Porady

Podgrzewacz gazowy czy kocioł z zasobnikiem c.w.u.?

Podgrzewacz gazowy Opalia w łazience

Mamy wiele sposobów podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wybór urządzania w dużej mierze zależy od przeznaczania budynku i zapotrzebowania na ciepłą wodę. W artykule porównamy specyfikę i zastosowanie podgrzewacza gazowego w stosunku do kotłów gazowych jedno- i dwufunkcyjnych w kontekście podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wraz z ekspertem Saunier Duval omawiamy sposób działania podgrzewacza, a także wskazujemy, do jakich inwestycji jest optymalnym rozwiązaniem.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa i czym charakteryzuje się podgrzewacz gazowy,
  • jak działa i kiedy warto wybrać kocioł z zasobnikiem.

Zasadniczą różnicą pomiędzy podgrzewaczem gazowym, a kotłem c.o. gazowym jest możliwość ogrzewania nie tylko wody, ale również całego budynku. Dowiedz się, kiedy warto zainwestować w kocioł z zasobnikiem, a kiedy wystarczy montaż jedynie podgrzewacza wody.

Gazowy podgrzewacz wody – jak działa i czym się charakteryzuje?

Głównym zadaniem podgrzewacza gazowego jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jak sama nazwa wskazuje, odbywa się to w procesie spalania mieszkanki gazu i powietrza. Ciepło przekazywane jest w wymienniku ciepła. Podgrzewacz uruchamia się w momencie, gdy odkręcimy kurek z ciepłą wodą w naszym kranie. Podgrzewacz wykrywa wtedy przepływ i uruchamia palnik, a ciepła woda nie jest kumulowania w zbiorniku, tylko podgrzewana przepływowo. Rozwiązanie to daje duże możliwości, jednak ma też pewne ograniczenia związane z wydatkiem takiego podgrzewacza. Chcesz zdecydować się na gazowy podgrzewacz wody? Jaki wybrać – to pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć.

Podgrzewacze gazowe marki Saunier Duval charakteryzują się wydatkiem ciepłej wody na poziomie 11 litrów na minutę. Wartość ta określa przeznaczenie urządzania. Jest to doskonałe rozwiązanie do domków letniskowych, gdzie nie ma potrzeby ogrzewania pomieszczeń kotłem gazowym.

Podgrzewacz może być stosowany zarówno w nowych, jak i modernizowanych obiektach. Zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki temu nadaje się nawet do najmniejszych budynków. Kolejną zaletą jest mały nakład inwestycyjny. Podgrzewanie wody podgrzewaczem gazowym jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania ciepłej wody. Wybierając podgrzewacz, zawróć uwagę na jego moc, która wpływa na wydatek ciepłej wody. Podgrzewacze Opalia Saunier Duval charakteryzują się stabilną pracą nawet przy niewielkim przepływie i ciśnieniu wody.

Jak podłączyć podgrzewacz wody? Montaż urządzanie jest bardzo prosty, a praca możliwa również z naturalnym gazem G20. Podczas montażu należy uwzględnić wyciąg spalin. Wyciąg spalin odbywa się za pomocą naturalnego ciągu, a system spalinowy powinien być uzgodniony z kominiarzem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wentylację pomieszczenia. Pomieszczenie nie może być szczelne, ponieważ w procesie spalania podgrzewacz wykorzystuje powietrze z pomieszczenia.

Podgrzewacz wody a kocioł z zasobnikiem c.w.u. – dowiedz się, kiedy warto wybrać inne rozwiązanie

Czym różni się kocioł od podgrzewacza? W kotle gazowym podgrzewany jest czynnik (najczęściej woda), który trafia do instalacji centralnego ogrzewania. Centralne ogrzewanie może być realizowane poprzez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów gazowych: dwufunkcyjne, czyli takie, gdzie dwie funkcje (ogrzewanie i podgrzewanie c.w.u.) realizują w obrębie urządzania.

Ciepła woda realizowana jest w podobny sposób, co w przepływowych podgrzewaczach wody, i wydatek, jak i możliwości kotła dwufunkcyjnego są zbliżone do podgrzewacza. Drugim rodzajem są kotły jednofunkcyjne, które realizują tylko jedną funkcję w obrębie urządzenia. Chodzi o przygotowanie czynnika grzewczego, służącego do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Druga funkcja, czyli przygotowanie ciepłej wody, realizowana jest w zasobniku ciepłej wody. Oczywiście kocioł jest niezbędny do przygotowania ciepłej wody. Rozwiązanie to ma dużą korzyść dzięki akumulacji ciepłej wody. Wielkość akumulacji ciepłej wody zależy od wielkości zasobnika. W mniejszych budynkach, gdzie zapotrzebowanie na CWU jest niewielkie, wystarcza zasobnik o pojemności 100-200 litrów. W przypadku większego zużycia lub budynków wielorodzinnych możemy stosować większe zasobniki, o pojemności nawet 2000 litrów. Istnieje również możliwość kaskadowania zbiorników ciepłej wody. Przewagą tego rozwiązania jest większa dostępność ciepłej wody, nawet w kilku punktach poboru. Odczuwalne jest to w przypadku dużej wanny, deszczownicy z dużym wydatkiem lub podczas wykorzystania dwóch lub więcej punktów poboru w jednym czasie.

Dodatkowo mamy możliwość zastosowania cyrkulacji, dzięki czemu ciepła woda wypływa z kranu od razu po odkręceniu go. W przypadku podgrzewacza gazowego nie mamy takiej możliwości. Dzięki tej funkcji oszczędzamy wodę. Szczególnie jest to odczuwalne w dużych domach, gdzie odległość punktu czerpalnego od kotła lub podgrzewacza jest dość duża.

Z racji zapotrzebowania na dwa moduły, czyli kocioł oraz zasobnik, potrzebujemy również więcej miejsca. Oczywiście większe zasobniki zajmują też więcej miejsca, co należy uwzględnić podczas adaptacji pomieszczenia. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych mamy możliwość wyboru pomiędzy stojącymi kotłami oraz tymi, które możemy mocować na ścianie. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych podobnie jak w podgrzewaczach gazowych mamy kompaktowe rozwiązanie z wiszącym kotłem.

Wybór między podgrzewaczem gazowym a kotłem zależy więc od kilku czynników, z których najważniejszym jest zapotrzebowanie na c.w.u. Rozważ, jak duże jest ono w Twoim budynku i wybierz opcję najlepszą dla inwestycji.

Similar Posts