Porady

Kabel grzejny samoregulujący – jak działa?

Kabel grzejny samoregulujący - jak działa?

Samoregulujące kable grzejne to inteligentne rozwiązanie do wszelkich zewnętrznych systemów grzewczych w instalacjach infrastruktury budynków, konstrukcji specjalnych, urządzeń oraz przeciwoblodzeniowych i przeciwzamrożeniowych wykorzystywanym w rurociągach. Samoregulujące przewody grzejne ponadto automatycznie dostosowują moc grzewczą na całej swojej powierzchni przy jednoczesnej reakcji na temperaturę otoczenia, do czego zaliczyć można wszelkie inne źródła ciepła, żywe organizmy oraz oświetlenie czy światło słoneczne. To wszystko dzięki zastosowaniu specjalnego nietypowego rdzenia z polimeru wewnątrz przewodu. Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak działa samoregulujący kabel grzejny, aby móc zastosować go w swoim domu? Jesteście we właściwym miejscu, poniżej wyjaśnimy zasady jego działania. 

Budowa samoregulującego kabla grzejnego 

Kable tego typu zawdzięczają swoje innowacyjne właściwości budowie, która składa się z dwóch przewodzących równoległych przewodów miedzianych pokrytych warstwą niklu, zapobiegającemu utlenianiu się i starzeniu miedzi. Matryca tak samo jak rdzenie przewodzące pokryte są dodatkowo wewnętrzną warstwą izolacyjną, na której umieszczony jest ekran. Tak zbudowana całość pokryta jest dodatkowo zewnętrzną plastikową warstwą chroniącą wnętrze kabla przed czynnikami zewnętrznymi, chemicznymi oraz elektrycznymi, a podwójna warstwa izolacyjna zapobiega dodatkowo powstaniu obciążeń udarowych oraz wzmacnia dielektryczność kabla.  

Jak działa samoregulujący kabel grzewczy? 

Samoregulujący kabel grzejny posiada szereg innowacyjnych funkcji. Najważniejszą z nich jest to, że wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz kabla maleje moc grzewcza, a gdy temperatura rośnie, moc maleje. Dotyczy to bezpośredniego otoczenia kabla. Dzieje się tak za sprawą polimerów wewnątrz rdzenia, które poprzez zmianę temperatury kurczą się, co w konsekwencji powoduje powstanie połączeń elektrycznych pomiędzy cząsteczkami węgla w nich zawartych. Umiarkowana temperatura oznacza niską moc grzewczą, wysoka natomiast skutkuje tym, że moc znacznie spada, za sprawą rozszerzenia się rdzenia, w którym następuje niemalże całkowity brak mocy. Co więcej, moc grzania jest taka sama, w każdym odcinku przewodu, dzięki czemu jest on niezawodnym rozwiązaniem w wielu typach instalacji elektrycznych.  

Zalety korzystania z samoregulujących kabli grzewczych 

  • Bezpieczeństwo – dzięki zaawansowanej technologicznie budowie kabli, są one bezpieczne nawet w miejscu krzyżowania się przewodów i nie nagrzeją się one do wyższych temperatur, niż jest to określone w specyfikacji od producenta; 
  • Odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne to zaleta, którą możemy zawdzięczyć specjalnej powłoce zewnętrznej przystosowanej do tego, aby przewody mogły być użyte nawet na zewnątrz w zmiennych warunkach pogodowych;
  • Wygoda montażu dzięki możliwości dowolnego przycinania i łączenia ze sobą kabli, nawet w trakcie montażu;
  • Samoregulujące kable grzewcze to także doskonałe narzędzie do zoptymalizowania zużycia energii elektrycznej w domu oraz opłat z nią związanych. Kable te z połączeniu z nowoczesnymi sterownikami mogą pracować tylko i wyłącznie w określonym przez użytkownika czasie, co znacznie przekłada się na domowy budżet. 

Similar Posts