Porady

Arduino Mini – niewielki mikrokontroler o potężnych możliwościach

Podczas konstruowania rozbudowanych układów jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość zminimalizowania ich zewnętrznych wymiarów, co umożliwią płytki z rodziny Arduino Mini.

 

Wysoka wydajność i możliwość sterowania zewnętrznymi urządzeniami

Arduino Mini to jeden z najmniejszych minikomputerów dostępnych do kupienia na rynku. Wyposażony został w mikrokontroler Atmega328, który posiada 32 kilobajty pamięci Flash, z których 5 kB wykorzystywane są przez bootloader. Urządzenie posiada dodatkowo 2 kB pamięci SRAM oraz 1 kB pamięci EEPROM. Z kolei zegar taktowany jest w zależności od otrzymywanego napięcia 8 MHz lub 16 MHz (odpowiednio dla 3,3 V oraz 5 V).

Płytka posiada także 14 cyfrowych wejść/wyjść, z których 6 może być wykorzystywane do obsługi urządzeń podłączanych do kanałów PWM, a pozostałe 8 jako wejścia analogowe. Wydajność prądowa na poszczególny PIN dochodzi do 40 mA, co w zupełności wystarcza do sterowania podłączonymi do Arduino Mini zewnętrznymi urządzeniami.

 

Arduino Mini umożliwia łatwe zasilanie

Minikomputer Arduino Mini do działania wykorzystuje napięcie wynoszące 3,3 V lub 5 V w zależności od wybranej wersji. Podłączenie do prądu ułatwia także wbudowany stabilizator VCC – wystarczy tylko przymocować źródło energii do wyprowadzenia RAW.

Płytka Arduino Mini dzięki zastosowaniu mikrokontrolera Atmega328 jest także niezwykle oszczędna, dlatego też z powodzeniem może być stosowana w mobilnych projektach. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary minikomputer przyda się szczególnie do budowy autonomicznych pojazdów oraz sterowania ich poszczególnymi systemami. Dodatkowo, stosując w nich zasilanie akumulatorowe, nie trzeba się martwić o nadmierne obciążanie baterii – Arduino Mini nawet podczas pracy zużywa tylko niewielką ilość prądu.

 

Intuicyjna obsługa Arduino Mini

Kodowanie minikomputera odbywa się poprzez oprogramowanie open-sourece Arduino (IDE), które można ściągnąć bezpośrednio ze strony producenta. Sam software współpracuje z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi takimi jak Windows 7, 8.1 oraz 10, a w przyszłości także Windows 11. Oprogramowanie napędzające Arduino Mini działa także na systemach Mac OS X 10.10 lub nowszych, a także na najpopularniejszych dystrybucjach Linux 32 bit oraz 64 bit.

Mikrokontroler Atmega328 posiada wbudowany bootloader, dzięki czemu Arduino Mini może być programowane bez konieczności używania zewnętrznego programatora.

 

Arduino Mini jest w pełni kompatybilne z innymi płytkami rozwojowymi Arduino

Minikomputer Arduino Mini może być bezpośrednio podłączany do innych płytek rozwojowych. Zapewnia to znacznie większe możliwości twórcze oraz umożliwia budowanie zaawansowanych systemów, co szczególnie przydaje się w zastosowaniach robotycznych. Dodatkowo Arduino Mini może być także podłączane do innych zewnętrznych układów, takich jak adaptery USB, znacząco upraszczając tym samym cały proces kodowania. Dzięki swoim kształtom minikomputer można umieszczać na płytkach uniwersalnych, co ułatwia proces lutowania.

Similar Posts