; może wynosić od nawet 30 minut do 12-24 godzin.
  • Informacje dodatkowe – na rynku znajdziesz farby ekologiczne, hipoalergiczne, bezpieczne dla zwierząt i inne.

Najpopularniejsze farby do drewna – sprawdź, którą wybrać

Dostępnych jest kilka najpopularniejszych rodzajów farb, różniących się pod względem wyżej wymienionych cech.

Farba kredowa charakteryzuje się recepturą opartą na wodzie i kredzie. Jest łatwa w użyciu, dostępna w wielu kolorach, bardzo szybko schnie. Polecana do odnawiania mebli wewnątrz pomieszczeń i prac typu DIY ze względu na łatwość aplikacji i fakt, że można stworzyć z jej pomocą efekt postarzenia mebla – przez przecierki i cieniowanie. Trwałość powłoki jest jednak niewielka, a farba niemal wcale nie chroni drewna.

Farba akrylowa powstaje na bazie tzw. żywic poliakrylowych i wody. Dzieli się na dwa główne rodzaje: do ścian i sufitów oraz na emalie do drewna, polecane do malowania szafek czy stołów. Cechuje ją dość dobre krycie oraz powłoka o zadowalającej trwałości. Szybko schnie, ma dobrą przyczepność do podłoża i łagodny zapach. Może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Farba alkidowa oparta jest na mieszance oleju i żywicy ftalowej (alkidowej). Jest to więc farba olejna do drewna (www.farbyjedynka.pl). Tworzone przez nią warstwy charakteryzują się dużą odpornością – zarówno na działanie czynników atmosferycznych, jak i uszkodzenia mechaniczne. Może być więc z powodzeniem stosowana w domu i ogrodzie. Kolorowe powłoki zasłaniają drewno w całości, w tym także jego słoje. To farba w sam raz do elementów drewnianych narażonych na intensywne użycie. Przykład: Jedynka Drewno i Metal Mat, która dzięki udoskonalonej recepturze cechuje się też łagodnym zapachem i krótszym czasem schnięcia niż standardowe farby alkidowe.

Dobra farba do drewna to ta, dopasowana do Twojej indywidualnej sytuacji malarskiej – rodzaju drewnianego elementu, który chcesz odświeżyć i efektu, na jakim Ci zależy. Teraz wiesz, na co zwrócić uwagę, przeglądając poszczególne farby do drewna oraz czym różnią się najpopularniejsze rodzaje tego produktu.

Podsumowanie:

  • Czym charakteryzuje się dobra farba do drewna? To zależy od Twoich oczekiwań względem efektu, jaki ma przynieść. W artykule znajdziesz najpotrzebniejsze informacje, z którymi wybór produktu będzie znacznie łatwiejszy.
  • Najważniejsze to poznać podstawowe cechy farb do drewna i umieć przełożyć je na funkcjonalność konkretnej farby w odniesieniu do Twojej indywidualnej sytuacji malarskiej.
  • Wybór farby jest kluczowym etapem całego procesu malowania drewna. Dobry produkt pozwoli Ci na skuteczne odnowienie wymagającej, drewnianej powierzchni, a kiepski może zmarnować Twój czas, energię i pieniądze. Dlatego poświęć na wybór farby odpowiednio dużo czasu.

 

Similar Posts