Uncategorized

Podstawowe rodzaje kształtowników aluminiowych

Podstawowe rodzaje kształtowników aluminiowych

Kształtowniki to popularne elementy konstrukcyjne o stałym przekroju poprzecznym i dość dużej długości. Najczęściej produkowane są ze stali, ale spotykamy je również w wersji z lekkiego tworzywa sztucznego i aluminium. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów profili i kształtowników aluminiowych. Przykładem może być płaskownik, kątownik, teownik czy ceownik. Aluminium jest lżejsze od stali i odporne na korozję, w związku z czym jest dla niej doskonałą, choć droższą alternatywą.

Rodzaje konstrukcyjnych materiałów aluminiowych

Do podstawowych rodzajów profili i kształtowników aluminiowych stosowanych w budownictwie, przemyśle meblarskim i oświetleniowym, używanych do produkcji pojazdów, maszyn i urządzeń, zaliczamy płaskowniki i profile zamknięte, rury, kątowniki, teowniki i ceowniki aluminiowe. Na rynku artykułów metalowych spotkać możemy się również z prętami, zetownikami czy dwuteownikami wykonanymi z aluminium. Oczywiście do tej listy należałoby dopisać także aluminiowe blachy, które w odróżnieniu od blach stalowych są lżejsze, a przy tym niepodatne na rdzewienie. Nazwy poszczególnych kształtowników to po prostu pochodna ich specyficznego kształtu. Dla przykładu ceownik z aluminium w przekroju poprzecznym przypomina literę C, teownik literę T, a zetownik Z. Kątowniki są połączeniem dwóch blach, które tworzą kąt prosty, a płaskowniki to grubsze kawałki blachy o prostokątnym kształcie.

Kształt wpływa na możliwe zastosowania

Duża różnorodność dostępnych w sprzedaży kształtowników metalowych, w tym ich wersji wykonanych z lekkiego, odpornego na korozję aluminium, to przede wszystkim odpowiedź na zróżnicowane potrzeby branży budowlanej i innych branż wykorzystujących tego typu materiały w procesach produkcji. Dla przykładu ceownik aluminium, bez konieczności stosowania skomplikowanej obróbki mechanicznej, z powodzeniem może być wykorzystany do stworzenia półotwartego profilu. Kątownik aluminiowy umożliwi budowę ramy w konstrukcji nośnej, a płaskownik będzie idealnym materiałem do obróbki skrawaniem. Podstawowym przeznaczeniem profili i kształtowników, takich jak ceowniki aluminiowe, jest budowa lekkich konstrukcji odpornych na korozję, które nie wymagają dodatkowej obróbki czy malowania.

W sprzedaży znajdziemy wiele wersji kształtowników o nazwach nawiązujących do liter alfabetu, czego sztandarowym przykładem są aluminiowe ceowniki. Poza tym możemy sięgać również po gotowe profile zamknięte, kwadratowe i prostokątne, rury, płaskowniki, kątowniki i różnego rodzaju blachy znajdujące szereg zastosowań w budownictwie, przy produkcji pojazdów, maszyn, mebli, nośników reklam czy elementów oświetlenia.