Porady

Pranie w odpowiedniej temperaturze – jak dopasować ustawienia pralki do rodzaju materiału?

Pranie w odpowiedniej temperaturze – jak dopasować ustawienia pralki do rodzaju materiału?

Pralka ładowana powinna być z uwzględnieniem rodzaju ubrań, tkanin, z których są uszyte, ich specyficznych wymagań. Ta wstępna segregacja pozwala następnie dopasować do prania odpowiednią temperaturę i program zapewniający nie tylko usunięcie zanieczyszczeń, lecz także odpowiednią ich ochronę.  

Pralka — jakie możliwości masz do wyboru?

Niezależnie, czy korzystasz ze sprzętu ze standardowym panelem, czy dysponujesz pralką umożliwiającą sterowanie smartfonem, musisz pamiętać o odpowiednim wyborze temperatury, a także stopnia wirowania, prędkości obrotów pralki. Szczególnie istotna jest tutaj przede wszystkim temperatura, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy, jak będą wyglądały tkaniny po wyjęciu ich z urządzenia, czy możliwe będzie łatwe prasowanie uprawnych rzeczy, a także jak długo pozostaną one w idealnym stanie. Rodzaje pralek dostępnych obecnie na rynku oferują dzisiaj nie tylko możliwie niskie zużycie energii, lecz także skuteczne pranie w niższych temperaturach. Palki Electrolux to nowoczesne urządzenia wyposażone w szereg programów umożliwiających pranie ubrań w niskich temperaturach, przy odpowiedniej liczbie obrotów, dzięki czemu nie musisz martwić się o jakość prania tak delikatnych materiałów jak wełna czy jedwab. Z pomocą przy niektórych typach ubrań przychodzą również funkcje parowe. 

Ważne, aby pralki ładowane były przez ciebie były w sposób odpowiedzialny. Wstępna segregacja ubrań jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich ubrań. Pralkę ładowaną przypadkowymi ubraniami: sportowymi, bawełnianymi, wełnianym trudno zaprogramować do pracy tak, aby pranie było skuteczne i bezpieczne jednocześnie. 

Wyświetlacz elektroniczny a wybór temperatury prania

Pranie w odpowiedniej temperaturze jest absolutnie kluczowe dla jakości twoich ubrań, ich żywotności, a także kondycji materiału. Na przykład wyprany w zbyt wysokiej temperaturze len bardzo szybko nie tylko się wygniecie tak, że jego rozprasowanie będzie naprawdę trudne, lecz także straci swoje cenne właściwości. Dlatego też wybierając nowe urządzenie do prania, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd pralki, jej zużycie energii czy sposób ładowania, lecz także dostępność  różnorodnych programów pozwalających na bezpieczne czyszczenie różnorodnych materiałów. Warto oczywiście dopasować pralkę do swoich potrzeb. 

Zakup pralki powinien więc uwzględniać ocenę programów pod kątem tego, co pierzesz z pomocą tego urządzenia. Jeśli uprawiasz sport, często korzystasz z ubrań uszytych z tzw. materiałów technicznych, warto sprawdzić, czy pralka ma funkcję sport. Do kurtek puchowych i podobnych im ubrań także możesz znaleźć specjalnie dedykowane programy. Jeśli często pierzesz pościel, koce, ubrania dziecięce i zależy ci na maksymalnie skutecznym usunięciu z tkanin drobnoustrojów — warto sprawdzić, czy pralka ma dodatkowy, specjalny program odkażania. 

Wyświetlacz elektroniczny po wyborze programu prania bardzo często (w nowoczesnych modelach pralek) pozwala na obniżenie temperatury, zmniejszenie prędkości wirowania, a także często także skrócenie czasu prania. Jeśli masz do czynienia z delikatnymi rzeczami, warto z tych możliwości skorzystać.

Pralki automatyczne: w jakich temperaturach prać konkretne tkaniny?

 Już po pierwszym praniu jesteś w stanie zorientować się, że wybrany program nie był najlepszym wyborem, szczególnie jeśli w zbyt wysokiej temperaturze wypierzesz jedwabną bluzkę, jedwabny sweter lub inną delikatną, wymagającą specjalnego traktowania tkaninę. 

Producenci pralek zachęcają do korzystania z programów o niższej temperaturze prania, ponieważ w bardzo wielu przypadkach są one nie mniej skuteczne, a pozwalają ograniczyć koszty prania. Zmniejsza się zużycie energii koniecznej do podgrzania wody, skraca się czas prania, często zmniejsza się także zużycie wody. 

  • Temperatura 30 stopni Celsjusza rekomendowana jest przede wszystkim do ubrań delikatnych: wełnianych, kaszmirowych, jedwabnych lub tych z lnu. Z powodzeniem w takiej temperaturze możesz wyprać również ubrania, które chcesz jedynie odświeżyć. Niższa temperatura prania to także mniej zagnieceń i łatwiejsze prasowanie.
  • Podniesienie temperatury o jedyne 10 stopni Celsjusza sprawdza się przy małych i średnich zabrudzeniach. W takiej temperaturze skutecznie możesz prać zdecydowaną większość ubrań bawełnianych. 
  • 60 stopni Celsjusza to temperatura, w której warto prać rzeczy bardziej zabrudzone, a także ubranka dziecięce, z których chcemy się pozbyć maksymalnie skutecznie różnego rodzaju drobnoustrojów. 
  • Najwyższa temperatura prania, czyli 90 stopni to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku pościeli, koców czy ręczników, na których bardzo często gromadzą się różnego rodzaju mikroorganizmy. Tak wysoka temperatura wody pozwala skutecznie je wyeliminować. 

Należy oczywiście pamiętać, że bezcenną wskazówką zawsze powinny być dla nas informacje od producenta znajdujące się na metkach ubrań i innych materiałów. To bezcenna podpowiedź, jak wysokiej temperatury potrzebuje konkretna tkanina.

Zużycie wody, energii — dlaczego opłaca się prać w niższych temperaturach

Skrócenie czasu prania, obniżenie zużycia energii podczas każdego prania (wynikające z konieczności mniej intensywnego podgrzania wody i krótszej pracy urządzenia) to bardzo wymierne korzyści, które daje pranie w niższych temperaturach.  Oczywiście klasa energetyczna pralki ma tutaj ogromne znaczenie, natomiast wybór programu także ma wpływ na to, ile kosztuje nas pranie. 

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Similar Posts