Ogród

Dlaczego uprawiamy krzewy owocowe w ogrodach?

Dlaczego uprawiamy krzewy owocowe w ogrodach?

Krzewy owocowe są sadzone zarówno na skalę przemysłową, jak i w mniejszej ilości na działkach czy w przydomowych ogrodach. Swoją popularność zawdzięczają niewielkim wymaganiom glebowym i szerokiemu zastosowaniu owoców. Wykorzystuje się je do produkcji przetworów, dżemów, syropów, soków czy nalewek. Krzewy owocowe równie często pełnią funkcję estetyczną w przydomowych ogrodach. Dzięki nim w zależności od pory roku można się cieszyć widokiem kolorowych kwiatów czy liści. Co więcej, zapewniają większą prywatność użytkującym posesję. Dużą zaletą sadzenia krzewów owocowych jest połączenie funkcji estetycznej i użytkowej. Prawidłowo pielęgnując rośliny w zależności od ich gatunku, możesz korzystać z ich owoców przez znaczną część roku.

Jakie krzewy owocowe sadzimy jesienią?

Większość krzewów owocowych jest bardzo wytrzymała i jednocześnie obficie owocuje. Jesienią większość z nich rodzi owoce. To również dobra pora na zasadzenie nowych odmian czy powiększenie swojego ogrodu. Przed rozpoczęciem uprawy, pamiętaj, że krzewy owocowe preferują stanowiska nasłonecznione. Wybrane miejsce nie może być zacienione, zaleca się, by nie rosły tam żadne rozgałęzione drzewa. Promienie słoneczne mają istotne znaczenie w uprawie roślin, ponieważ wpływają na wielkość oraz intensywność smaku owoców. Najbardziej odpornymi krzewami na mróz są porzeczki i agrest. Ich okres wegetacji rozpoczyna się wcześnie, co dodatkowo przemawia za sadzeniem tych roślin jesienią. Dzięki temu mają one czas na regenerację korzeni. Uprawę nowych drzewek planuj od początku października do pierwszych przymrozków.

Jesienią najlepiej zasadzić:

  • porzeczka,

  • agrest,

  • malina,

  • aronia.

Jak zadbać o krzewy owocowe jesienią?

Krzewy owocowe powinny być przycinane co najmniej dwa razy do roku- wiosną (przed rozpoczęciem wegetacji) oraz jesienią (po zbiorze owoców). W przypadku krzewów owocowych wykonuje się przycięcie prześwietlające. Co ważniejsze, należy przeprowadzić cięcie w zależności od wieku rośliny. Przykładowo u agrestu, czerwonej lub białej porzeczki przycina się pędy, które są starsze niż 2 lata. Z kolei w przypadku czarnej porzeczki czynności podlegają pędy 3-letnie. Gałązki boczne jeżyn skraca się po owocowaniu, a u malin należy wyciąć wszystkie tegoroczne. Przycinając krzewy owocowe, należy usunąć wszystkie krzyżujące się pędy, chore gałęzie, jak również tzw. wilki, czyli młode szybko rosnące pędy. Przed przystąpieniem do pracy, zwróć uwagę na warunki pogodowe. Bardzo ważne jest, aby dzień, który wybierzesz na przycinanie, był słoneczny, a wilgotność w powietrzu powinna być niska. Dzięki temu ograniczysz ryzyko chorób grzybowych.

Similar Posts