Porady

Pluskwa – jeden z najwierniejszych towarzyszy człowieka

Pluskwa – jeden z najwierniejszych towarzyszy człowieka

Pluskwa domowa to niewielki owad o długości ok. 5 mm. Ma owalne, segmentowane i mocno spłaszczone ciało, niewielką głowę i widoczne czułki, a także 6 nóg. Pluskwy generalnie są trudne do zauważenia, ponieważ za dnia ukrywają się w ciemnych miejscach. O wiele szybciej zauważymy ślady ich bytności na prześcieradle oraz na naszym ciele.

Pluskwy są z nami od czasów, gdy nasi praprzodkowie zamieszkali w jaskiniach. Wówczas z owadów, które były pasożytami ptaków i nietoperzy, wyewoluowały gatunki żywiące się przede wszystkim krwią człowieka. Warto przy tym pamiętać, że niektóre pluskwiaki żyjące w tropikach mogą przenosić choroby pasożytnicze, jednak owady, z którymi mamy do czynienia w naszych domach, generalnie chorób nie przenoszą. 

Rzecz jasna nie oznacza to, że powinniśmy traktować pluskwy jak odrobinę niechcianych gości. To wciąż są pasożyty, przez które znacznie spada komfort życia, poza tym, po pewnym czasie, ślady ich bytności w mieszkaniu z pewnością staną się bardzo widoczne. A na dodatek nie są łatwe do wytępienia.

Gdzie w domu szukać pluskiew?

Kształt ciała pluskwy sprawia, że może ona wcisnąć się w każdą niewielką szczelinę. A tych w mieszkaniu nie brakuje. Szwy i suwaki w materacu, łączenia poszczególnych elementów mebli, okolice okien i parapetów, szczeliny pod tapetami czy tapicerką, listwy przypodłogowe – każde z tych miejsc jest idealnym siedliskiem dla tego ciepłolubnego i dość żywotnego pasożyta.

Warto też pamiętać, że to, jak wygląda pluskwa, zależy w głównej mierze od jej wieku i tego, czy jest najedzona. Młode osobniki od dorosłych różnią się głównie wielkością, mogą być też odrobinę jaśniejsze. Z kolei najedzone pluskwy są zdecydowanie większe od głodnych owadów – rośnie długość ich ciała, a ich odwłoki ciemnieją i stają się bardziej wydłużone. I chociaż głodne pluskwy poruszają się dość sprawnie po większości powierzchni znajdujących się w domu, tak osobniki, które właśnie zakończyły ucztę, mogą mieć ogromne problemy z przemieszczaniem się – są zdecydowanie większe, cięższe, a przez to wolniejsze.

Problem polega na tym, że gdy mamy w mieszkaniu pluskwy, raczej nie zauważymy wolnych, najedzonych osobników. Owady te żerują w nocy, a podczas wkłuwania się w naszą skórę wstrzykują nam znieczulające chemikalia. Dzięki temu nie mamy świadomości, że w naszym łóżku znaleźli się nieproszeni, owadzi goście.

Jak sobie z nimi poradzić? Nie jest tajemnicą, że w często sprzątanych miejscach pluskwy nie są łatwe do znalezienia. Co więcej, regularne sprzątanie i odkurzanie rzeczywiście ogranicza populację tych owadów. Tym niemniej pozbycie się pluskiew domowymi sposobami jest bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest możliwie szybkie skontaktowanie się ze specjalistami zajmującymi się profesjonalną dezynsekcją – takimi, jak PSG Polska. Dzięki nim nie tylko pozbędziecie się pluskiew z domu, lecz dowiecie się także, jak przeciwdziałać ich ponownemu pojawieniu się.

Similar Posts