Porady

Współczesny nowoczesny dom – co go wyróżnia?

Współcześnie mianem nowoczesnego domu nazywa się każdy nowo powstały budynek. Ale nie tylko czas powstania o tym decyduje. Znaczenia mają również wygląd i technologie, w jakie został on wyposażony.

Proporcje nowoczesnego domu i jego wnętrze

Współcześnie coraz rzadziej można spotkać projekty domów z gankami, kolumnami i wykuszami. Najwięcej koncepcji opiera się na prostych i minimalistycznych formach z dwuspadowym dachem, czyli na tzw. stodołach. Popularne są także zwarte bryły z płaskimi dachami i licznymi przeszkleniami. Tego typu budynki mają wyróżniające się elementy konstrukcji, które mają funkcję dekoracyjną – takim przykładem jest pergola nad tarasem. 

Podobnie jest z ich wnętrzami. Niezależnie od tego, czy w środku będzie panował styl modernistyczny, loftowy czy skandynawski, królują stonowane kolory. Zazwyczaj jest to połączenie bieli z szarościami, beżem i czernią, a także elementami drewnianymi. Ponadto najczęściej spotyka się proste meble i brak niepotrzebnych bibelotów na półkach. 

W nowoczesnych domach istotny jest również rozkład pomieszczeń. Niejednokrotnie miejsce, gdzie przyrządza się jedzenie, wyposażone jest w wyspę lub półwysep z hokerami, które subtelnie oddzielają kuchnię od jadalni i salonu. Zazwyczaj salon ma wielkie okna tarasowe, przez które rozprzestrzenia się widok na ogród. Popularne jest także wydzielenie specjalnego miejsca na pralnię, co jest wygodne i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Panie domu z pewnością nie mogą obejść się bez garderoby, która mieści o wiele więcej niż klasyczna szafa. We współczesnych domach standardem są również co najmniej dwie łazienki z wc, dające komfort domownikom przy porannej toalecie. 

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w nowoczesnym budownictwie

Nie można mówić o współczesnych budynkach mieszkalnych, nie wspominając o wykorzystaniu w nich odnawialnych źródeł energii. Takie urządzenia jak piec na biomasę, panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła wykorzystują energię z otoczenia i nie emitują szkodliwych spalin do atmosfery. Te źródła ciepła i współpracujące z nimi systemy grzewcze, takie jak np. ogrzewanie podłogowe, to zarówno komfort dla mieszkańców, jak i niskie rachunki.  

Co prawda, cena pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej to koszt kilkunastu tysięcy złotych, jednak należy pamiętać o dwóch aspektach. Pierwszy z nich to możliwość uzyskania dofinansowania na zakup tych urządzeń z programu Czyste Powietrze, a druga, że taka inwestycja znacznie obniża miesięczne rachunki za ogrzewanie i zwraca się mieszkańcom w ciągu 5-10 lat. 

Rozkład pomieszczeń a nasłonecznienie

Rozkład pomieszczeń w domu powinien być zależny od stron świata. Wszelkie miejsca, gdzie mieszkańcy spędzają lwią część dnia (np. kuchnia, salon, gabinet), to przestrzenie, które powinny być najlepiej nasłonecznione, znajdujące się od strony południowej. Właściwe doświetlenie pomieszczeń to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także lepsze samopoczucie domowników. Duże okna w domu to z pewnością pożądany element. Z kolei takie pomieszczenia jak garaż, garderoba czy pralnia mogą być umieszczone od strony północnej, gdzie przez większość część dnia jest chłodniej.

Technologie wznoszenia nowo powstałych domów

Współczesny dom jest budowany na podstawie nowoczesnych technologii. Dzisiaj budynki są często szkieletowe lub wznoszone z bloczków silikatowych czy betonowych. Nie tylko jakość materiałów jest istotna, ale także precyzja i wykonanie ścian, które zapobiegają w przyszłości ucieczce ciepła z wnętrza domu. Niewątpliwie zapewnienie komfortu termicznego jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących domów nowoczesnych. Termoizolacja budynku jest istotna zarówno w zimie, jak i lecie. Na rynku dostępne są różnorodne systemy ocieplenia budynku, takie jak udoskonalone styropiany, czy systemy natrysku piany.

Mieszkańcy nowoczesnego domu a środowisko

Postępujący kryzys klimatyczny i rosnąca świadomość ekologiczna ludzi sprawia, że nowoczesny dom powinny zamieszkiwać rodziny dbające o środowisko. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia plastiku na rzecz papierowych opakowań czy ograniczenie niepotrzebnego zużycia wody (np. gromadzenie deszczówki do podlewania ogrodu) to zachowania, które powinny stać się codziennością, aby móc nazwać się nowoczesną rodziną w nowoczesnym domu.

Similar Posts