Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w domu ma duże dla komfortu i zdrowia domowników. Nadmiar wilgoci może prowadzić do powstawania pleśni i zarodników grzybów, co z kolei wiąże się z ryzykiem występowania chorób. Pojawianiu się tego problemu sprzyja fakt, że najnowocześniejsze systemy ociepleń i izolacji zapewniają bardzo dużą szczelność budynków. Aby uporać się z problemem niewłaściwego poziomu wilgoci w domu, warto skorzystać z paroizolacji aktywnej.
Potrzeba zadbania o właściwą izolację i odpowiedni poziom wilgoci w domu wzrosła wraz z powszechną zmianą zastosowania poddaszy. Dawniej rzadko pełniły one funkcję użytkową, a obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Chcąc zadbać o komfort i zdrowie domowników, warto zdecydować się na zastosowanie paroizolacji aktywnej. Aby wykonać ją właściwie, kluczowy jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, którą można znaleźć np. na stronie https://building-companion.pl/ocieplenia/pomorskie.
Czym jest paroizolacja i kiedy warto ją stosować?
Czym właściwie jest paroizolacja? Najprościej rzecz ujmując, paroizolacja to specjalna warstwa folii w stropie albo ścianie, której celem jest zabezpieczenie przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza budynku do przegrody zewnętrznej. Wytwarzana w domu para wodna (w ciągu doby w domu jednorodzinnym wytwarza się nawet 14 litrów) szuka miejsc ujścia na zewnątrz ‒ najczęściej w okolicach dachu. Zetknięcie ciepłej pary z zimnym elementem przegrody sprawia, że para się skrapla. Biorąc pod uwagę fakt, że materiał termoizolacyjny znajdujący się w przegrodzie jest podatny na działanie wilgoci, może to prowadzić do jego systematycznego niszczenia.
Paroizolacja jest stosowana zarówno w budownictwie szkieletowym, jak i w stropach drewnianych. Należy jednak wiedzieć, że jej stosowanie nie zawsze jest konieczne. Tak jest w przypadku pomieszczeń suchych (np. salonu).
Charakterystyka i zalety paroizolacji aktywnej
Jednym z rodzajów paroizolacji jest paroizolacja aktywna. Zastosowanie tego rozwiązania warto rozważyć zwłaszcza w pomieszczeniach mieszkalnych. Paroizolacja aktywna jest regulatorem pary składającym się z trzech warstw polipropylenu. Jej główną zaletą jest fakt, że pozwala na gromadzenie nadmiaru wilgoci i stopniowym jej oddawaniu. Należy jednak podkreślić, że w przypadku dachów aktywną paroizolację można stosować wyłącznie w konstrukcjach, w których zamontowano wysokoprzepuszczalną membranę.
Osoby noszące się z zamiarem zastosowania paroizolacji aktywnej często pytają o koszty takiego rozwiązania. W porównaniu z tradycyjną paroizolacją na bazie folii polietylenowej aktywna wersja jest droższa, ale z uwagi na lepsze właściwości warto rozważyć jej zakup. Ceny folii aluminiowych wynoszą ok. 3 zł za m2. Dla porównania za folie aktywne trzeba zapłacić od 5 do nawet 10 zł/m2. Koszty związane z montażem są uzależnione od wyboru ekipy budowlanej.