Jak skutecznie odgrzybić pomieszczenia po zalaniu? Czy niezbędna jest dezynfekcja powietrza, profesjonalne sprzątanie po zalaniu, czy może wystarczy przewietrzyć solidnie pomieszczenie?
Wybicie kanalizacji w mieszkaniu, czy zalany dom może mieć różne oblicza, a skutki zawilgoconych ścian mogą odbijać się na naszym zdrowiu przez wiele lat. Czy jest możliwe wysprzątanie pomieszczeń po zalaniu na własną rękę? Na to i inne pytania, czy poradzimy sobie samodzielnie z różnymi problemami dotyczącymi usuwania szkód po zalaniu, takimi jak: smród, szerzące się drobnoustroje, rozprzestrzeniające się grzyby i pleśnie na ścianach odpowiedź poznacie, czytając ten artykuł.
Odgrzybianie pomieszczeń po zalaniu — jak wygląda?
Grzyb w łazience to niemały problem. Powstanie wilgoci, czy pleśni to często bezpośredni skutek zalania. Niestety, ale mało kto z nas wie, jak dokładnie dezynfekować pomieszczenia po zalaniu, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Usuwanie grzyba ze ścian wymaga eliminacji źródła jego powstania, dobrania odpowiedniej metody pozbycia się go i przeprowadzenia dezynfekcji po zalaniu. To, co możemy zrobić, to zwrócić się do osób, które takimi problemami zajmują się na co dzień. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce odgrzybianie mokrej ściany lub sprzątanie po zalaniu, a na pewno pojawią się lokalne firmy, świadczące tego typu usługi.
Dlaczego grzyby i pleśnie są groźne dla naszego zdrowia?
Niektórzy z nas, pewnie wiedzą, iż niezwykle niebezpieczne środowisko zostaje wytworzone w zalanych pomieszczeniach, w których króluje wilgoć. Grzyb czy pleśń doskonale rozwija się w towarzystwie wilgoci. Co za tym idzie, sprawiają, że nasze zdrowie jest w niebezpieczeństwie. Tak, dobrze czytasz. Zatrucie pokarmowe, a nawet nowotwór żołądka to konsekwencje długotrwałego przebywania wśród pleśni i grzybów obecnych na mokrej ścianie. Nie musimy chyba już dalej cię przekonywać, dlaczego tak ważne jest odgrzybianie pomieszczeń po zalaniu. Otóż jak radzą fachowcy, najlepiej działać w tym celu stosując bezinwazyjne metody, które nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, a są przy tym całkowicie ekologiczne.
Problem zalanego mieszkania — grzyb wróg numer 1
Wiele osób bagatelizuje problem, jakim są grzyby na mokrych ścianach naszych domów. Nie traktuje się ich jako bezpośrednie zagrożenie, ponieważ namacalne skutki nie są widoczne z dnia na dzień. Często traktujemy to bardziej jako estetyczny defekt, który można np. zamalować lub zlikwidować wietrząc zagrzybione pomieszczenie. Nic bardziej mylnego. Grzyby w naszym domu do śmiertelne zagrożenie dla całej naszej rodziny!
Rozwijający się grzyb, powoduje różne problemy dla zdrowia. Należą do nich m.in.: alergia, zawroty głowy, nowotwory, czy też uszkodzenie nerek. Są to poważne schorzenia, które niosą za sobą wielkie konsekwencje. Pamiętajmy o tym, że zagrożenie dla naszego zdrowia to tylko jedna strona tego medalu. Nie wolno nam zapominać o stanie naszego budynku. Długotrwałe zawilgocenie piwnicy potrafi osłabić konstrukcje każdego obiektu.
Jakie są powody pojawienia się grzyba na ścianie?
Częstym powodem pojawienia się grzyba na ścianie jest uszkodzenie elewacji budynku. Nie wolno tego bagatelizować, brak remontu elewacji, to tylko odsunięcie problemu w czasie i przyzwolenie na swobodny rozwój grzybów. Im dłużej będziemy czekać z wyeliminowaniem przyczyny, tym koszty osuszania zalanego budynku będą wyższe. Oczywiście pęknięta elewacja, to niejedyny powód skąd może pojawić się grzyb w naszym domu. Często występuje on zalaniu piwnicy, pęknięciu rur kanalizacji miejskiej, czy też awarii sieci wodociągowej naszego budynku. Przyczyn pojawienia się grzyba na ścianie może być wiele. Ostatecznie, można zdecydować się na profesjonalny pomiar wilgotności mokrej ściany i badania mykologiczne. To kosztowna usługa, która daje jednak nam dokładne informacje, z jakiego rodzaju zagrożeniem mamy do czynienia.
Czy profesjonalne sprzątanie po zalaniu jest konieczne?
Zalany dom to często wybicie kanalizacji lub zalanie szamba w piwnicy. Pozbycie się wody i nieczystości to dopiero początek prac oczyszczających. jeżeli dysponujemy pompą do wypompowania wody z zalanego pomieszczenia, to pierwszy etap czyszczenia jest za nami. Kolejnym krokiem będzie usunięcie zalanych przedmiotów i przekazanie ich do utylizacji. Oczywiście rodzaj, gdzie należy je zutylizować, zależy od rodzaju zalania. Innym miejscem oddania odpadów będzie przypadek, kiedy zaleje nas wiosenny deszcz, a jeszcze innym będą nieczystości z kanalizacji. Z wszystkim tymi zdarzeniami skutecznie radzą sobie
firmy sprzątającej po zalaniach, dysponują one dobrym sprzętem do osuszania zalanych pomieszczeń, dysponują miernikami wilgoci i mocnymi ozonatorami powietrza. Te argumenty wydają się dość mocno przemawiać na korzyść zlecenia usługi usunięcia skutków zalania fachowcom z branży sprzątającej.
Co oznacza grzyb na ścianach?
Szkodliwe mikroorganizmy, które są w składzie grzybów występujących na sufitach i ścianach po zalaniu, możemy scharakteryzować, dzieląc je np. na: ochratoksyny, czy też alfatoksyny. Te pierwsze powodują choroby nerek oraz nowotwory, natomiast te drugie schorzenia wątroby. Warto tutaj wspomnieć o tym, że natychmiastowe działania po zalaniu są niezbędne, do tego, aby nie dopuścić do zawilgocenia. W sytuacji zalania warto więc zwrócić się do specjalistycznej firmy sprzątającej. Jedną z firm o zasięgu ogólnopolskim jest — Kastelnik, który dezynfekuje po zalaniach polskie domy od 2013 roku. Wypompowywanie wody po zalaniu, osuszanie wilgotnych ścian, a na końcu dezynfekcja ozonem lub nadtlenkiem wodoru, to prawidłowa kolejność działań, aby wykluczyć przykre konsekwencje zalania. O dobrej skuteczności działania nadtlenku wodoru, jako środka biobójczego, niech świadczy fakt, iż jest on od wielu lat używany do dezynfekcji sal operacyjnych w szpitalach i niepublicznych placówkach medycznych.
Dezynfekcja i osuszanie pomieszczeń przed remontem domu
Gdy już zdecydujemy się podjąć się przedsięwzięcia, jakim jest remont mieszkania, zazwyczaj staramy się przygotować do tego jak najlepiej. Wybieramy kolory ścian, fason płytek, czy też rodzaj wymarzonej podłogi. Jednak istnieje jeszcze inna kwestia, o jakiej nie możemy zapominać. Jest nią stan ścian, sufitów czy podłóg. Nawet najlepszej jakości gładź nie wysuszy ścian, a pamiętajmy, iż musimy to wykonać przed samym remontem. Grzyb i szerząca się wilgoć to problemy, których powinniśmy się pozbyć raz na zawsze. Ważne jest, aby mieć pewność skuteczności zabiegu odgrzybiania, dlatego zaleca się zatrudnienie w tym celu profesjonalistów lub samemu zgłębienie tej specjalistycznej wiedzy. Przed wykonaniem odgrzybiania ścian, warto osuszyć ściany przed remontem. Pamiętajmy, iż grzyby nie lubią przeciągów — warto więc regularnie wietrzyć pomieszczenia mieszkalne.
Podsumowanie
Odgrzybianie pomieszczeń po zalaniu to praca, którą należy wykonać z wielką dokładnością i według ściśle określonej procedury. Zalanie to niezwykle przykra sytuacja, która nie dość, że krzyżuje nasze plany na wakacje to bez odpowiedniego usunięcia jego skutków, może negatywnie wpłynąć na nasze dalsze życie i zdrowie. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia u nas w domu, powinniśmy od razu zacząć działać. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę odpowiednią kolejność działań, i nie wykonywać nieprzemyślanych ruchów.
Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i odgrzybić jedno pomieszczenie mieszkalne, zanim grzyb rozprzestrzeni się dalej po całym domu. W przypadku długotrwałego przebywania wśród wilgoci jesteśmy narażeni na wiele schorzeń, a przecież dbanie o własne zdrowie powinno być dla każdego z nas sprawą najwyższej wagi.