Porady

Jak prawidłowo podlewać trawnik

Jak prawidłowo podlewać trawnik

Podlewanie trawnika ma ogromny wpływ na jego wzrost oraz kondycję. Tym samym, aby cieszyć się gęstą i zieloną trawą należy zadbać o jej odpowiednie podlewanie.

Jak często należy podlewać trawnik?

Bardzo ważne jest przy tym częstotliwość nawadniania trawnika. Należy się przy tym kierować główną zasadą mówiącą o tym, że lepiej jest podlewać trawnik rzadziej większą ilością wody, aniżeli często i małą ilością wody. Optymalnie jest, kiedy trawnik zostanie podlany co około dwa lub trzy dni, ale bardzo intensywnie. Powinno być to zatem od 8 do 12 litrów na metr kwadratowy. Z kolei należy unikać codziennego zwilżania powierzchni ziemi niedużą ilością wody, gdyż nie prowadzi to do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego trawy. Jednocześnie w czasie podlewania należy zadbać o niezbyt intensywny strumień wody, a także systematyczne sprawdzanie stanu wilgotności gleby. Idealnie sprawdzi się w nowoczesny wąż ogrodowy dostępny na stronie https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/waz-ogrodowy-rozciagliwy-jardiflex-5m–zraszacz-id-1559. Wykorzystując wąż ogrodowy z dodatkowymi nakładkami można uzyskać rozproszony strumień. Wówczas woda stopniowo przenika do głębszych warstw gleby oraz dociera na około 15 cm w głąb. Natomiast trawnik założony w danym sezonie należy podlewać nawet dwa razy w ciągu dnia. Woda umożliwia prawidłowe ukorzenienie się młodej trawy oraz jej szybki wzrost.

Kiedy podlewać trawnik?

Poza częstotliwością podlewania trawy istotna jest także właściwa pora. Zatem najlepiej jest podlewać trawę wczesnym rankiem, aby woda swobodnie przeniknęła do głębszych warstw gleby. Nie należy natomiast podlewać trawnika w południe. W związku z wysoką temperaturą powietrza woda wówczas będzie bardzo szybko odparowywać. Może się zdarzyć również, że woda spowoduje oparzenia liści w związku z intensywnym promieniowaniem słonecznym. Krople wody działają wówczas jak soczewki, gdyż skupiają promienie słoneczne na pojedynczych blaszkach liściowych. Kolejną optymalną porą na podlewanie trawnika jest wieczór. Wówczas woda może powoli wnikać do gleby, a także zapewniać odpowiednie nawodnienie trawie przez całą noc.

Dlaczego podlewanie trawy jest ważne?

Regularne podlewanie trawy sprawia, że woda może z łatwością przeniknąć do najgłębszych warstw. Jednocześnie trawa będzie mogła rozbudować swój system korzeniowy, uodpornić się na choroby oraz szkodniki. Ponadto podlewając trawę rzadko, jednak intensywnie zapewnia się właściwe nawodnienie na powierzchni całego trawnika. Natomiast podlewając często jednak z wykorzystaniem małej ilości wody dochodzi do sytuacji, kiedy woda gromadzi się tylko we wierzchniej warstwie gleby. Przez co trawnik nie jest w stanie rozbudować systemu korzeniowego. Będzie zatem dużo bardziej wrażliwy na suszę, upały, a także przymrozki.

Nie należy oczywiście przesadzać ze zbyt obfitym podlewaniem trawnika. Mogłoby to doprowadzić zarówno do rozwoju chorób grzybowych, jak również gnicia. Tym samym przed każdym podlaniem warto sprawdzić w wilgotność gleby, aby dopasować ilość wody do potrzeb. Należy także zadbać o równomierne podlewanie trawnika, aby nie doszło do pojawienia się kałuży, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie trawnik jest nierówny. Prawidłowe podlewanie trawnika zapewni bujny wzrost trawy, a jednocześnie umożliwi uzyskanie intensywnie zielonego wybarwienia. Oczywiście niezbędne są także dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak właściwe nawożenie trawnika, a także jego regularne koszenie. Wszystko to ma wpływ na ostateczny wygląd naszej murawy.

Similar Posts