Porady

Markizy na okna dachowe – jak wybrać?

W sklepach branżowych można znaleźć wiele różnych systemów do zaciemniania okien dachowych. W szerokim asortymencie produktów znajdują się m.in. rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje czy markizy dachowe. Czym wyróżniają się te ostatnie? Jakie mają zalety i na co warto zwracać uwagę podczas zakupu? Sprawdź poniżej!

Charakterystyka markiz na okna dachowe

Markizy na okna dachowe, zwane też markizami dachowymi, to – jak wskazuje ich nazwa – specjalne systemy do zaciemniania okien dachowych, które montuje się od zewnętrznej strony. Produkty te składają się z następujących elementów:

  • wałka ze sprężyną;
  • elastycznego materiału;
  • konstrukcji do mocowania przy oknie (najczęściej z aluminiowego kasetonu).

Charakterystyczną cechą markiz na okna dachowe, która wyróżnia je od podobnego typu systemów do zaciemniania okien, jest zachowanie częściowej widoczności przy zaciągniętej markizie. Jest to możliwe za sprawą odpowiedniego wykonania materiału – nie tylko chroni on przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale też zapewnia możliwość obserwowania otoczenia za szybą. W zależności od oczekiwanego stopnia prześwitu można dobrać system o bardzo gęstym lub rzadszym splocie. Dzięki temu, że markiza montowana jest od zewnętrznej strony szyby, promieniowanie słoneczne absorbowane jest przed oknem, co sprawia, że efektywniej chroni przed światłem, nie tylko podczas upałów. Siatka zaciemniająca jest przy tym wytrzymała i odporna na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych.

Jakie są rodzaje markiz dachowych?

Wiemy już, że jednym z kryteriów wyboru markiz dachowych jest poziom prześwitu materiału, czyli gęstość splotu siatki. Czym jeszcze należy się kierować podczas wyboru tego typu produktu? W sklepach dostępne są obecnie markizy na okna dachowe w różnych wersjach sterowania. Najprostsze w obsłudze i montażu są modele sterowane ręcznie. Do regulacji poziomu zaciemnienia okna wystarczy użyć specjalnego drążka. Takie markizy można z łatwością dopasować do różnych typów okien, np. do obrotowych czy panoramicznych, a nawet do okien klapowych starszego typu. Alternatywę dla zwykłych markiz obsługiwanych przy użyciu drążka stanowią markizy dachowe sterowane elektrycznie, które mogą być zasilane prądem lub akumulatorami solarnymi. Takie markizy są znacznie bardziej komfortowe w obsłudze od tych manualnych. Trzeba się jednak liczyć z nieco większym wydatkiem oraz bardziej skomplikowanym montażem.

Dlaczego warto zainwestować w markizy na okna dachowe?

Markizy na okna dachowe doskonale chronią pomieszczenia na poddaszu przed skutkami nadmiernego nasłonecznienia, szczególnie podczas najcieplejszych okresów w roku. Pośrednio systemy te zapobiegają także przegrzewaniu się pomieszczeń, dzięki czemu można zaoszczędzić na rachunkach za klimatyzację. Wśród innych ważnych zalet markiz dachowych można wymienić:

  • solidne wykonanie i odporność na czynniki zewnętrzne,
  • ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV,
  • łatwy montaż i prostą obsługę,
  • estetyczny wygląd,
  • zachowanie widoczności przez materiał zaciemniający,
  • tłumienie hałasu z zewnątrz (np. podczas deszczu).

Markizy dachowe dostępne w ofercie znanego producenta FAKRO są objęte 2-letnią gwarancją.

O tym warto pamiętać podczas wyboru markiz dachowych?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru markiz do okien dachowych jest właściwy dobór rozmiaru. Wbrew pozorom, nie trzeba wcześniej dokonywać pomiaru profilu okna czy szyby – wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego dopasowania kompatybilnego systemu zaciemniającego są widoczne na tabliczce znamionowej okna dachowego (z reguły jest ona umiejscowiona na skrzydle). Poza tym, na etapie poszukiwań należy się kierować funkcjonalnością produktu, ale też jakością wykonania. Aby zyskać pewność, że markiza dachowa spełni nasze wymagania, najlepiej dokonywać zakupu wyłącznie u znanych i sprawdzonych producentów na rynku, takich jak firma FAKRO.

Na koniec warto przypomnieć o prawidłowym montażu akcesorium do okien. Tylko postępowanie według wskazówek zawartych w instrukcji montażu zapewni poprawne działanie i niezawodność markizy. Nieprawidłowy montaż może skutkować wadliwym działaniem, a nawet zniszczeniem produktu.

Similar Posts