Budowa

Zwalczanie Legionelli w instalacjach wodnych

Zwalczanie Legionelli

Bakterie Legionella namnażają się na powierzchniach mających kontakt z wodą – np. wewnątrz budynków użytkowych w instalacjach wodnych. Ryzyko zakażenia jest wysokie i niebezpieczne dla człowieka – właśnie dlatego zapobieganie i zwalczanie bakterii jest istotną kwestią w profilaktyce zdrowotnej. W artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces instalacjach wodnych, aby uniknąć zakażenia.

Zwalczanie Legionelli a dezynfekcja termiczna

Namnażanie się bakterii na ściankach przewodów instalacji wodnych przestaje być możliwe w określonych warunkach. Po osiągnięciu i utrzymaniu w systemach temperatury wynoszącej przynajmniej 60°C zostaje ono zatrzymane. Z tego powodu dezynfekcja termiczna, która polega na przegrzaniu i płukaniu instalacji, to obecnie najskuteczniejsza metoda w walce z bakterią Legionella w instalacji wodnej.

Jak prawidłowo przeprowadzić proces dezynfekcji termicznej?

Zwalczanie Legionelli poprzez dezynfekcję termiczną to skuteczny, ale wymagający proces. Głównymi czynnikami wpływającymi na jego powodzenie jest utrzymanie prawidłowej temperatury gorącej wody oraz czas płukania instalacji przy zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych. Dezynfekcję termiczną powinno się przeprowadzać nie tylko w zasobniku, ale w całej instalacji wodnej – aby prawidłowo przeprowadzić proces, wysoka temperatura musi być utrzymana we wszystkich jej głowicach, wylotach i kranach.

Rekomendowany czas płukania wynosi od 5 do 30 minut. Musimy jednak pamiętać, że nawet stosując się do zalecanych wytycznych, na skuteczność procesu mogą negatywnie wpłynąć znajdujące się w instalacji osady korozyjne, biologiczne oraz mineralne.

Odpowiednio przeprowadzony proces dezynfekcji termicznej jest skuteczny – jednak nie jest to rekomendowane rozwiązanie, jeśli chodzi o profilaktyczne zwalczanie Legionelli. To jedynie czasowe zabezpieczenie przed ich ponowną rekolonizacją bakterii. Powinniśmy mieć również na uwadze to, że wysoka temperatura osiągana podczas przeprowadzania dezynfekcji może być potencjalnie niebezpieczna z uwagi na ryzyko poparzeń.

W pełni bezpiecznym i niezawodnym rozwiązaniem w zwalczaniu bakterii w instalacji wodnej jest wyposażenie jej w odpowiednie urządzenia oraz elementy automatyzujące cały proces dezynfekcji termicznej – takie jak elektroniczny zawór mieszający LEGIOMIX® 2.0 oraz Legioflow® od Caleffi. Przyjrzyjmy się charakterystyce każdego z nich.

LEGIOMIX® 2.0 – automatyzacja procesu dezynfekcji termicznej

Elektroniczny zawór mieszający sterowany jest za pomocą siłownika, który odpowiedzialny jest za utrzymanie temperatury ciepłej wody użytkowej na stałym poziomie podczas pracy instalacji. Odpowiada również za jej zmianę w trakcie rozpoczęcia dezynfekcji termicznej, co wpływa na skuteczność tego procesu.

Urządzenie obniża temperaturę c.w.u w miejscu poboru do wartości bezpiecznej, dlatego ryzyko poparzeń jest ograniczone do minimum. Dzięki zaawansowanym funkcjom LEGIOMIX® 2.0 możemy w pełni zaprogramować czas trwania dezynfekcji (wybrać dzień tygodnia czy godzinę) oraz zarządzać instalacją ciepłej wody użytkowej w sposób zdalny – poprzez rejestrowanie poziomu temperatury zasilania, powrotu czy alarmów.

Elektroniczny zawór mieszający jest szczególnie rekomendowany jest w przypadku wykonywania instalacji wodnych m.in. w hotelach, szpitalach czy domach opieki, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższego standardu czystości.

Legioflow® – kompaktowe urządzenie do zwalczania Legionelli

Wielofunkcyjne urządzenie Legioflow® umożliwia przeprowadzenie procesu dezynfekcji na odcinku od zaworu do punktu poboru wody. Regulowany, termostatyczny zawór mieszający oraz specjalne obejście – w które został wyposażony, umożliwia przeprowadzenie dezynfekcji termicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podczas normalnego trybu pracy zawór obejścia pozostaje zamknięty, natomiast zawór zimnej wody otwarty. Podczas procesu dezynfekcji termicznej oba zawory pozostają otwarte.

Urządzenie Legioflow® znajdzie szczególne zastosowanie w instalacjach, gdzie podczas normalnej pracy systemu konieczne jest uzyskanie oraz utrzymanie w punktach czerpalnych bezpiecznej temperatury wody w celu ochrony przed poparzeniem – np. w przedszkolach czy szkołach.

W kontekście zwalczania Legionelli kluczową kwestią jest wyposażenie instalacji wodnej w odpowiednie i dedykowane do niej urządzenia. Zastosowanie pakietu nowoczesnego i automatycznego zarządzania procesem dezynfekcji termicznej marki Caleffi nie dopuszcza do namnażania się bakterii Legionella oraz pozostałych drobnoustrojów w instalacjach. To rozwiązania zapewniające najwyższą skuteczność, które umożliwia przeprowadzenie dezynfekcji termicznej w sposób zautomatyzowany przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Artykuł partnera.

Similar Posts