Budowa

Remont elewacji w 5 krokach

Remont elewacji w 5 krokach

Elewacja, jak wszystko, ulega zniszczeniu na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także uszkodzeń mechanicznych i wymaga odnowienia. Dzięki temu będzie świetnie się prezentować przez kolejne lata, jednak trzeba wiedzieć, że remont elewacji może być czasochłonny i wymaga użycia odpowiedniego sprzętu np. rusztowań elewacyjnych. Jeżeli zastanawiacie się nad remontem elewacji, to przedstawiamy Wam nasz poradnik, jak tego dokonać w 5 krokach.

Krok pierwszy: mycie i czyszczenie ma duże znaczenie

Elewację, szczególnie tę wykonaną z tynku należy regularnie i okresowo myć, a to dlatego, że jest ona porowata, w związku z tym wnikają w nią zanieczyszczenia. Trzeba wiedzieć, że taki proces może trwać nawet 8 godzin, jednak efekty są naprawdę świetne. Konieczne jest umycie ścian pod ciśnieniem, co pozwala pozbyć się pierwszych i najbardziej widocznych zanieczyszczeń. Następnie należy poczekać aż ściana wyschnie należy nałożyć preparat bakteriobójczy, który niszczy glony i grzyby. Po tym etapie trzeba spłukać ponownie elewację wodą pod dużym ciśnieniem.

Krok drugi: gruntowanie jest istotne

Samo umycie elewacji poprawi jej stan wizualny, ale mimo to nadal konieczne jest przeprowadzenie kolejnych etapów jej remontu. Dopiero po 24 godzinach od gruntownego wyczyszczenia ścian można przejść do kolejnego etapu. Na samym początku oczywiście koniecznie należy rozłożyć rusztowanie elewacyjne, dzięki któremu można dostać się nawet w trudno dostępne miejsca. Należy nanieść na całą ich powierzchnię preparat gruntujący. Absolutnie nie należy tego etapu pomijać, gdyż dzięki niemu ściana jest wzmocniona. Jak wiadomo elewacja narażona jest na działanie deszczu i innych zanieczyszczeń, a preparat gruntujący zapewnia ochronę przed nimi. Kolejną jego zaletą jest fakt, że wyrównuje on chłonność i zabezpiecza przed wnikaniem wody.

Krok trzeci: uzupełnianie tynku

Jak wiadomo, choć tynk jest materiałem stosunkowo trwałym, pomimo wszystko może ulec zniszczeniu, np. na skutek działań mechanicznych. Jak wiadomo nie prezentuje się to estetycznie. Ponadto, gdy tynk jest stary może zwyczajnie odpadać. Dlatego decydując się na remont elewacji należy wziąć pod uwagę konieczność uzupełnienia tynku. Tutaj trzeba wiedzieć, że można tego dokonać tylko i wyłącznie metodą ręczną, gdyż natryskowa w tym przypadku się nie sprawdzi, gdyż trudno będzie dostosować grubość tynku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na pierwszy rzut oka różnica może być widoczna, ale można ją zniwelować wykonując następny krok.

Krok czwarty: malowanie elewacji

Kolejne działanie jest również niezwykle istotne. Tutaj należy wykorzystać niezawodne rusztowania elewacyjne, które zapewnią stabilność, co pozwoli pracownikom na precyzyjne pomalowanie elewacji. Malowanie można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu powierzchni, najczęściej po 24 godzinach. Jednak my doradzamy poczekanie jeszcze kolejnej doby, dzięki temu nie będziemy obawiać się powstawania zacieków czy różnic w kolorze. Duże znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniej farby, która posiada specjalistyczne właściwości. Otóż powinna ona nie tylko pięknie kryć, ale również zapobiegać powstawaniu mikroorganizmów na elewacji.

Krok piąty: dodatkowe zdobienie elewacji

Jeżeli po remoncie elewacji chcemy nadać jej zupełnie inny charakter, możemy zdecydować się na dodatkowe zdobienia. Słupy elewacyjne, jak i cokół można wykończyć w inny sposób, np. decydując się na pokrycie ich płytką klinkierową. W ten sposób można stworzyć elewację w stylu rustykalnym. Inną propozycją może być wybór kamienia elewacyjnego. Dzięki temu elewacja nabierze antycznego wyrazu. Warto tutaj wspomnieć, że kamień elewacyjny stanowi dodatkową warstwę termoizolacji, co w przypadku wykończenia cokołu jest bardzo istotne.

Elewacja po remoncie może ulec całkowitej metamorfozie. Dostępność dobrej jakości tynków, a także innych materiałów wykończeniowych jest gwarantem spektakularnego rezultatu. W przypadku stosunkowo nowych tynków wystarczające może okazać się mycie elewacji. Jednak, kiedy zauważymy pierwsze oznaki pęknięć warto zabrać się za remont.

Similar Posts