W trakcie wykonywania różnych prac z drewnem idealnie sprawdzają się elektryczne piły łańcuchowe. Urządzenia takie charakteryzują się cichą pracą oraz precyzją, co pozwala dociąć lub przeciąć różne rodzaje i wielkości drewna. Pilarki elektryczne różnią się między sobą mocą, długością prowadnicy oraz wagą.
Praprzodkiem pilarki łańcuchowej było urządzenie o nazwie Osteotome, które zostało skonstruowane dla potrzeb ortopedii i chirurgii w roku 1830. Wymyślił je niemiecki ortopeda Bernard Heine. Zastąpiło ono inne narzędzia używane w tamtym czasie w szpitalach do cięcia kości. Na bazie tego pomysłu próbowano zbudować piłę mechaniczną do ścinania drzew. Jednak ze względu na nieodpowiednie sposoby napędu stosowane w ówczesnych urządzeniach były one bardzo ciężkie . Przykładem takiej maszyny jest ważącą setki kilogramów i wymagająca dźwigu pilarka skonstruowana przez Amerykanina Muira oraz niepraktyczne urządzenie z 1861 roku, które było napędzane ręczną korbą. Musiały ją obsługiwać dwie osoby. Pierwszą piłę łańcuchową z silnikiem elektrycznym stworzył szwajcarski inżynier Andreas Stihl. Urządzenie ważyło 48 kg i wymagało do obsługi dwóch osób. Człowiek ten zbudował i opatentował również pierwszą benzynową pilarkę łańcuchową.
Elektryczne piły łańcuchowe – czym się charakteryzują?
Elektryczne piły łańcuchowe charakteryzują się cichszą pracą niż pilarki spalinowe, są jednocześnie bardzo wydajne i trwałe. Dodatkowo są dużo lżejsze od odpowiedników napędzanych benzyną i nie produkują spalin, co ma duże znaczenie dla środowiska. Jednak decydując się na elektryczną pilarkę łańcuchową, trzeba mieć świadomość, że jest ona mniej mobilna poprzez ograniczenia związane z kablem i dostępem do energii elektrycznej.
Planując pracę w dalszej odległości od gniazdka elektrycznego, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej długości przedłużacz. To bardzo ułatwi czynności tnące. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że korzystanie z takiego urządzenia jest dużo łatwiejsze niż z piły spalinowej, ponieważ jest ono lżejsze i nie emituje tak mocnych drgań. To sprawia, że idealnie nadaje się do wykonywania czynności precyzyjnych.
Elektryczne piły łańcuchowe – na co zwrócić uwagę?
Przed zakupem elektrycznej pilarki łańcuchowej warto przeanalizować, do jakich prac będziemy ją używać, jak często będziemy z niej korzystać i gdzie będziemy jej potrzebować. Te warunki wpłyną na parametry wybranego przez nas urządzenia. Elektryczne pilarki łańcuchowe różnią się mocą, która jest podawana w Watach (W) lub kilowatach (kW). Moc silnika jest bardzo ważna, ponieważ gdy wybierzemy pilarkę z niewielkim silnikiem, wtedy będziemy mieli trudności z pracą na grubszym lub twardszym drewnie. Do prostych prac przydomowych, związanych z przycięciem żywopłotu czy docięciem drewna do kominka, wystarczy pilarka o mocy nie większej niż 1,2 kW (1200 W). Natomiast do bardziej wymagających czynności lepiej wybrać urządzenie mocniejsze z silnikiem o mocy od 1,5 do 2,4 kW (1500-2400 W).
Większość modeli elektrycznych dostępnych na rynku zasilana jest napięciem równym 230-240 V. Wybierając elektryczną piłę łańcuchową, warto zwrócić uwagę na długość prowadnicy. Dłuższa ma większy zasięg, dzięki czemu możemy przeciąć grubsze drewno. Jednak w przypadku urządzeń elektrycznych ograniczeniem jest moc silnika. Nawet maksymalna długość prowadnicy będzie krótsza niż ta, z która mamy do czynienia w pilarkach spalinowych. Najsłabsze elektryczne piły mają prowadnice o długości od 5 do 20 cm. Natomiast te silniejsze mogą pracować z prowadnicą od 30 do 40,6 cm.
Ważnym parametrem w elektrycznych piłach łańcuchowych jest ich waga. Jest ona zdecydowanie mniejsza niż przy urządzeniach spalinowych, na ogół nie powinna przekraczać 5 kg. Istotny jest również poziom hałasu – maksymalne wartości w tego typu pilarkach oscylują w granicach 100 dB. Warto również zwrócić uwagę na to, aby urządzenie miało blokadę gazu, pokrętło regulacji, odpowiednie smarowanie łańcucha i ostrzałkę do łańcucha.
Pilarka elektryczna – zasady obsługi i bezpieczeństwo
Obsługa elektrycznej piły łańcuchowej wymaga od użytkownika zachowania zasad bezpieczeństwa. Ważne, aby osoba obsługująca urządzenie miała na sobie odzież odporną na przecięcia i okulary skutecznie chroniące oczy przed wiórami. Niektórzy producenci zalecają stosowanie rękawic, jednak czasami mogą one uniemożliwiać pełny chwyt narzędzia. Warto pamiętać, że elektryczna piła łańcuchowa to narzędzie dwuręczne i należy obsługiwać je dwiema rękami. Jedna powinna znajdować się na przednim uchwycie, druga – na tylnym. Dodatkowo przed każdym użytkowaniem pilarki należy skontrolować napięcie łańcucha. Może on odchylać się od prowadnicy tylko na 2-3 mm. Należy również zachować szczególną uwagę podczas włączania i wyłączania piły.
Elektryczna piła łańcuchowa ma wiele zalet, jest ergonomiczna, lekka i nie zanieczyszcza powietrza. Jest bardzo przydatna w przydomowych pracach oraz w czynnościach, gdzie wymagana jest większa precyzja i dokładność cięcia.