Porady

Jak zagospodarować strych? Praktyczne inspiracje

Jak zagospodarować strych? Praktyczne inspiracje

Poddasze to element większości piętrowych domów, który ze względu na skośny sufit potrafi przysporzyć problemów z aranżacją. Warto jednak odkryć potencjał tego pomieszczenia i urządzić w nim pomieszczenie użytkowe, które stanie się istotną częścią własnej nieruchomości. Co warto mieć na uwadze podczas aranżacji strychu? Jak stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń? Zachęcamy do poznania odpowiedzi zawartych w poniższym artykule.

Schody strychowe – dlaczego to istotny element?

Strych obejmuje zazwyczaj spory metraż, którego potencjał z łatwością można wykorzystać. Niezależnie jednak od przeznaczenia tego pomieszczenia, należy zacząć od najważniejszej kwestii, czyli schodów. Mieszczące się na najwyższym piętrze domu poddasze musi zostać wyposażone w schody, które umożliwią bezpieczne przedostawanie się z dołu na górę i odwrotnie. Bezpieczeństwo jest w tym przypadku sprawą kluczową, dlatego też ich konstrukcja musi gwarantować pełną stabilność. Nie oznacza to jednak, że należy w tym celu zrezygnować z estetyki, która bądź co bądź znacząco wpłynie na aranżację pozostałej części domu. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza modele składane o konstrukcji segmentowej, których konstrukcja może być wykonana zarówno z metalu, jak i drewna. Schody strychowe Fakro to jedna z polecanych pozycji dla wymagających, posiadająca do wyboru szeroką ofertę różnorodnych modeli. Tego rodzaju schody są łatwe w montażu, prezentują się estetycznie w każdym wnętrzu i zajmują niewiele miejsca. Ich użytkowanie jest bezawaryjne i w pełni bezpieczne, co dodatkowo wpływa na komfort iż użytkowania. Montaż wysokiej jakości schodów to pierwszy i najważniejszy krok w drodze do zagospodarowania strychu, umożliwiający swobodny transport materiałów potrzebnych do stworzenia całkiem nowej przestrzeni na poddaszu.

Jak urządzić strych? Najlepsze inspiracje

Poddasze, ze względu na skośne sufity często wydaje się być trudne w aranżacji. Mimo to, biorąc pod uwagę często również imponujący metraż wolnej przestrzeni, można zaadaptować je w różnorodny sposób, tworząc funkcjonalne i estetyczne dodatkowe pomieszczenie. Co warto urządzić na strychu, aby stał się przydatną częścią całego domu?

Garderoba

Domy jednorodzinne nie zawsze muszą wyróżniać się sporym metrażem. Jeżeli każde z pomieszczeń zyskało już swoje konkretne pomieszczenie, zaś w szafach często brakuje miejsca na ubrania i akcesoria, na poddaszu warto urządzić własną garderobę. Jest to doskonały sposób, który pozwoli uniknąć upychania kolejnych sztuk odzieży w każdym wolnym kącie, co zdecydowanie utrudnia odnalezienie konkretnej rzeczy. W tym celu nie trzeba nawet wiele inwestować – wystarczą mobilne garderoby na kółkach, które łatwo przetransportować schodami na górę. Na dodatki idealnie sprawdzą się natomiast modułowe regały, dzięki czemu z łatwością można dostosować ich wysokość do spadzistego sufitu poddasza. Tego rodzaju rozwiązania umożliwią praktyczne rozmieszczenie ubrań, toreb i butów, które dodatkowo będą się świetnie prezentować. Aby pomieszczenie było jeszcze bardziej funkcjonalne, warto umieścić w nim duże lustro, taboret oraz konsolkę lub niewielki stolik, na którym można ustawić zapachowe patyczki, nadające wnętrzu przyjemnego aromatu.

Sypialnia

Poddasze może stać się również przytulną i prywatną przestrzenią, w której nocny wypoczynek będzie niezwykle komfortowy. Dużą zaletą w tym przypadku stają się okna dachowe, umożliwiające obserwację gwiaździstego nieba leżąc wygodnie na łóżku oraz podziwianie jego błękitu tuż po przebudzeniu. Chcąc stworzyć funkcjonalną sypialnię wystarczy zaledwie kilka podstawowych elementów. Bez wątpienia jest nim łózko, obok którego można ustawić niewielkie i lekkie stoliki, niska komoda mieszcząca się pod ukosem ściany oraz toaletka, mieszcząca niezbędne pielęgnacyjne kosmetyki i akcesoria, dzięki czemu nie trzeba będzie schodzić po nie specjalnie na dół do łazienki. Warto pamiętać, aby pomieszczenie posiadało odpowiednią izolację cieplną i akustyczną, co zapewni przyjemne ciepło nawet podczas zimowych miesięcy, a także zagwarantuje spokojny sen w przypadku opadów lub silnego wiatru, których odgłosy w przeciwnym wypadku mogą zaburzać spokojny wypoczynek.

Kino domowe

Urządzenie własnego kina w domu to marzenie wielu miłośników oglądania filmów i seriali. Kiedy seanse w salonie to za mało, zawsze można urządzić swoją prywatną salę na poddaszu. Niezwykle istotne w tym przypadku jest jednak odpowiednie przystosowanie pomieszczenia – w tym celu zarówno ściany, jak i sufity powinny zostać zabezpieczone panelami wygłuszającymi, które zagwarantują doskonałą izolację akustyczną i zapobiegną przedostawaniu się dźwięków dochodzących z zewnątrz. Kiedy kluczowe prace związane z adaptacją strychu będą już skończone, można przystąpić do jego aranżacji. Jednym sposobem na stworzenie kina domowego jest zakup projektora, dzięki czemu obraz będzie wyświetlany w dużym formacie, zaś drugą stanowi zakup wielkocalowego telewizora. Należy też zadbać o inne elementy wyposażenia: wygodne fotele, kanapę lub miękki koc oraz stolik, na którym można będzie postawić swoje ulubione przekąski.

Similar Posts