Stół otoczony krzesłami często stanowi centralną przestrzeń w salonie, która decyduje o charakterze całego pomieszczenia. Chcąc zaaranżować to miejsce w przemyślany sposób, warto zdecydować się na funkcjonalne i estetyczne krzesła pozwalające na wykreowanie spójnej całości z pozostałymi elementami znajdującymi się w tym pomieszczeniu. Czym kierować się przy wyborze krzeseł do salonu i na jakie modele warto postawić? Podpowiadamy!
Krzesła do salonu – czym kierować się przy ich wyborze?
Krzesła ustawione wokół stołu to istotny element aranżowania wnętrza, którego wybór często stanowi nie lada wyzwanie dla osób planujących wyposażenie swojego salonu. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnorodnych kompletów czy pojedynczych modeli krzeseł, które zachwycają nietuzinkowym designem czy intrygującą formą. Chcąc postawić na optymalne rozwiązanie, warto kierować się kilkoma istotnymi czynnikami, wśród których można wymienić:
- Wygoda i ergonomia
Krzesła do salonu powinny posiadać wyprofilowane siedzisko i oparcie, które zapewnią prawidłową postawę ciała i uchronią użytkowników przed bólami pleców. Postawienie na krzesła o ergonomicznej konstrukcji zapewni więc możliwość komfortowego przesiadywania przy stole przez długie godziny, co jest szczególnie ważne podczas aranżowania funkcjonalnej przestrzeni.
- Materiał
Kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze krzeseł do salonu, jest materiał, z jakiego wykonany jest mebel. Drewniane, tapicerowane czy metalowe krzesła, warto dostosować do stylistyki i charakteru danej przestrzeni.
- Forma krzesła
Aranżując wnętrze salonu, warto zwrócić uwagę na formę krzesła. W mieszkaniach zaaranżowanych w minimalistycznym stylu czy mniejszych przestrzeniach doskonale sprawdzą się konstrukcje o lekkiej formie – pozwalają one bowiem na optyczne obciążenie danej przestrzeni. Z kolei kreując przytulne pomieszczenia, warto stawiać na krzesła o masywniejszych i designerskich kształtach, które z miejsca przykuwają wzrok.
- Kolor
Istotnym elementem podczas tworzenia spójnej i estetycznej kompozycji w salonie, jest zwrócenie uwagi na kolor krzeseł. Wybierając odpowiedni model, warto bowiem zwrócić uwagę na pozostałe elementy składające się na wyposażenie salonu i dostosować kolor krzeseł do tonacji kolorystycznej tych elementów, lub wręcz przeciwnie – wybrać krzesła o kolorze stwarzającym dla nich ciekawy kontrast.
Jakie krzesła do salonu wybrać?
Stół otoczony krzesłami to przestrzeń doskonale sprawdzająca się podczas spędzania czasu w szerszym gronie, która pozwala na wspólne jedzenie posiłków czy przyjmowanie gości. Chcąc wyposażyć swój salon w odpowiednie krzesła, warto wziąć pod uwagę najpopularniejsze rozwiązania aranżacyjne sprawdzające się w wielu przestrzeniach. Wśród nich na szczególną uwagę z pewnością zasługują klasyczne drewniane krzesła, a także eleganckie tapicerowane modele czy designerskie krzesła z tworzyw sztucznych.
Drewniane krzesła w salonie
Drewniane krzesła to ponadczasowe i niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w niemal każdej aranżacji. Wybór drewnianych krzeseł pozwala na cieszenie się solidnym i wytrzymałym materiałem, który nadaje wnętrzu ciepłego, przytulnego wykończenia oraz doskonale komponuje się z aranżacjami w stylu skandynawskim, industrialnym czy eklektycznym.
Krzesła tapicerowane we współczesnych wnętrzach
Tapicerowane krzesła to nowoczesny element wyposażenia wnętrza, który stanowi wygodne i przyjemne w dotyku rozwiązanie. Tego typu meble dostępne są w wielu różnorodnych wersjach kolorystycznych i wykończeniach – pozwala to na wprowadzenie do salonu energetycznego dodatku, który z pewnością docenią osoby ceniące eksperymentowanie w swoim wnętrzu, a także miłośnicy nowoczesnego designu czy stylu glamour.
Nowoczesne krzesła z tworzyw sztucznych, a aranżacja salonu
Planując aranżację wnętrza, coraz więcej osób stawia na oryginalne, futurystyczne modele krzeseł wykonane z tworzyw sztucznych. Sprawdzają się one szczególnie dobrze w nowoczesnych, designerskich wnętrzach. Jednak coraz częściej wprowadzane są także jako element przełamania do bardziej modernistycznych czy tradycyjnych wnętrz.