Zdrowy i komfortowy sen to podstawa udanego rozpoczęcia dnia. Każde dziecko, niezależnie od wieku powinno mieć własną przestrzeń do odpoczynku, dlatego wybór najlepszego łóżka dla rodzeństwa nie jest takie proste. Tym bardziej, jeśli między dziećmi jest spora różnica wieku. Jakie łóżko wybrać dla rodzeństwa – piętrowe czy dwa osobne?
Jakie czynniki wziąć pod uwagę przed zakupem łóżek dla dzieci?
Zdarza się, że nie zawsze mamy na tyle duże mieszkanie, aby wydzielić przestrzeń na dwa osobne pokoje dla dzieci. Wtedy pojawia się zagwozdka – jak zagospodarować pokój, aby był komfortowy dla każdej z pociech? Wybierając łóżka dla dwójki dzieci, musimy wziąć pod uwagę ich wiek oraz metraż pokoju, w którym mają stanąć nowe łóżka.
Młodsze dzieci uwielbiają łóżka piętrowe, jednak bardzo często dochodzi na tym tle do konfliktów, a pytanie jest jedno: ,,Kto będzie spał na górnym łóżku?’’. Dwa osobne łóżka są bardziej komfortowe, jednak zajmują o wiele więcej miejsca, a w pokoju musimy przecież wydzielić także miejsce do zabawy i nauki.
Propozycje łóżek dla dwójki dzieci
Oferta łóżek dla dzieci jest bardzo rozbudowana, dzięki czemu rodzice mogą wybrać opcję, która najbardziej odpowiada ich oczekiwaniom. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest łóżko piętrowe, które nie zajmuje zbyt wiele miejsce i pozostawia przestrzeń do innych aktywności w ciągu dnia. Taka propozycja sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci w wieku szkolnym, które są samodzielne i nie mają problemu z wchodzeniem na górę po drabince.
Jeśli dzieci nie mają jeszcze tak skoordynowanych ruchów, można zastąpić ją schodkami, które często pełnią funkcję także szuflad na zabawki lub artykuły szkolne. Łóżka piętrowe nie sprawdzą się dla nastolatków z uwagi na niewielką przestrzeń nad dolnym materacem, przez co podczas wstawania istnieje ryzyko uderzenia się w głowę.
Ciekawym rozwiązaniem są łóżka piętrowe lub pojedyncze z wysuwanym dodatkowym materacem. Za dnia takie łóżko będzie pełnić funkcję tapczanu, zaś na noc zamieni się w dwa komfortowe miejsca do spania.
Dwa osobne łóżka to idealna opcja, gdy dysponujemy większym pokojem. Dodatkowym atutem jest brak konieczności wymiany łóżek, nawet gdy dzieci podrosną.
Łóżko piętrowe a dwa łóżka tradycyjne – na co zwrócić uwagę?
Łóżko piętrowe powinno być przede wszystkim wytrzymałe. Najczęściej wykonuje się je z drewna lub z metalu, co gwarantuje stabilność całej konstrukcji. Górne łóżko powinno być zabezpieczone szczebelkami, które zapobiegną wypadnięciu dziecka z wysokości. Podstawą jest także odpowiedni materac, dopasowany do wieku dziecka, który będzie wspomagał jego rozwój oraz sprawi, że dziecko będzie budziło się wyspane.
Jeśli mówimy o tradycyjnych łóżkach, to w tym przypadku wybór jest ogromny. Zarówno łóżka tradycyjne, jak i piętrowe, powinny posiadać solidną konstrukcję oraz być stabilne. Na rynku istnieje wiele rodzajów pojedynczych łóżek. Gdy dzieci są małe, możemy pozwolić sobie na mebel z ulubioną postacią z bajki lub o nietypowym kształcie, np. samochodu lub domku. Gdy dzieci są większe, możemy wybrać meble, które będą nie tylko odpowiednie dla maluchów, ale też nastolatków. Świetną propozycją są klasyczne łóżka drewniane, metalowe lub tapicerowane. Dzięki takiej decyzji unikniemy częstej wymiany mebli na nowe.
Wspólne łóżko dla dzieci – czy to dobre rozwiązanie?
Jedno duże, wspólne łóżko jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy dzieci są małe i uwielbiają spędzać czas w swoim towarzystwie. Należy pamiętać o tym, aby wybrać materac dostosowany do potrzeb naszych pociech, które stale się rozwijają. Jak zawsze, takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Niestety, wraz z upływem czasu i dorastaniem, dzieci przestaną czuć się komfortowo w jednym wspólnym łóżku i wtedy też przyjdzie czas na wymianę łóżka na dwa osobne posłania.
Jakie łóżka więc wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każda z propozycji posiada wady oraz zalety. Kwestia wyboru tej najlepszej jest w głównej mierze zależna od opiekunów. Pamiętajmy jednak, żeby zapytać dzieci o ich własne preferencje, ponieważ to przecież one mają czuć się komfortowo. Dzięki temu unikniemy nieprzespanych nocy oraz porannego marudzenia podczas wstawania, co wpłynie pozytywnie na komfort życia każdego z domowników.
Wybór łóżka dla rodzeństwa jest uzależnione także od wieku dzieci oraz metrażu pokoju. Decydując się na zakup łóżek dla naszych pociech, kierujmy się przede wszystkim ich dobrem, bezpieczeństwem oraz komfortem.