Porady

Jakie zastosowanie mają listwy elewacyjne?

Jakie zastosowanie mają listwy elewacyjne?

Współczesna architektura bardzo wiele czerpie ze swojej tradycji. Obok prostej, modernistycznej bryły, która bazuje na figurach geometrycznych, takich jak sześcian czy prostopadłościan, spotyka się także obiekty z różnego rodzaju zdobieniami. Często jest to widoczne w przypadku budynków mieszkalnych jak domy jednorodzinne. Skąd taka tendencja?

Elegancka fasada i funkcjonalne wnętrze

Chociaż wnętrze domu to jego najważniejsza część, dlatego podczas wykończenia przykłada się sporo uwagi do wyglądu mebli czy rodzaju materiałów, istotna jest także sama fasada. Jest to główna, reprezentatywna elewacja budynku, najczęściej widoczna od strony ulicy. Piękne fasady podziwiać można przede wszystkim przy okazji kamieniczek, które opasają rynki w wielu, polskich miastach. Jedną z cech charakterystycznych, które można w ich przypadku wyróżnić, jest sztukateria, która pełni funkcję ozdobną. Pozwala na stworzenie oryginalnej kompozycji. Dlatego do łask powracają listwy elewacyjne https://decorsystem.pl/listwy-elewacyjne,c205.html, które w swoim przeznaczeniu nawiązują właśnie do dawnej architektury miejskiej.

W jakim miejscu zastosować listwy elewacyjne?

Obecnie, jeśli chodzi o profile elewacyjne, najczęściej spotyka się rozwiązania dedykowane do okien. Oznacza to, iż od strony zewnętrznej można za pomocą listew stworzyć ciekawą wizualnie kompozycję. Będzie ona doskonałym uzupełnieniem parapetu, a jednocześnie wprowadzi estetykę i elegancję.

Listwy tylko na fasadzie, czy na całej elewacji?

Jedną z zasadniczych kwestii jest decyzja co do wyboru ściany, na której znajdować się będą listwy. Najwięcej uwagi poświęca się oczywiście fasadzie budynku. Tutaj też często widzi się główne wejście do domu. Ewentualnie także wjazd do garażu, jeśli takowy znajduje się przy obiekcie.

Dlatego ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest wybór eleganckich, zdobionych listew elewacyjnych, które zajmą miejsce na ścianie reprezentatywnej. Dzięki temu podkreślać będą jej charakter. A co z pozostałymi oknami? W ich przypadku, aby jasno odgraniczyć od siebie poszczególne ściany, także pod względem funkcji estetycznej, można wybierać spośród prostych modeli profili elewacyjnych. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Estetyczna i kompletna elewacja

Przede wszystkim całość nabierze spójnego i przemyślanego charakteru. Wykorzystanie różnego rodzaju listew, wbrew pozorom przekłada się na harmonię. Fasada zyskuje zdobienia, natomiast pozostałe ściany elementy, które pełnią funkcję estetyczną, jak też są elementem praktycznym. Widoczne różnice w ich designie podkreślają dodatkowo, która z płaszczyzn jest tą dominującą, czyli reprezentatywną.

Z czego wykonuje się listwy elewacyjne?

Obecnie popularnym materiałem bazowym jest styropian. Wszystko dlatego, iż wykazuje odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Jednocześnie jest bardzo lekki. Można go z łatwością przykleić do otynkowanej ściany przy użyciu odpowiedniego kleju. To pozwala na sprawny i wygodny montaż elementów takich jak profile elewacyjny czy innego rodzaju sztukaterii.

 

Similar Posts