Porady

Projektowanie wnętrz mieszkań – kiedy warto zasięgnąć pomocy specjalisty?

Projektowanie wnętrz mieszkań - kiedy warto zasięgnąć pomocy specjalisty?

Planujesz remont, który sprawi, że twój dom będzie nowoczesny, wygodny, modny i stylowy? Masz pomysł, ale nie wiesz, jak stworzyć spójną całość? Projektowanie wnętrz mieszkań nie jest łatwym zadaniem. Trzeba nie tylko znać trendy, lecz także umieć łączyć różne style, dodatki i części składowe. Dodatkowo dobre wnętrze musi być też funkcjonalne. Jak zadbać o to wszystko. Zatrudnić specjalistę, który projektowanie wnętrz mieszkań ma opanowane do perfekcji.

Jak przebiega projektowanie wnętrz mieszkań?

Proces projektowania mieszkania nie jest szybki i prosty. Mimo tego, że każdy projektant czy też sklep meblowy ma w swoim wyposażeniu wiele uniwersalnych projektów, te mogą być głównie inspiracją. Sprawdzają się one w bardzo ustawnych pomieszczeniach bądź u osób, które nie mają żadnego pomysłu na swoje wnętrze. Większość projektów mieszkań wykonywana jest jednak indywidualnie, pod danego klienta. Całe projektowanie wnętrz mieszkań zaczyna się od dokładnych wyliczeń pomieszczenia. Powinny być nich zawarte wszelkie informacje o wielkości, wysokości, o możliwych wnękach w pokoju czy też o miejscach z dopływami wody, czy też pozycji gniazdek elektrycznych. Profesjonalny specjalista zajmujący się projektowaniem musi znać dokładnie wymiary, aby bez problemu zaprojektować wnętrze. Te wymiary projektant może pobrać sam albo trzeba mu je przesłać. Wszystko zależy od sposobu umówienia się na przekazanie informacji oraz od projektanta, część z nich może chcieć samodzielnie zobaczyć pomieszczenie, aby lepiej je poznać.

Poza wymiarami klient musi podać swoje wymagania względem wnętrza. W nich powinny być zawarte wszelkie wytyczne, które przychodzą do głowy. Mogą to być informacje o kolorach, których chce się w pokoju, o dodatkach, które gdzieś siedzą z tyłu głowy czy też o sprzętach, które mają stać w pomieszczeniu. Przykładowo – do projektanta może trafić jedynie informacja, że kuchnia ma być industrialna i biała albo, że w niej znaleźć się kuchenka, lodówka dwudrzwiowa, zmywarka, zlew, okap, blat ze stołkami, szafki ze szklanymi dodatkami, a do tego jeszcze ozdoby na ścianie w czarnym kolorze. Specjalista, który projektowanie wnętrz mieszkań  ma w małym palcu, bez problemu określi, co można zrobić w danym pomieszczeniu i czy wszystkie wymagania klienta się do spełniania. Na przestrzeni projektu, ten może ulegać zmianom. Wielu projektantów słucha swoich klientów i na bieżąco wprowadza konieczne poprawki, aż do uzyskania najlepszego, idealnego wręcz projektu wnętrza.

Jak wygląda projekt domu lub mieszkania?

Wybierając osobę do projektowania, warto zwrócić uwagę na jej specjalizację. Inni profesjonaliści zajmują się projektowaniem samej architektury domu czy mieszkania, a inni opanowali projektowanie wnętrz mieszkań. Architekt dający projekt czystego domu podaje klientowi rysunki, które określają między innymi ułożenie podłóg, rozmieszczenie punktów elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych, do takich które zawierają układ ścian działkowych, sufitów podwieszanych i wiele więcej. Jeśli jednak chodzi o osobę, która zajmuje się projektowaniem wnętrz, ta musi dostarczyć swojemu klientowi dokładny opis i wizualizację pomieszczenia. Ta powinna być dostępna w formie wizualnej i praktycznej. U podstaw projektu stoją rysunki techniczne, ale na nich mało komu zależy. Dobrzy projektanci przedstawiają swoje pomysłu w programach trójwymiarowych 3D czy też w wirtualnej rzeczywistości. Dopiero po zatwierdzeniu takiego projektu należy przyjąć dokumentację techniczną, która przeznaczona jest dla wykonawców, którzy mają w pełni przenieść wizję projektanta w realny świat. Niektóre firmy czy też projektanci w swoim opisie zawierają nie tylko ogólnodostępne informacje, pomysły i rozkłady elementów. Istotne są również specyfikacje materiałowe oraz listy sklepów, gdzie dany towar można kupić, aby projekt na pewno wyglądał tak, jak stworzył go specjalista.

Kiedy warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz?

Z pomocy projektanta warto skorzystać zawsze, gdy ma się ku temu możliwość. Projektant stworzy nie tylko modne i estetyczne pomieszczenie, lecz także sprawi, że to będzie niezwykle funkcjonalne, dzięki czemu będzie się w nim dobrze i wygodnie żyło. Dobry specjalista może przygotować projekt idealny, który zachwyci wszystkich domowników i odwiedzających ich gości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projektowaniu wnętrz albo szukasz idealnego projektanta dla siebie, sprawdź stronę https://grid.com.pl/. Znajdziesz na niej różne publikacje, portfolio i ofertę projektantów czekających na twoje zlecenie.

Similar Posts