Porady

Brama garażowa – jaką wybrać?

Dobrze dobrana brama garażowa nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale również pozwala zaoszczędzić miejsce na posesji i czas użytkowników. Obecnie na rynku nie brakuje jednak różnych rodzajów i modeli bram garażowych, przez co wybór tych idealnych drzwi może okazać się sporym wyzwaniem. Jak więc wybrać najlepszą bramę i o czym warto pamiętać?

Brama garażowa – na co zwracać uwagę?

Wybierając bramę garażową, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, z czego cena powinna mieć najmniejsze znaczenie. Kluczowy dla domowników powinien być, chociażby system otwierania bramy, czy możliwość dostosowania jej pod wymiar. To jednak nie wszystko – nie można zapomnieć również o materiale, z którego została wykonana. Najpopularniejszym wyborem jest stal, drewno, a niekiedy także aluminium. Co więcej, warto zdecydować się na produkt, który wyposażony jest w automatykę – tego typu wygoda z pewnością zostanie szybko doceniona przez użytkowników bramy.

Rodzaje bram garażowych – jakie są?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów bram garażowych – mowa tutaj między innymi o bramach garażowych segmentowych, uchylnych, rolowanych czy rozwieranych. Na jaką się zdecydować i od czego powinien zależeć wybór konkretnego rodzaju?

Brama garażowa segmentowa

Tego typu bramy posiadają wszelkie zalety nowoczesnej technologii, wyróżniając się jednocześnie tradycyjnym wyglądem. Otwierają się pionowo, a 4 lub 5 paneli, z których się składają, odchylają się do wnętrza garażu w momencie podnoszenia się drzwi, aby po całkowitym wycofaniu, ułożyć się poziomo w przestrzeni dachowej. Taka konstrukcja jest szczególnie dobrym wyborem w przypadku tych użytkowników, którzy posiadają większe pojazdy, gdyż pozwala uzyskać pełną szerokość i wysokość otworu. Z powodzeniem można również dopasować bramę garażową segmentową do stylu architektonicznego domu ze względu na różnorodność wzorów.

Brama garażowa uchylna

Domownicy, którzy narzekają na niewielką ilość miejsca w garażu, powinni zainteresować się jednoczęściową bramą garażową uchylną. Z łatwością można otworzyć ją do góry jednym sprawnym ruchem, co umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni dostępnej w garażu.

Brama garażowa rolowana

Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań są bramy rolowane. Podczas otwierania skrzydło rolowane zwija się na wał znajdujący się w kasecie, która to najczęściej umieszczona jest wewnątrz przestrzeni garażowej.

Brama garażowa rozwierana

Brama garażowa rozwierana to klasyczny rodzaj bramy, który zarówno z wyglądu, jak i z zasady działania przypomina drzwi dwuskrzydłowe (z tego powodu często brama garażowa rozwierana nazywana jest dwuskrzydłową). Choć bez wątpienia jest to rozwiązanie najtańsze, to jednak wymaga ręcznego otwierania. Taki model sprawdzi się wszędzie tam, gdzie domownicy poszukują oszczędności.

Odpowiednie wymiary bramy garażowej

Osoby, które nie są pewne, jakie wymiary powinna mieć ich brama garażowa, powinny skorzystać z oferty wykonania bramy na wymiar, dzięki czemu dobór odpowiedniego rozmiaru spocznie na barkach fachowca. W takim przypadku można mieć pewność, że wszystko będzie wykonane właściwie, a brama zostanie dopasowana do potrzeb użytkownika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ci, którzy potrzebują standardowego rozwiązania, skorzystali z gotowych modeli.

Warto wiedzieć, że wysokość najpopularniejszych bram garażowych mieści się w przedziale od 200 do 360 cm, z czego wysokość do 225 cm zapewnia swobodny wjazd do garażu aut terenowych. W przypadku samochodów z bagażnikiem na dachu lepiej jest jednak postawić na przynajmniej 240 cm wysokości. Jaka natomiast powinna być szerokość bramy garażowej? W przypadku bram pojedynczych jest to do 250 cm – bramy podwójne mają zwykle około 400-500 cm. Najczęściej kupowanymi bramami są te o wysokości od 200 do 260 cm oraz szerokości równej 200-250 cm lub 400-500 cm.

Otwieranie bramy – automatyka

Obecnie zdecydowana większość bram garażowych wyposażona została w automatykę, dzięki której możliwe jest otwieranie drzwi bez konieczności wysiadania z pojazdu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są bramy otwierane za pomocą bezprzewodowego pilota. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Równie dobrze sprawdzi się w tym przypadku system z modułem zdalnego sterowania GSM, który pozwala na otworzenie drzwi garażowych za pomocą smartfona. W takim przypadku nie trzeba wozić ze sobą w samochodzie dodatkowego pilota.

Brama garażowa – jaki materiał będzie odpowiedni?

Wybór odpowiedniego materiału na bramę garażową to ważna decyzja, która zależy od wielu czynników – w tym klimatu i preferencji estetycznych. Jednym z popularniejszych materiałów używanych do produkcji bram garażowych jest drewno. Właściciele, którzy chcą nadać swojemu domowi rustykalny wygląd, często stawiają właśnie na nie. Drewniane bramy garażowe są estetyczne i eleganckie, podobnie jak drewniane podłogi, a ich wymiary są łatwe do dostosowania do wymiarów garażu. Co więcej, drewno cechuje się sprężystością, co zapobiega odkształceniom pod wpływem nacisku.

Inną popularną opcją są bramy garażowe stalowe. Posiadają one nowoczesny i elegancki wygląd oraz są stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi materiałami. Istnieje wiele różnych wzorów i stylów, które można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Bramy garażowe ze stali są również łatwe w utrzymaniu i nie wymagają regularnych prac konserwacyjnych.

Kolejnym rozwiązaniem są bramy garażowe z nakładkami ze sztucznego drewna, które naśladują fakturę prawdziwego drewna. Wyglądają one bardzo estetycznie i elegancko, a ich mocna, izolowana stalowa podstawa zapewnia energooszczędność i bezpieczeństwo. Dzięki niemal nieograniczonej liczbie dostępnych wzorów i stylów, bramy garażowe z nakładkami ze sztucznego drewna są łatwe w dopasowaniu do stylu architektonicznego domu.

Wybór materiału na bramę garażową zależy od indywidualnych preferencji estetycznych, klimatu i potrzeb danego użytkownika. Drewno czy stal to popularne wybory, z których każdy posiada swoje zalety i wady.

Brama garażowa – jaką wybrać?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jaką bramę garażową warto wybrać, powinny przede wszystkim uwzględnić kilka podstawowych czynników, takich jak styl budynku, powierzchnia garażu, a także ilość posiadanych samochodów. Choć nie warto kierować się głównie ceną, to niewątpliwie należałoby również wziąć ją pod uwagę.

W przypadku bramy garażowej na dwa samochody dobrym rozwiązaniem może okazać się brama segmentowa. Z kolei ci, którzy na co dzień borykają się z niewielką powierzchnią garażu, powinni przemyśleć wybór bramy uchylnej.

Podczas zakupu drzwi garażowych dobrze jest także zwrócić uwagę na ich termoizolacyjność. Szczególnie istotna jest ona w przypadku, kiedy garaż przylega do budynku. Największe znaczenie w kontekście termoizolacyjności ma rodzaj zastosowanego ocieplenia. Polecanym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa lub wkładka ze styropianu. Aby izolacja zapewniała właściwy komfort cieplny, powinna mieć grubość około 2-4 cm.

Similar Posts