W ogrzewaniu budynku szczególnie liczą się dwie kwestie: komfort i niskie koszty. Sterownik zarządzający źródłem ciepła, a więc kotłem czy pompą ciepła, a także obiegami grzewczymi, jest w stanie spełnić oba te wymagania. Zobacz, czym różni się regulacja pokojowa od pogodowej oraz w jaki sposób należy obsługiwać tego typu urządzenie – tłumaczą eksperci firmy Vaillant.
Z tekstu dowiesz się:
- jak działa regulator pokojowy,
- na czym polega praca regulatora pogodowego,
- czym jest krzywa grzewcza,
- dlaczego przy ogrzewaniu pomieszczeń należy uwzględniać nagłe zyski ciepła.
Istnieją dwa rodzaje regulacji – dwustanowa i ciągła. Najprostsza, dwustanowa, polega na tym, że regulator włącza kocioł przy temperaturze niższej od zadanej i wyłącza, kiedy układ osiąga zadaną wartość. Regulacja ciągła polega na włączeniu kotła i płynnym dochodzeniu do temperatury zadanej. Regulatory różnią się również miejscem zainstalowania czujnika temperatury – wewnątrz lub na zewnątrz domu.
Regulacja pokojowa
Najprostszym rozwiązaniem jest sterownik pokojowy z wbudowanym czujnikiem temperatury. Powinien on być zamontowany w pomieszczeniu reprezentatywnym, czyli takim, którego temperaturę ustawiamy jako zadaną. Z reguły jest to też pomieszczenie o największym zapotrzebowaniu energetycznym. Na podstawie zmierzonej wartości w pomieszczeniu sterownik uruchamia źródło ciepła i zadaje odpowiednią temperaturę na zasilaniu.
Regulacja pokojowa ma jednak pewne wady: reaguje dopiero na spadek temperatury w pomieszczeniu i nie pozwala na minimalizowanie temperatury zasilania, a co za tym idzie również na zmniejszenie zużycia paliwa. Ponadto nadaje się wyłącznie do sterowania jednym obiegiem grzewczym.
Regulacja pogodowa
Zastosowanie takich źródeł ciepła, jak pompy ciepła lub kotły kondensacyjne, sprawia, że potrzebujemy bardziej zaawansowanej regulacji. Warunek ten spełnia regulacja pogodowa, np. multiMATIC VRC 700 firmy Vaillant. Umożliwia ona, w odróżnieniu od sterowników pokojowych, sterowanie kilkoma obiegami grzewczymi np. oddzielnie każdą kondygnacją budynku.
Umieszczony na budynku czujnik mierzy aktualną temperaturę i podaje ten parametr sterownikowi. Sterownik, który ma wprowadzoną charakterystykę danego obiegu zwaną krzywą grzewczą, zadaje odpowiednią temperaturę wody grzewczej w obiegu.
Krzywe grzewcze – co to takiego?
Krzywe grzewcze określają temperaturę zasilania instalacji grzewczej w zależności od temperatury na zewnątrz. Na początku trzeba dobrać odpowiednią krzywą, która odpowiada własnościom danego domu i instalacji. Następnie sterownik, podstawiając zmierzoną temperaturę zewnętrzną, wyznaczy odpowiednią temperaturę na zasilaniu obiegu, by zapewnić domownikom komfort w pomieszczeniach.
Ponieważ regulator pogodowy potrzebuje tylko jednej temperatury (zewnętrznej), możesz za jego pomocą zarządzać ogrzewaniem w kilku lub nawet kilkunastu obiegach (np. piętrach). Dla każdego z obiegów dobierzesz krzywą grzewczą odpowiadającą jego właściwościom.
W trosce o wygodę dla danego obiegu grzewczego, który np. znajduje się na innym piętrze niż sterownik, możesz zastosować zdalne sterowanie, czyli dodatkowy sterownik współpracujący z głównym, posiadający wbudowany czujnik temperatury pomieszczenia.
Oprócz wybrania jednej z wielu krzywych grzewczych możesz też zmienić kształt danej krzywej przez przesunięcie jej początku na wykresie – w menu sterownika nazywa się to temperaturą minimalną. Pozwala to na poprawne działanie układu w czasie temperatur zewnętrznych rzędu kilku stopni na plusie, kiedy zapotrzebowanie na moc grzewczą jest niewielkie.
Dodatkowy pomiar temperatury w pomieszczeniu
Regulator pogodowy jest też uzupełniany przez pomiar temperatury w pomieszczeniu i jej uwzględnienie przy pracy układu. Czasami bowiem dysponujemy dodatkowym źródłem ciepła, takim jak kominek czy też duże okno od strony południowej, albo w jednym pomieszczeniu spotyka się cała rodzina (10 osób potrafi dostarczyć 1 kW mocy grzewczej przez ciepłotę własną ciała). Sama pogodówka nie jest w stanie odnotować tych zysków i będzie ogrzewać tą samą temperaturą wodę grzewczą, co doprowadzi do przegrzania pomieszczenia.
Uruchomienie wpływu temperatury pomieszczenia na ogrzewanie spowoduje, że sterownik przejdzie na krzywą grzewczą o mniejszym numerze lub wyłączy ogrzewanie przy przekroczeniu temperatury zadanej (w zależności od wybranej opcji). Sterownik lub zdalne sterowanie dla danego obiegu musi się oczywiście znajdować w pomieszczeniu, w którym występuje dodatkowe źródło ciepła. Regulator pogodowy, dzięki temu, że uwzględnia przyczynę utraty ciepła w domu, czyli zmianę temperatury zewnętrznej, wcześniej zareaguje i zmienia parametr wody grzewczej, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje stabilna temperatura.
Praca instalacji sterowanej pogodowo polega na uzupełnianiu bieżących strat ciepła budynku, przez co może być porównana do jazdy samochodem ze stałą prędkością po prostej i nienachylonej drodze – efektem tego jest minimalne zużycie paliwa. Dla porównania: praca sterownika pokojowego dwustawnego jest jak jazda z ciągłym przyspieszaniem (dogrzewaniem pomieszczenia) i zwalnianiem (spadek temperatury pomieszczenia po wyłączeniu ogrzewania) – gdzie zużycie paliwa jest dużo większe.
W przypadku kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła istotna dla ekonomiki pracy jest jak najniższa temperatura zasilania instalacji. Jest to w stanie zapewnić właśnie sterowanie pogodowe, ponieważ pilnuje najniższej wartości temperatury potrzebnej tylko do bieżącego uzupełniania strat.
Podsumowując: sterowanie pogodowe zapewnia stabilną temperaturę pomieszczeń, pozwala na sterowanie kilkoma obiegami grzewczymi, minimalizuje temperaturę zasilania w instalacji oraz stabilizuje pracę układu. Zdecyduj się na to rozwiązanie, aby zminimalizować koszty ogrzewania i cieszyć się większym komfortem we własnym domu!