Drut kolczasty jest powszechnie stosowany jako ogrodzenie zabezpieczające, które ma chronić dany teren przed wtargnięciem osób nieupoważnionych, kradzieżą mienia lub ucieczką z danego terenu (np. zakładu karnego).
Każdy z nas zapewne spotkał się z tradycyjnym drutem kolczastym, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że występuje w wielu odmianach. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych i używanych przez różne jednostki jest drut ostrzowy, który znany jest również jako drut brzytwiasty lub żyletkowy.
Jak wygląda drut ostrzowy?
Drut ostrzowy jest drutem stalowym z widocznymi na całej długości nożykami z blachy, które są do niego przymocowane. Tak samo jak tradycyjny i rozpowszechniony drut kolczasty, stosuje się go w postaci liniowej oraz w formie zwojów o średnicy, która zależy od zastosowania (średnice mogą wynosić od 30 do 100 cm).
Specjalną odmianą drutu ostrzowego jest drut concertina, który ma postać podwójnej spirali połączonej specjalnymi łącznikami. Drut concertina znany jest z wysokiej jakości wykonania i używany jest do budowy ogrodzeń agresywnych, czyli takich, które powodują straty u osoby, która próbuje je forsować.
Drut ostrzowy zazwyczaj maluje się na kolor zbliżony do otoczenia, w którym będzie miał zastosowanie. Najczęściej wyrabia się z niego siatkę ostrzową, czyli specjalnie zgrzewane siatki.
Jakie zastosowanie ma drut ostrzowy?
Drut ostrzowy ma takie samo zastosowanie jak drut kolczasty. Zazwyczaj wykorzystuje się go do wznoszenia zasieków i budowania ogrodzeń w jednostkach śledczych i wojskowych, lotniskach, magazynach i zakładach karnych lub przemysłowych.
W niektórych krajach zabronione jest stosowanie drutu ostrzowego jako ogrodzenia prywatnej posesji lub terenu budowy. W takich wypadkach jako zabezpieczenie polecane są ogrodzenia przenośne, które są oferowane na przykład przez sonto.pl, oraz rozważenie dodatkowej ochrony w postaci całonocnego stróża lub monitoringu.
Czy drut ostrzowy jest lepszy niż tradycyjny drut kolczasty?
Chociaż drut kolczasty jest powszechnie stosowany do zabezpieczenia obiektów wojskowych czy penitencjarnych, okazuje się, że można je łatwo przeciąć i nie stanowi dużej przeszkody dla niepożądanych osób, które chcą dostać się na dany teren.
Z tego powodu coraz częściej stosuje się drut ostrzowy, który nawet przecięty w którymś miejscu nadal może stanowić skuteczne zabezpieczenie przed włamywaczami i intruzami.
Co więcej, aby jeszcze wzmocnić zabezpieczenie danego terenu razem z drutem ostrzowym stosuje się wspomniany wcześniej drut concertina, czyli specjalny typ zasieków, który powoduje bardzo poważne obrażenia u osób, które próbują go pokonać.
Podsumowując, drut ostrzowy to specjalny typ drutu kolczastego, który skutecznie chroni dany teren przed dostępem osób nieupoważnionych i stanowi skuteczne zabezpieczenie. Aby dodatkowo je wzmocnić stosuje się trwały i mocny drut concertina. Jednakże, przed instalacją drutu ostrzowego, na przykład na placu budowy, warto upewnić się, że jest to dozwolone w danym kraju, a jeśli nie to wykorzystać tradycyjne ogrodzenie przenośne.