Porady

Jak urządzić ogród w stylu eko?

Jak urządzić ogród w stylu eko?

Każdy chce mieć przy domu piękny i wypielęgnowany ogródek, a jeszcze lepiej, jeśli jest to ogród w stylu eko. Czym charakteryzuje się taki ogród, jakie wybrać do niego nasadzenia, oświetlenie, a także dodatki. Poznajcie nasze wskazówki.

Czym charakteryzuje się ogród w stylu eko?

Urządzając ogród w stylu eko należy pamiętać, że powinien on współgrać z otaczającym ekosystemem. Jeśli został on naruszony przez działalność człowieka i w miejscu, gdzie znajdował się kiedyś park czy łąka teraz stoi sklep czy blok, to można też go odtworzyć. Przyroda Wam za to podziękuje. Ekologiczny ogródek powinien służyć nie tylko człowiekowi, ale również różnym gatunkom zwierząt, wszak o ptaki, owady (szczególnie pszczoły) czy jeże też trzeba dbać. Zatem w ogrodzie w stylu eko na pewno nie tępimy zwierząt trującymi toksynami, które szkodzą także roślinom i nam, ewentualnie stosujemy pewne nieinwazyjne i naturalne odstraszacze niektórych gatunków, a inne wręcz zapraszamy do swojego ogrodu. W końcu mogą się w nim znaleźć nie tylko karmniki w zimie, ale i budki lęgowe wiosną i latem. W eko ogrodzie można stworzyć też pasiekę albo przynajmniej ekosystem przyjazny dzikim pszczołom. Może być to też miejsce na własne uprawy, np. w inspektach oraz koniecznie – kompostownik. W końcu resztki żywności czy nawet niektóre chwasty czy zeschłe liście można produktywnie wykorzystać. Skoro mamy już zarys eko ogrodu, to czas przejść do konkretów.

Jakie rośliny wybrać do eko ogrodu?

Na pewno możesz w swoim ogrodzie stworzyć łąkę kwietną. Będą na niej posadzone jednoroczne i dwuletnie rośliny takie jak: maki, słoneczniki, chabry, aksamitki, nagietki. Aksamitki będą pełniły rolę naturalnych strażników przed niektórymi szkodnikami. Będą odstraszać komary, mszyce, a także krety. Warto zatem posadzić ją po obwodzie wszystkich nasadzeń łąki kwietnej. Ponadto sprawdzą się na pewno iglaki, które nie mają dużych wymagań. Można oczywiście zamiast nich wybrać małe drzewka liściaste, szczególnie, że ich zeschnięte liście czy gałęzie przydadzą się do tworzenia kompostownika, podobnie jak skoszona trawa. W inspekcie można posadzić łatwe w uprawie warzywa. Na pewno powinna się wśród nich znaleźć włoszczyzna, można zasadzić też sałatę, a koło niej czosnek, który będzie chronił przed szkodnikami. Również pachnące zioła dobrze je odstraszają. Wśród nich można wymienić choćby miętę. Taka grządka będzie pięknie pachniała i będzie chroniona przed ślimakami, czy mszycami. Należy wiedzieć, co sadzić koło czego, by uprawy były chronione i by nie trzeba było stosować oprysków.

Postawcie na oświetlenie energooszczędne przed wejściem do domu i w ogrodzie

Nasz eko ogródek może być naprawdę piękny, jednak brakuje w nim jeszcze stylowego i energooszczędnego oświetlenia. Przed wejściem do domu można zamontować plafoniery zewnętrzne. Bardzo istotna jest oszczędność prądu. Włączanie opraw i wyłączanie jest też problematyczne i można postawić na wygodniejsze rozwiązanie. Warto zatem wybrać plafony zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Można je zamontować nad wejściem do domu, ale i nad wejściem do garażu. Jeżeli macie dom z werandą, to tego rodzaju oświetlenie też się sprawdzi. Plafon ścienny z czujnikiem ruchu można wybrać także do przedpokoju, bo to bardzo ekonomiczna lampa. Pozostaje jeszcze wybrać dobre oświetlenie ogrodowe. W eko ogrodzie na pewno sprawdzą się lampy solarne. W ciągu dnia będą kumulować energię, a w nocy ją oddawać. Mogą mieć formę prostych, ale i eleganckich latarenek, które można ustawić przy ścieżce do domu, ale i wokół rabaty czy przy małej architekturze ogrodowej.

Mała architektura do ogrodu w stylu eko – co wybrać?

Na pewno nie można również nie wybrać funkcjonalnych mebli ogrodowych. W stylu eko na pewno sprawdzą się drewniane, które można zabezpieczyć stosując impregnat na bazie naturalnych składników, czyli lakierobejcę. Można do nich wybrać wygodne poduszki w bawełnianych, a najlepiej lnianych poszewkach, które zwiększą komfort siedzenia i posłużą nie tylko jako oparcia, ale i siedziska. Obok mebli ogrodowych może znaleźć się pergola, oczywiście zdobiona pnącymi kwiatami miododajnymi. Takie kwiaty będą przyciągały pszczoły, zatem jeśli chcecie tam spożywać posiłki, to postawcie pergolę w pewnej odległości od mebli. Do eko ogrodu można wybrać też drewnianą ławeczkę.

Similar Posts