Porady

Funkcjonalna kuchnia dla dużej rodziny

Funkcjonalna kuchnia dla dużej rodziny

Czy da się urządzić wygodną kuchnię dla dużej rodziny, zachowując klimat ulubionego stylu aranżacyjnego? Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i bogatej ofercie mebli kuchennych jest to możliwe! Szereg innowacyjnych mechanizmów pozwoli nam stworzyć przyjemne i funkcjonalne wnętrze, spełniające potrzeby nawet bardzo licznej rodziny.

Kuchnia dla dużej rodziny musi spełniać pewne kryteria. Większa liczba osób w domu oznacza więcej gotowania oraz większe ilości akcesoriów do przechowywania. Jeśli dysponujemy obszerną kuchnią, funkcjonalna aranżacja nie powinna być problemem, ale jak poradzić sobie z urządzeniem wąskiej kuchni lub otwartego aneksu? Z pomocą przychodzą nam nowoczesne meble kuchenne, wyposażone w systemy szafek cargo, wysuwane blaty oraz mnóstwo innych, przydatnych rozwiązań.

Funkcjonalna kuchnia – podział na strefy

Urządzając kuchnię dla dużej rodziny, najlepiej zacząć od podzielenia całego wnętrza na poszczególne strefy robocze. Wydzielone stanowiska pracy ułatwiają poruszanie się po kuchni, skracają dystanse i porządkują czynności związane z przygotowywaniem posiłków.

W każdej kuchni powinna zatem znaleźć się strefa spiżarni, czyli przechowywania podstawowych produktów spożywczych. Nie wszędzie jest miejsce na osobną spiżarkę, czasem trzeba zaadaptować pod nią szereg szafek, warto więc zadbać o to, by każdy z domowników mógł mieć swobodny dostęp do potrzebnych produktów. Kolejna strefa powinna zapewniać miejsce do gotowania i przyrządzania potraw. Tu potrzebne będą szerokie blaty, najlepiej umiejscowione w pobliżu kuchenki i piekarnika. W kuchni nie może zabraknąć także strefy zmywania, ze zlewem, zmywarką oraz pojemnikami na odpady. Jakie meble i akcesoria pomogą nam w urządzeniu takiej kuchni?

Nowoczesne rozwiązania do rodzinnej kuchni

Kuchnia dla dużej rodziny powinna być nie tylko ładna i przytulna, ale i dopracowana pod kątem ergonomii i funkcjonalności. Oto kilka rozwiązań, które ułatwią nam urządzenie wymarzonego wnętrza.

1. Pojemne szuflady i organizery

Nowoczesne systemy meblowe wyposażone są w głębokie i pojemne szuflady, wysuwane na całą długość. Dzięki temu możemy przechowywać w nich więcej, a po otwarciu mamy swobodny dostęp do każdej rzeczy. Korzystanie z nich ułatwiają dodatkowo praktyczne organizery z przegrodami i pojemnikami, oddzielającymi od siebie poszczególne artykuły. Pozwala to na dowolną segregację wszystkich produktów i utrzymanie porządku wewnątrz szuflad.

2. Ukryte uchwyty – estetyka i funkcjonalność

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są szafki bez uchwytów, otwierane za pomocą systemów tip-on albo elegancko frezowanych uchwytów ukrytych we frontach. Meble tego rodzaju zyskują coraz większą popularność. Z pewnością poprawiają bezpieczeństwo w kuchni, a dzięki dodatkowym udogodnieniom, takim jak cichy domyk czy uchylne do góry szafki górne, dzięki czemu wygoda i komfort korzystania z kuchni są znacznie większe.

3. Funkcjonalne szafki cargo

Szafki typu cargo to nic innego jak połączone systemu półek i koszy, które wysuwają się jednocześnie, po pociągnięciu za uchwyt na froncie. Wysokie regały z mechanizmem cargo sprawdzą się w roli spiżarni, gdy większość produktów spożywczych musimy przechowywać w kuchni. Szuflady są pojemne, mają duży udźwig, a po wysunięciu zapewniają swobodny dostęp do wszystkich artykułów, nawet tych znajdujących się w głębi.

4. Akcesoria do kuchni dla dużej rodziny

Garnki, rondle i patelnie to elementy szczególnie kłopotliwe w przechowywaniu. Są ciężkie, zajmują sporo miejsca, a dostęp do nich często bywa utrudniony, zwłaszcza jeśli chowamy je głęboko w szafkach, za pozostałymi naczyniami. Rozwiązaniem, które pozwoli utrzymać porządek w kuchni i zapewni swobodny dostęp do wszystkich sprzętów są ruchome systemy do szafek narożnych. Wysuwane półki idealnie dopasują się do nieużywanych dotąd kątów w zabudowie, pozwolą optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i wygodnie przechowywać wszystkie akcesoria.

Przydatne w kuchni dla licznej rodziny będą także systemy pozwalające na sprawniejsze segregowanie i przechowywanie odpadów. Mogą to być na przykład kosze montowane w wysuwanych półkach czy na specjalnych prowadnicach wewnątrz szafek kuchennych. Dobrym pomysłem będzie, na przykład zainstalowanie młynka w zlewie, który rozdrobni resztki jedzenia albo wycięcie otworu na odpadki w blacie roboczym.

Aby podnieść komfort korzystania z blatów, warto pomyśleć też o dodatkowym oświetleniu podszafkowym, dzięki któremu przestrzeń robocza będzie bardziej widna i funkcjonalna.

Similar Posts