Porady

Reduktor butli gazowej: po co się je stosuje?

Niezależnie od tego, czy mówimy o małej butli turystycznej, butli 11 kg do domu, kampera czy przyczepy, czy też o zbiorniku o pojemności 2700 lub 4850 litrów na potrzeby instalacji grzewczej: w każdym z tych przypadków niezbędne jest uzupełnienie butli o reduktor. Jest to obligatoryjny element wyposażenia wszelkich zbiorników przeznaczonych do magazynowania gazu płynnego, zarówno mieszaniny propanu i butanu, jak i czystego propanu technicznego. W naszym artykule wyjaśniamy, po co właściwie stosuje się reduktor butli gazowej.

Jaką funkcję pełni reduktor butli gazowej?

Przyglądając się instalacji z podłączoną do niej butlą wypełnioną gazem płynnym, zawsze dostrzeżemy charakterystyczny element w kształcie spodka – to właśnie reduktor. Jego zadaniem jest redukowanie gazu z fazy ciekłej w fazę lotną, wymaganą przez wszystkie urządzenia przystosowane do zasilania gazem płynnym, na przykład kuchenkę gazową.

Pisząc prościej: bez reduktora butla wypełniona gazem płynnym jest bezużyteczna, ponieważ nie da się wykorzystać tego paliwa w instalacji. Stąd każdy, kto planuje montaż butli gazowej czy to w domu, w przedsiębiorstwie czy w pojeździe kempingowym, musi zaopatrzyć się w reduktor – butla kupiona na stacji benzynowej czy w rozlewni gazu płynnego nie jest wyposażona w to akcesorium.

Rodzaje reduktorów gazu

Podstawowy podział sprowadza się do dwóch rodzajów reduktorów, czyli:

  1. Reduktora 1-go stopnia– jest to alternatywne rozwiązanie dla klasycznego reduktora, przeznaczone do montażu w zaworze zbiornika gazowego. Taki reduktor przeprowadza pierwszą redukcję gazu, najczęściej do ciśnienia od 0,5 do 2 bar.
  2. Reduktora 2-go stopnia– ten typ reduktora stosuje się w momencie, gdy ciśnienie podane przez pierwszy reduktor jest niewystarczające.

Gdzie należy stosować reduktory gazowe?

Reduktor gazu jest obowiązkowym elementem każdej instalacji gazowej przystosowanej do zasilania gazem płynnym (LPG lub propanem technicznym). Przykładowe zastosowania to m.in.:

  • Kuchenka gazowa w domu– gdy budynek nie jest podłączony do sieci gazowej, wówczas często stosuje się zewnętrzną butlę (np. 11 kg), którą podłączamy do kuchenki przewodem elastycznym za pośrednictwem reduktora na butli;
  • Grill gazowy– coraz popularniejsze grille gazowe zasilane LPG również wymagają stosowania reduktora w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia gazu.
  • Karawaning –każda osoba, która rozpoczyna przygodę z karawaningiem, ma do czynienia z reduktorem butli gazowej. Butle najczęściej montuje się w bakiście przyczepy lub w specjalnej wnęce w kamperze, a służy ona zasilaniu w gaz kuchenki, piecyka, bojlera czy lodówki;
  • Ogrzewanie domu lub budynku firmowego gazem płynnym– propan techniczny to coraz częstszy wybór osób, które szukają alternatywy dla gazu ziemnego czy pompy ciepła. Jest to ekologiczne, stosunkowo niedrogie paliwo, które magazynuje się w zbiorniku naziemnym lub podziemnym. Zasilanie kotła gazem płynnym wymaga nie tylko wymiany dyszy, ale także zastosowania reduktora instalowanego w skrzynce gazowej na ścianie budynku;

Gdzie można kupić reduktor butli gazowej?

W przypadku braku reduktora w przygotowanej już instalacji do zasilania gazem płynnym, należy zaopatrzyć się w ten element we własnym zakresie. Tutaj z pomocą przychodzą wyspecjalizowane sklepy online, w których ofercie można znaleźć zarówno reduktory pierwszego, jak drugiego stopnia, wraz z całym niezbędnym osprzętem gazowym.

Wszystko, co jest Ci potrzebne do podłączenia butli z gazem do np. kuchenki, kotła, przepływomierza czy grilla gazowego, znajdziesz w ofercie sklepu internetowego SORBEX. Sklep dostarcza wyłącznie markowe akcesoria gazowe, co daje pewność bezpieczeństwa ich stosowania, wieloletniej bezawaryjności oraz kompatybilności z instalacją i podłączonymi do niej urządzeniami.

Z pełną ofertą reduktorów butli gazowej pierwszego i drugiego stopnia, w tym z manometrem i w różnych rozmiarach, zapoznasz się na stronie sklepu https://sorbex.pl/sklep/35-reduktory-gazu-plynnego.

Similar Posts