Porady

Elementy wydajnej instalacji fotowoltaicznej

Elementy wydajnej instalacji fotowoltaicznej

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z podobnych elementów.

Kluczem do sukcesu, czyli efektywnego i wydajnego systemu jest to, aby miały one odpowiednie parametry techniczne (m.in.
moc). Musimy więc na początku zastanowić się nad własnymi potrzebami m.in.

  1. Co chcemy zasilać – jakie urządzenia?
  2. Ile wat potrzebuje zasilany sprzęt?
  3. Jak długo chcemy używać urządzeń  w ciągu doby?

Jeśli dobrze to określimy, wówczas mamy szansę na:

  1. Efektywne pozyskiwanie energii słonecznej.
  2. Zaspokojenie prawie w 100% zapotrzebowania na energię elektryczną w mieszkaniu/domku jednorodzinnym.
  3. Obniżenie rachunków za prąd.

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

  1. Paneli fotowoltaicznych (np. panele MONO FLEX oraz POLI) przeznaczonych do pozyskiwania energii słonecznej i zmiany jej w energię elektryczną.
  2. Inwertera (np. inwerter solarny SinusPRO S marki VOLT Polska), który jest jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej, podnoszącym jej wydajność i efektywność. Działa jak falownik, czyli zmienia prąd stały w zmienny z 12/24V na 230V – taki, jaki płynie w naszych domowych gniazdkach.
  • Dzięki temu, możemy generować niezależne domowe źródło zasilania, stworzyć małą, domową elektrownię.
  • Urządzenie ma również wbudowany akumulator, który magazynuje energię i działa jako zasilanie awaryjne np. w czasie awarii prądu. To bardzo ważna funkcja i zaleta inwertera. Kończy się lato i nachodzą chłodne dni wraz z silnymi wichurami, burzami, sztormami. Będziemy więc bardzo często narażeni na przerwanie prac sprzętów domowych, elektroniki (laptopy, drukarki etc.). Zintegrowana z inwerterem przetwornica wytworzy w takich sytuacjach na wyjściu napięcie tzw. „czysty sinus”, które pozwoli zasilić urządzenia o charakterze indukcyjnym. Są to właściwie wszystkie najbardziej podstawowe sprzęty w domu: klimatyzatory, lodówki, zamrażarki, elektronarzędzia siłowe, sprężarki powietrza etc.
  • Inwerter pełni też rolę zabezpieczającą (m.in. zabezpieczenia przeciwporażeniowe przeciwzwarciowe) w Chroni instalację przed skutkami ewentualnych zwarć oraz użytkowników przed porażeniem prądem.

Źródło: https://voltpolska.pl/

  1. Regulatora napięcia służącego do ładowania akumulatorów z podłączonego zestawu paneli słonecznych. To drugie obok inwertera ważne urządzenie, które wpływa na wydajność i efektywność instalacji fotowoltaicznej. W jaki sposób? Regulatory solarne z serii VOLT Polska – SOL MPPT firmy VOLT w codziennej pracy wykorzystują nowoczesną technologię MPPT. Polega ona na tym, że regulator szybko i precyzyjnie śledzi napięcie na panelu słonecznym i wybiera najlepszy, maksymalny punkt mocy, tzw. Maximum Power Point Tracking. Dzięki temu, wydajność regulatorów solarnych MPPT sięga 98%. Regulatory solarne z serii VOLT Polska – SOL MPPT firmy VOLT wyposażone są również w funkcję BLUETOOTH, która umożliwia bieżące monitorowanie pracy urządzenia na smartphonie z dowolnego miejsca w domu.
  2. Akcesoriów: przewody i kable instalacyjne.

Przykładowy zestaw fotowoltaiczny:

  • Inwerter solarny: sinusPRO 1000 S + MPPT
  • 1 x akumulator GEL 110 Ah
  • 3 x panele 340W

Similar Posts