Porady

Plafony – co warto o nich wiedzieć?

Plafony - co warto o nich wiedzieć?

Plafony to dość charakterystyczne lampy sufitowe, które doskonale sprawdzają się w niskich pomieszczeniach. To bardzo dobra alternatywa dla standardowych zwisów, na które potrzeba więcej miejsca. Ich praktyczna strona w połączeniu z nowoczesnym designem sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością. Przekonaj się, co warto o nich wiedzieć. Co wyróżnia i gdzie sprawdzają się plafony?

Współczesny i bardzo powszechny w naszym kraju problem wysokich cen mieszkań sprawia, że młodzi Polacy decydują się na kupno lokali o bardzo niedużym metrażu. Chcąc wieść w nich komfortowe życie, muszą odpowiednio je wykończyć i postawić na rozwiązania, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Plafony doskonale wpisują się więc w ich potrzeby i jednocześnie pozwalają osiągnąć niesamowity, bardzo estetyczny efekt. Mogą optycznie powiększyć przestrzeń i nadać jej indywidualnego charakteru. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dowiedz się więcej. Co wyróżnia tego rodzaju lampy sufitowe?

Plafony sufitowe – wykorzystanie

Najczęstszym miejscem, w którym pojawiają się plafony, są przede wszystkim małe pomieszczenia, gdzie każdy centymetr może być na wagę złota. To doskonale rozwiązanie do korytarza czy na klatkę schodową. Minęły już jednak bezpowrotnie czasy, gdy tego rodzaju lampy sufitowe były niedoceniane – dzisiaj coraz częściej pojawiają się w aranżacjach salonu czy łazienki (w tym przypadku należy pamiętać o normach bezpieczeństwa). Ta zmiana i rosnące zainteresowanie wynika z faktu, że nowoczesne plafony to już nie tylko podwieszany klosz w formie otwartej lub zamkniętej, który został wykończony mlecznym lub mrożonym szkłem. Producenci stawiają na różne tworzywa, które doskonale wpisują się we współcześnie modne style aranżacyjne. Dla wielu osób nowością może okazać się również to, że tego rodzaju lampy sufitowe niekoniecznie stanowią dzisiaj wyłącznie oświetlenie uzupełniające.

Warto zdawać sobie sprawę, że nowoczesne plafony sufitowe można stosować w niemal każdym pomieszczeniu. Właściciele małych mieszkań doceniają to, że tego rodzaju oświetlenie umieszczone jest bardzo blisko sufitu, a więc nie zajmuje dużo miejsca i nie rzuca się przesadnie w oczy. Jednocześnie wszyscy doceniamy, że na rynku istnieje obecnie mnóstwo modeli. Można wybrać plafony okrągłe, kwadratowe, półokrągłe czy zupełnie płaskie. Dzięki wykończeniu różnego rodzaju materiałami naprawdę każdy znajdzie coś, co trafi w jego gust i potrzeby.

Musisz wiedzieć, że w sklepach dostępne są plafony w różnym stylu. To nie tylko industrialne modele o surowej formie wykonane ze stali nierdzewnej, w których wiele osób upatruje się chłodu. Można wybrać również lampy sufitowe w stylu klasycznym, które wyróżniają się masywną budową czy rozbudowanym wzornictwem. Dla poszukujących klasyki wciąż dostępne są modele z pozłacanym obramowaniem, które nawiązuje do stylu rzymskiego.

Należy również podkreślić, że nowoczesne plafony sufitowe nie zawsze posiadają tylko jeden klosz. Oferta współczesnych producentów obejmuje również rozbudowane rozwiązania, które posiadają asymetryczne kąty nachylenia czy nieregularną formę. Znajdziesz także nowoczesne lampy o geometrycznym, odważnym kształcie. Nierzadko całość łączy metalowy stelaż, który wpisuje się w nowoczesną stylistykę. Można znaleźć także modele wykorzystujące drewniane belki.

Plafony sufitowe – czy warto się na nie zdecydować?

Plafony sufitowe niewątpliwie mają wiele zalet. Nie ulega wątpliwości, że są praktyczne i eleganckie, dostarczają też przyjemne, rozproszone światło. Co istotne, nie doprowadzają do pojawienia się nieprzyjemnych, głębokich cieni, które mogą negatywnie wpływać na ostateczny efekt – to właśnie one optycznie zmniejszają przestrzeń. Czy zawsze plafony są dobrą alternatywą dla klasycznego oświetlenia? Warto dokładnie przemyśleć swoje możliwości i potrzeby, a także upodobania stylistyczne. Ostatecznie bowiem najważniejsze jest to, byś w swoim domu czuł się swobodnie. Wszystko, co się w nim pojawia, ma więc służyć twojej wygodzie.

Similar Posts