Brudna szyba w kominku potrafi popsuć wyjątkową atmosferę, jaką daje płonące drewno. Nawet najpiękniej zabudowany kominek traci urok, kiedy wizja ognia jest zamglona. Niestety okopcona szyba w kominku jest częstym problemem. Na szczęście nie jest to problem poważny, bowiem często wynika z błędów popełnianych przez nieświadomych użytkowników. Sprawdź, dlaczego szyba kominkowa się brudzi, a poznasz sposoby, jak zachować jej przejrzystość na dłużej!
Brudna szyba w kominku to skutek palenia zbyt wilgotnym drewnem
Palenie zbyt wilgotnym drewnem to jeden z powodów, dlaczego szyba w kominku brudzi się tak szybko. Jak wyjaśnia specjalista ds. technologii produktu z Defro Home, polskiego producenta nowoczesnych wkładów kominkowych – woda, która skrapla się z niedostatecznie wysuszonych polan sprawia, że temperatura w palenisku jest niska, co sprzyja tworzeniu się kłębów szarego dymu. A wraz z nim w trakcie spalania drewna, o wilgotności przekraczającej 20%, wydobywają się ponadto cząsteczki sadzy, które osiadają nie tylko na szybie kominkowej i ściankach paleniska, ale co gorsza także w przewodach kominowych, grożąc tym samym ich niedrożnością.
Dym, popiół i sadza, będące produktem nieprawidłowych technik spalania są sprawcami niemałego bałaganu. Wydobywające się z dymu wędzarniczego cząsteczki sadzy przyklejają się do szyby, ponieważ nie mogą zostać dopalone, jak to się dzieje przy prawidłowym paleniu. Wewnątrz kominka panuje zbyt niska temperatura, która sprawia, że nie może dojść do zapłonu, w efekcie czego w eter unoszą się niedopalone lotne smoły, jakie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, a szybę stopniowo osiadają tłuste cząsteczki sadzy, tworząc ostatecznie czarną, mazistą przesłonę.
Za okopconą szybę w kominku odpowiada także ograniczony dostęp powietrza do paleniska
Powietrze, które dostaje się do paleniska odgrywa dużą rolę w prawidłowym procesie spalania. Tlen jest potrzebny do wytworzenia się ognia i niezbędny, aby płomień mógł się utrzymać. Kiedy jest go za mało, opał nie pali się, ale wędzi, mocno przy tym dymiąc i brudząc szybę kominkową podobnie, jak przy paleniu mokrym drewnem. Do pełnego spalania opału niezbędna jest bowiem oprócz wysokiej temperatury także odpowiednia ilość powietrza. Dlatego też, aby maksymalnie wykorzystać potencjał grzewczy kominka, a przy tym nie mieć problemu z bardzo brudną szybą kominkową, należy pamiętać, aby:
- rozsądnie regulować szyber i nie przymykać go zbyt mocno;
- nie dopuszczać do osłabienia ciągu, czyli dbać o stan techniczny komina oraz zapewnić drożność przewodów wentylacyjnych;
- utrzymywać wkład kominkowy w czystości. Zatkanie otworów nawiewnych i przepełnienie popielnika mogą skutecznie ograniczyć dostęp powietrza do paleniska.
Szyba w kominku brudzi się szybciej przy rozpalaniu “od dołu”
Również sposób rozpalania ma wpływ na to, że szyba w kominku brudzi się szybciej. Rozpalanie “od dołu”, czyli podpalenie ułożonych na spodzie stosu polan sprawia, że w górnych warstwach szczap, wytwarzane pod wpływem ciepła substancje nie spalą się, gdyż nie pozwoli na to niedostatecznie wysoka temperatura. Niedopalone związki chemiczne, tak samo jak w przypadku palenia mokrym drewnem, uciekną przez komin i osiądą na ściankach paleniska oraz na szybie.
Rozpalanie “od góry”, a następnie w razie konieczności, dokładanie małych porcji opału
– mówi specjalista z Defro Home – pozwala uzyskać najczystsze i najbardziej efektywne palanie. Dzięki tej technice, wewnątrz kominka osiąga się optymalną temperaturę (minimum 300 stopni C.), jaka jest potrzebna do dopalenia uwalnianych z drewna substancji lotnych. Takim sposobem unika się tumanów ciemnego kurzu, grubej warstwy pyłu, no i oczywiście okopconej szyby w kominku.
Dlaczego szyba w kominku jest czarna? Może mieć na to wpływ odpowiednia moc wkładu!
Brudna szyba w kominku bardzo często wynika z tego, że nie stosuje się jego pełnej mocy grzewczej. Dzieje się tak zwykle, gdy moc wkładu jest nieodpowiednio dobrana. Kiedy kominek jest za duży w stosunku do potrzeb grzewczych domu, wówczas nie może być eksploatowany efektywnie, a przy tym rodzi konieczność czyszczenia bardzo brudnej szyby kominkowej i osmolonej komory spalania. Możliwym rozwiązaniem takiego problemu jest zamontowanie bufora w instalacji grzewczej, który stopniowo rozładowuje nagromadzone ciepło. Innym sposobem może być wymienienie szyby – na podwójną lub samoczyszczącą (pirolityczną). Na rynku dostępne są także nowoczesne wkłady kominkowe zaopatrzone w kurtynę powietrzną. Jest to szyba, którą otaczają specjalnie rozmieszczone szczeliny, przepuszczają świeże powietrze. Kiedy jego strumienie przepływają przez powierzchnię szyby, odpychają cząsteczki sadzy, jednocześnie pozwalając na ich dopalenie. System czystej szyby, który jest standardem w naszych wkładach kominkowych, niesie duże ułatwienie – przekonuje przedstawiciel Defro Home. Pozwala utrzymać przejrzystość szyby na dłużej, a przy tym działa w zasadzie nieustannie, co odróżnia go od szyb samoczyszczących opartych na zjawisku pirolizy, które są skuteczne tylko przez pewien okres.
Zobacz wkłady kominkowe z systemem czystej szyby w ofercie Defro Home
Brudna szyba w kominku nie musi być koniecznością. Jeśli moc wkładu jest prawidłowo dobrana, a instalacja grzewcza właściwie eksploatowana, niezamgloną wizją ognia można cieszyć się naprawdę długo. Trzeba tylko pamiętać, że, o czystej szybie kominkowej, decyduje temperatura w komorze spalania utrzymywana na poziomie ok. 500 stopni C. Jest to możliwe, gdy stosuje się korzystne techniki spalania: rozpalanie “od góry” oczywiście dobrej jakości paliwem.