Wiele czynników należy brać pod uwagę podczas wyboru źródła ogrzewania dla naszych czterech kątów. Jeśli stawiamy na ekologię i nowoczesność, warto wybrać ogrzewanie gazem. Jest to bezpieczny system odpowiadający za doprowadzenie ciepła do budynków mieszkalnych. Koszty przyłączenia się do sieci i kupna kotła mogą niektórych odstraszać, ale zalet jest zdecydowanie więcej. Nie da się ukryć, że dalej więcej zwolenników ma paliwo węglowe, choć w najbliższych latach proporcje powinny się zmieniać – między innymi ze względu na walkę ze smogiem.
Dlaczego warto postawić na gaz?
Przy odpowiedniej izolacji i ociepleniu domu, w sezonie grzewczym wydamy nie dużo więcej niż w przypadku wysokiej klasy kotłów węglowych. Różnice zrekompensuje komfort, bo ogrzewanie gazowe jest niemal bezobsługowe. Trzeba pamiętać jedynie o regularnych przeglądach technicznych. Zapomnij o ciągłym dosypywaniu węgla i trującym dymie wydostającym się z komina!
Jaki kocioł wybrać? Dużo zależy od tego, co chcemy ogrzewać. Kotły gazowe dwufunkcyjne lepiej sprawdzają się w mniejszych domach i mieszkaniach. Z kolei jednofunkcyjne z zasobnikiem to opcja szczególnie polecana dla budynków o większej powierzchni. Taki piec będzie niezbędny zwłaszcza tam, gdzie mamy dwie łazienki.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Przy zakupie kotła stajemy przed kolejnym wyborem. Postawić na tradycyjny czy kondensacyjny? Spróbujemy wyjaśnić różnicę. Przy kotłach niekondensacyjnych spaliny wydostają się na zewnątrz przez komin. Okazuje się, że w tym elemencie są spore rezerwy!
Kotły gazowe kondensacyjne są energooszczędne. Ich zaletą jest wykorzystanie energii cieplnej, ale też ciepła ze spalin i jest to diametralna różnica w porównaniu do tradycyjnych sposobów ogrzewania. Kotły gazowe kondensacyjne pobierają właściwie całość ciepła ze spalin, które wspomaga system grzewczy w danym budynku. Dzieje się tak dzięki bardzo dużej sprawności wymienników ciepła. Przez to oszczędzamy i jednocześnie mniej zanieczyszczamy powietrze. Brzmi to zachęcająco.
Kotły gazowe kondensacyjne są o tyle pożyteczne, że dzięki zamkniętej komorze spalania, możliwy jest bezpośredni pobór powietrza z zewnątrz budynku, co umożliwia między innymi specjalna rura, czy kominowy szacht odpowiadający za wentylację. Ponadto przy takim rozwiązaniu spaliny nie dostaną się do pomieszczenia, w którym został zainstalowany kocioł. Względy bezpieczeństwa są tutaj mocnym argumentem. Gdy kocioł ma otwartą komorę spalania, powietrze konieczne do procesu spalania dociera z pomieszczenia, w którym się znajduje. To oznacza, że w ścianie musi znaleźć się kratka.
Kotły gazowe kondensacyjne to oszczędności
Eksperci wyliczyli, że kondensacja pozwala na mniejsze zużycie gazu o około 15-20% w porównaniu do kotłów tradycyjnych. A w przypadku starszych urządzeń mowa nawet o 30 procentach oszczędności! Koszty zakupu kotła kondensacyjnego zwrócą się zatem już po około 5 latach. Ponadto te urządzenia grzewcze posłużą dłużej, aniżeli te tradycyjne. Oczywiście wybór zależy od osobistych preferencji.