Porady

Wybór taryfy prądu – która taryfa prądu dla domu jest najbardziej opłacalna?

Wybór taryfy prądu - która taryfa prądu dla domu jest najbardziej opłacalna?

Rosnące ceny prądu przyczyniają się do poszukiwania rozwiązań umożliwiających obniżenie rachunków za prąd. Oszczędności zyskać można na kilka sposobów. Można spróbować ograniczyć zużycie prądu, dokonać zmiany dostawcy energii elektrycznej, zainstalować instalację fotowoltaiczną. Jedną z metod na zmniejszenie wysokości rachunków jest także odpowiedni wybór taryfy prądu. W jaki sposób wybrać taryfę prądu dla gospodarstwa domowego? Która taryfa jest najbardziej opłacalna? Podpowiadamy!

Czym są taryfy prądu?

Taryfa prądu jest planem cenowym, według którego rozliczane jest zużycie energii elektrycznej z dostawcą końcowym. Zawiera ona stawki za kilowatogodziny energii elektrycznej oraz inne dodatkowe opłaty, które dostawca prądu może doliczyć do rachunku za prąd. W przypadku różnych taryf prądu stawki mogą być inne w zależności od pory dnia lub dni tygodnia.

Skróty taryf prądu

Taryfy prądu oferowane przez sprzedawców prądu posiadają różne oznaczenia. Pierwszym symbolem jest litera, która oznacza grupę taryfową, a po niej znajdują się dwie cyfry. Pierwsza cyfra określa moc umowną, zaś druga liczbę stref. Opcjonalnie na końcu szyfru taryfy prądu może znaleźć się litera.

Obecnie wyszczególnione są 4 grupy taryfowe, w zależności od odbiorcy końcowego. Są to:

  • G — przeznaczona dla gospodarstw domowych,
  • C — dotyczy niewielkich przedsiębiorstw,
  • B — skierowana do średnich i dużych firm, zasilanych prądem o średnim napięciu,
  • A — dla największych odbiorców, wymagających dostaw wysokiego napięcia.

Różna może być również moc umowna taryfy. I tak cyfra:

  • 1 – oznacza moc umowną do 40 kW,
  • 2 – to moc umowna powyżej 40 kW.

Druga cyfra dotyczy z kolei tego, ile stref czasowych ma wybrana forma rozliczenia za energię elektryczną. I tak:

  • cyfra 1 oznacza taryfę jednostrefową, gdzie cena prądu pozostaje niezmienna przez całą dobę,
  • cyfra 2 oznacza taryfę dwustrefową ze zróżnicowaną stawką za energię elektryczną w ciągu doby).

Sprzedawcy prądu najczęściej oferują taryfy jednostrefowe i dwustrefowe, jednak niekiedy występują również taryfy trzystrefowe i czterostrefowe.

W szyfrze taryfy pojawić się może także literka, na samym końcu, która określa, w jaki sposób podzielono dobę na strefy czasowe bądź jaka jest forma płatności za prąd:

  • a – podział na strefę szczytową i poza szczytową – cena prądu wyższa jest w godzinach 06:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00,
  • b – podział na strefę dzienną i nocną – stawka za energię elektryczną jest wyższa w godzinach 06:00 – 22:00,
  • p – taryfa przedpłacona – aby móc korzystać z prądu należy go opłacić z góry, w systemie prepaid,
  • w – podział na strefę weekendową, z niższą stawką za prąd od piątku od 22:00, w soboty i w niedziele oraz w poniedziałek do 06:00, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Rodzaje taryf dla gospodarstw domowych

Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu warto przede wszystkim poznać charakterystykę podstawowych taryf prądu oferowanych przez dostawców. Biorąc pod uwagę sposób rozliczania energii elektrycznej dla danej taryfy oraz specyfikę zużycia prądu w naszym gospodarstwie domowym w ciągu doby oraz w ciągu tygodnia, możliwe jest uzyskanie oszczędności na rachunkach za prąd. Wyróżnia się następujące rodzaje taryf dla gospodarstw domowych:

Taryfa energii elektrycznej G11

Taryfa G11 należy do najczęściej wybieranych taryf prądu. Jest to taryfa jednostrefowa, w której stawka za energię elektryczną jest stała przez całą dobę niezależnie od dnia tygodnia. Jest to rozwiązanie, na które powinny się zdecydować właściciele gospodarstw domowych o stałym zużyciu prądu w ciągu doby np. pracujące z domu.

Taryfa energii elektrycznej G12

Taryfa G12 to sposób rozliczenia energii elektrycznej, w której prąd jest tańszy w nocy, zaś droższy w ciągu dnia. Tego rodzaju taryfa dwustrefowa polecana jest przede wszystkim osobom prowadzącym aktywny tryb życia nocą lub posiadającym w domu pompę ciepła.

Taryfa energii elektrycznej G12w

Wariantem taryfy dwustrefowej dla gospodarstw domowych jest taryfa G12w, w której zyskuje się tańszy prąd w weekendy oraz święta, zaś droższy w ciągu tygodnia. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy spędzają w domach głównie weekendy.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat taryf prądu dla domu oraz skorzystać z porównywarki cen za energię elektryczną? Skorzystaj z porad, które możesz znaleźć w serwisie E-energia.pl – https://e-energia.pl/prad-dla-domu/

 

Similar Posts