Porady

Jak urządzić modną i funkcjonalną jadalnię?

Jak urządzić modną i funkcjonalną jadalnię?

Jadalnia jest miejscem bardzo ważnym dla każdego człowieka. Nic zatem dziwnego, że po prostu musi być przestrzenią otwarta, przyjazną i komfortową. Jak dobrze urządzić swoją jadalnię? Jak wybrać do niej meble i akcesoria?

Jak wybrać stół i krzesła do jadalni?

Centralnym miejscem każdej jadalni jest stół. To wokół niego zasiadają goście i domownicy. Najlepszy stół do jadalni to taki, który pasuje do otaczającej go przestrzeni (i do budżetu). Jeśli jadalnia nie jest pomieszczeniem otwartym, lub półotwartym, tylko osobnym pokojem – kolorystyka i styl stołu do jadalni nie musi nawiązywać do pozostałych mebli w domu. Dobry stół do jadalni musi być trwały i charakteryzować się wysoką jakością, jeśli planuje się częste organizowanie rodzinnych spotkań, dobrze wziąć pod uwagę stoły rozkładane, które w razie potrzeby można rozsunąć. Stół powinien służyć co najmniej pięć do dziesięciu lat. Warto zatem postawić na prostotę formy i solidność wykonania, a ewentualny charakter wnętrza nadać dodatkami. Ważny jest również jego rozmiar – poza samą powierzchnią, którą zajmie stół, warto pamiętać, że wokół niego będą stały krzesła, które trzeba swobodnie odsunąć.

Najlepszym rozwiązaniem jest poznanie wymiarów stołu, który bierze się pod uwagę i przeniesienie tych wielkości na podłogę. Jak to zrobić? Wystarczy nakleić papierową taśmę samoprzylepną na podłodze w jadalni, która będzie naśladować powierzchnię stołu. Opcjonalnie, można skorzystać z bezpłatnych programów online do projektowania wnętrz. Do stołu należy dopasować krzesła – warto pamiętać, że siedząca przy stole osoba powinna mieć minimum metr wolnej powierzchni za swoimi plecami. Przy wyborze krzeseł do jadali, oczywiście – należy dopasować je wizualnie do stołu, ale nie tylko! Ich szerokość jest równie ważna – szczególnie gdy planuje się zakup krzeseł z podłokietnikami. Szerokość krzeseł należy dodać do siebie i zestawić z długością i szerokością stołu. W ten sposób można sprawdzić ile krzeseł się zmieści przy stole. Inaczej sprawa wygląda w przypadku stołu okrągłego, który lepiej sprawdza się przy niedużych rodzinach (np. 2+1). W tym wypadku, szerokość krzeseł nie ma już takiego znaczenia.

Poza meblami do jadalni ważne jest także oświetlenie!

Oświetlenie w jadalni nadaje wnętrzu odpowiedni klimat i wpływa na nastroje osób przy stole. Barwa światła do jadalni powinna być ciepła – warto zrezygnować z surowych, zimnych tonów, na rzecz przytulnej, sprzyjającej dobremu nastrojowi, barwy światła. Oświetlenie, które najlepiej sprawdza się w jadalni to:

  • Lampy wiszące, umieszczone nad stołem (min. 60 cm, nad stołem), najlepiej z kloszem skierowanym w dół.
  • Kinkiety zamontowane na ścianie (np. punktowe podświetlenie obrazu).
  • Lampy stołowe – umieszczane np. na parapecie, w rogu jadalni, na szafce itp.

Zbyt wysoko umieszczona lampa nad stołem może oślepiać siedzących przy niej ludzi. Z kolei lampa umieszczona zbyt nisko – nie będzie dobrym źródłem światła. Lampy są doskonałym sposobem na nadanie stylu wybranym pomieszczeniom. Imponująca, ciekawa forma lampy może być nawet jedyną dekoracją jadalni!

W jaki sposób dobrać kolorystykę i detale?

Kolory ścian i dodatków można dopasować według indywidualnego pomysłu. W jadalni sprawdzają się zarówno kolory jasne, jak i ciemne. Warto jednak pamiętać, że ciemne kolory (np. modne, ciemnogranatowe lub butelkowe) optycznie zmniejszają pomieszczenie. Jeśli chodzi o detale, jadalnia jest idealnym miejscem na umieszczenie interesujących grafik i obrazów na ścianach. Charakteru wnętrzu można nadać również odpowiednią oprawą okna. Zasłony, drewniane żaluzje i  lampa umieszczona na parapecie okiennym to typowy, skandynawski styl, który jest uniwersalny – można przenieść go zarówno do nowoczesnych, oszczędnych w formie wnętrz, jak i jadalni w stylu klasycznym.

Tak, jak można skorzystać z receptury na pyszne danie, które poda się gościom w swojej jadalni, tak nie ma gotowego przepisu na urządzenie tego wnętrza. Jadalnia musi po prostu pasować do stylu życia domowników. Powinna być też funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Wybór odpowiednich krzeseł, stołu i dodatków może być prawdziwą zabawą, w której każdy ma szanse wyrazić swój charakter i osobowość.

Jeśli chcesz urządzić swoją jadalnie w nowoczesny sposób to sprawdź koniecznie meble do jadalni na https://vokato.com/jadalnia

Similar Posts