Ogród

Krzesła ogrodowe – jak je wybrać?

Krzesła ogrodowe - jak je wybrać?

Chcąc kupić krzesła ogrodowe, należy już na wstępie zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Ta podstawowa dotyczy stylu życia. Jeśli nasz ogród ma być miejscem spotkań wielu osób, warto zainwestować w wieloelementowe komplety, w których znajdziemy duży stół i stabilne krzesła do ogrodu, dzięki którym zapewnimy komfort wszystkim zainteresowanym. W przypadku, gdy wypoczywać będziemy raczej solo, a gości spodziewamy się bardzo sporadycznie, lepszym wyborem okaże się komfortowy leżak czy hamak plus ogrodowe krzesła składane, które z łatwością można ukryć, kiedy nie są wykorzystywane. Skupiajmy się na stronie funkcjonalnej i wygodzie, ale nie tylko. Co jeszcze jest ważne?

1. Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić

2. Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?

3. Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy

4. Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Zastanówmy się także, do czego będziemy wykorzystywać stół i krzesła ogrodowe. Czy planujemy raczej strefę relaksu czy miejsce wspólnych posiłków? A może ma to być jedno i drugie. Różnorodność krzeseł warto sprawdzić na: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/meble-ogrodowe/krzesla.html.

Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić

Wygląd krzeseł jest bardzo istotny, a najważniejszy w tym kontekście staje się materiał, z którego zostały wykonane. Za najbardziej trwale uważa się krzesła metalowe, nieco słabsze te z tworzyw sztucznych. Zdecydowanie największym uznaniem i opinią najpiękniejszych cieszą się meble drewniane. Aby jednak pozostały zadbane przez długi czas, należy zadbać o ich właściwą pielęgnację i konserwację. Nawet gdy decydujemy się na trwałe i wytrzymałe gatunki, należy chronić je przed deszczem. Bardzo atrakcyjnie prezentują się także krzesła do ogrodu z wikliny i rattanu. Również je trzeba chronić przed wilgocią.

Poszukując idealnego wyglądu krzeseł ogrodowych, kierujmy się zawsze wielkością ogrodu, jego pozostałym wyposażeniem oraz miejscem korzystania. Ciężkie drewniane ogrodowe krzesła nie będą dobrze wyglądać w małym ogrodzie i otoczeniu raczej skąpej zieleni. Lepiej sprawdzą się w dużej przestrzeni. Z kolei lekkie krzesła do ogrodu z tworzywa lub aluminium doskonale pasować będą do ogrodów prostych i nowoczesnych. Rattan i wiklina lubią ukwieconą egzotykę.

Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?

Odpowiedź na pytanie, który materiał jest najlepszy do wykonania krzeseł ogrodowych nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od wielu czynników. Wiele osób uznaje, że najbardziej uniwersalne i najpiękniejsze są krzesła ogrodowe drewniane. Sporo w tym racji, bo ich wzory pasują do różnej architektury. Muszą być impregnowane. Czasami dodatkowo się je olejuje, aby zapobiec szarzeniu. Mają wiele zalet, jednak musimy pamiętać, aby o nie dbać. Kolejnym wyborem mogą być meble ogrodowe z wikliny oraz rattanu. Są lekkie i trwałe, ale nieodporne na deszcz. Najczęściej mają charakter egzotyczny, rustykalny lub kolonialny, choć w sklepach znaleźć można i nowoczesne wzory.

Zdecydowanie najbardziej trwałe i najmniej kłopotliwe są meble z tworzywa syntetycznego z dodatkiem żywic. Sporo wytrzymują: nie płowieją w słońcu i nie pękają na mrozie. Są lekkie, poręczne, mogą mieć ciekawą formę i kolor. Coraz rzadziej przypominają nieciekawe plastikowe krzesła do ogrodu, które pamiętamy z lat 90. Ciekawym wyborem jest aluminium. Mają zwykle nowoczesny kształt, świetnie odnajdują się zatem w kontekście minimalistycznym i współczesnym. Krzesła do ogrodu z aluminium są lekkie i odporne na czynniki atmosferyczne. Nie trzeba ich także niczym zabezpieczać.

Na rynku dostępne są także krzesła ogrodowe stalowe i żeliwne. Są ciężkie, trochę staroświeckie, znakomicie pasują zatem do stylu dworkowego, romantycznego, retro. Niektóre mają bardziej nowoczesne wcielenie. Ten rodzaj mebli jest dość trwały, zawsze istnieje jednak ryzyko korozji, stąd konieczność odpowiednich zabezpieczeń.

Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy

Oprócz tradycyjnych krzeseł do ogrodu możemy kupić również krzesła składane. Tu pojawia się temat praktyczności wyposażenia, gdyż takie meble mają sporo zalet. Przede wszystkim można je łatwo przechować i nie zajmować przy tym sobie zbyt wiele miejsca. To duży atut szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, ale także i wtedy, gdy chcemy mieć dodatkowe krzesła dla gości, ale niekoniecznie chcemy ich wszystkich używać równocześnie. Sprawdzi się taki model także w kontekście imprezowym. 

Czy wobec tego krzesła ogrodowe składane mają jakieś wady? Tak. W porównaniu do swoich stałych krewniaków zachowują mniejszą stabilność, dlatego też warto przed zakupem tę solidność zweryfikować. Warto sprawdzić gwarancje producentów również dlatego, że istnieje ryzyko uszkodzenia się mechanizmów.

Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Pielęgnacja krzeseł do ogrodu uzależniona jest od wybranego przez nas materiału. Decydując się na te drewniane, musimy pamiętać o impregnacji i malowaniu. Z kolei aluminium nie wymaga konserwacji i jest mniej wrażliwe na wilgoć i wodę. Wystarczy utrzymywać je w czystości. Tworzywo sztuczne wystarczy najczęściej przetrzeć wilgotną szmatką, aby zachowało odpowiedni wygląd.

Similar Posts