Nawadnianie ogrodu to niezbędna czynność, aby móc cieszyć się pięknem swojego prywatnego kawałka zieleni. Poznaj najlepsze sposoby na nawadnianie ogrodu i wybierz najlepszą opcję dla siebie!
Nawadnianie ogrodu – dlaczego jest niezbędne?
Rośliny zdobiące ogród potrzebują systematycznego dostarczania wody, aby mieć idealne warunki do wzrostu. Dzięki nawadnianiu, system korzeniowy trawy będzie się lepiej rozwijał, zaś rośliny kwitnące będą cieszyć oczy nasyconymi kolorami przez dłuższy czas. Niedostateczna ilość opadów lub okresy suszy, które coraz częściej zdarzają się latem, zdecydowanie nie stwarzają sprzyjających warunków ogrodowej zieleni – z tego też względu warto zainwestować w automatyczne nawadnianie ogrodu, które ma trzy podstawowe zalety: pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas oraz dba o prawidłowy rozwój roślin. Poniżej zapoznasz się z najlepszymi metodami nawadniania ogrodu, do których elementy zakupisz na stronie https://allemen.com/, tak samo jak inne niezbędne akcesoria ogrodowe.
System nawadniania ogrodu – który wybrać?
Nawadnianie kropelkowe
Jest to rozwiązanie pozwalające na rozprowadzenie instalacji po całej powierzchni ogrodu. Woda zostaje w dokładny sposób doprowadzona do korzeni, dzięki czemu system ten doskonale sprawdza się w ogródkach, w których uprawiane są warzywa. Podstawową zaletą zastosowania nawadniania kropelkowego jest oszczędność pieniędzy – niewielkie zużycie wody wynika z konstrukcji systemu, która dozuje pojedyncze krople, przedostające się bezpośrednio do korzeni roślin.
Do nawadniania kropelkowego służą zraszacze kroplujące oraz taśmy kroplujące. Zraszacze kroplujące najlepiej sprawdzą się w przypadku dostarczania wody do rabat, żywopłotów i warzywnych grządek. System wyposażony jest w przewody posiadające kroplowniki, czyli minizraszacze, które regularnie dozują niewielką ilość wody. Z uwagi na fakt, że znajduje się on przy samej ziemi, można ich bez obaw używać nawet w obecności ostrego słońca bez obawy o liście roślin. Ten sposób nawadniania charakteryzuje się wygodą, gdyż zamontowane sterowniki umożliwiają regulację ilości dozowanej wody, co ma znaczenie w przypadku różnorodnych gatunków roślin.
Taśmy kroplujące to drugie rozwiązanie, które pozwala na wybór dokładnego miejsca, w którym będzie sączyła się woda. System wyróżnia się niską ceną i nieskomplikowanym montażem – położenie instalacji można bez problemu wykonać samodzielnie. Taśmy najlepiej sprawdzą się w niewielkich ogródkach, gdyż zbyt długie linie wymagałyby pompy wody o okazałej pojemności, generującej dodatkowe koszty. Podobnie jak w przypadku zraszaczy kroplujących, taśmy najlepiej sprawdzą się więc w przypadku warzywników i rabat kwiatowych.
Nawadnianie ogrodu zraszaczami
Nawadnianie przy pomocy zraszaczy to jedna z popularniejszych form podawania roślinom wody. Należy jednak mieć na względzie, że metoda ta nie powinna być stosowana w ciągu dnia – woda osadza się również na liściach, dlatego też najlepiej, aby podlewanie odbywało się w godzinach porannych lub wieczornych. W przeciwieństwie do systemu kropelkowego, zraszacze zużywają większą ilość wody, jednak niekiedy ich wykorzystanie staje się niezbędne, zwłaszcza na większych powierzchniach.
Zraszacze dzielą się na dwie grupy: stałe i ruchome. Zraszacze stałe posiadają dysze kształtujące strumień wody i systemy regulacji zmieniające ciśnienie wody. System ten najczęściej obejmuje połączenia wężami znajdującymi się w glebie, które mogą być wynurzane lub niewynurzane – pierwszy rodzaj znajduje się na powierzchni trawnika jedynie podczas pracy, drugi zaś zamknięte są w pojemniczkach znajdujących się pod powierzchnią gruntu, co jest nie tylko rozwiązaniem korzystniejszym wizualnie, ale i bardziej bezpiecznym, gdyż nie potkniemy się o wystający zraszacz.
Do nawadniania roślin można również użyć zraszaczy ruchomych, wyposażonych w mechanizm turbinowy bądź młoteczkowy – drugi rodzaj odpowiada za obracanie się zraszacza. Tego typu zraszacze najlepiej sprawdzą się w niewielkich ogrodach, nawadniając regularnie w większości przypadków całą ich powierzchnię.