Porady

Nadproża – co warto o nich wiedzieć?

Nadproża - co warto o nich wiedzieć?

Nadproża to integralne elementy konstrukcyjne budynku. Ich zadaniem jest podtrzymanie ściany znajdującej się bezpośrednio nad otworem okiennym lub drzwiowym. Konstrukcja nadproży jest dostosowana do ich szerokości, rodzaju ściany, pełnionej funkcji, a także zastosowanych do ich produkcji materiałów.

Jakie nadproża warto wybrać?

Najczęściej spotykanym rodzajem nadproży są konstrukcje zbrojone. Produkuje się je w dość prosty sposób, przygotowując wcześniej szalunek, kładąc pręty zbrojeniowe i zalewając całość betonem na placu budowy. Niestety, rozwiązanie to jest dość kosztowne i oczywiście czasochłonne. Alternatywą dla nich są gotowe rozwiązania prefabrykowane. Produkuje się je z wcześniej wylanego „pod wymiar”betonu, który rzecz jasna jest wcześniej zbrojony. Zaletą nadproży prefabrykowanych jest ich krótki proces montażu. Niestety są one na tyle ciężkie, że do ich położenia wymagane jest najczęściej wynajęcie dźwigu.

Nadproże w kształcie liter U, L

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się kształtki nadproży, które mają przekrój litery U lub podwójnych nadproży w kształcie litery L. Rozwiązanie to implementuje się najczęściej na ścianach wykonanych z betonu komórkowego, a także z pustaków keramzytowych. Montaż tych nadproży jest bardzo prosty i polega na położeniu kształtki na wypoziomowanej wcześniej desce. Po jej zalaniu betonem powstaje wytrzymała struktura, która utrzymuje ciężar ściany nośnej i działowej. Warto dodać, że nadproża te są dosyć łatwe w montażu. Położenie kształtki nad otworem drzwiowym lub okiennym nie wymaga ciężkiego sprzętu, a zasychanie betonu trwa (w odpowiednich warunkach) bardzo krótko.

Nadproże dekoracyjne

Kolejną, ciekawą odmianą nadproży jest ich wariant dekoracyjny. Mogą one powstawać na wiele różnych sposobów, choć najczęściej produkuje się je w specjalnych formach bezpośrednio na placu budowy. Nadproża dekoracyjne są zwykle dużo masywniejsze, w związku z czym zalewa się je bezpośrednio nad otworem drzwiowym lub okiennym. Konstrukcje te produkuje się ze specjalistycznego betonu architektonicznego, dzięki któremu ciekawie się prezentują na tle elewacji. Z nadproży dekoracyjnych korzystano zwykle w dawnym, klasycystycznym budownictwie.

Nadproże strunobetonowe

Nadproża strunobetonowe to odmiana konstrukcji zbrojonych, w których elementy stalowe zostały przed zalaniem betonem poddane oddziaływaniu sił wewnętrznych. Dzięki temu strunobeton jest lżejszy od żelbetu, jednocześnie znosząc dużo większe obciążenia. Nadproże strunobetonowe wykorzystuje się głównie w ścianach działowych, ale czasami też w obrębie ścian nośnych. Wadą tego rozwiązania jest znacznie wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych nadproży żelbetowych.

Nadproża to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ściany nośnej. Dlatego ważne jest, aby dobrać jego wariant do konstrukcji domu.

Similar Posts