Porady

Nowy odkurzacz workowy – jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Dobry odkurzacz workowy

Odkurzacze workowe od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Nic dziwnego – takie modele są stosunkowo tanie, higieniczne w obsłudze i dostępne w wielu kolorach. W tym tekście podpowiadamy, jak wybrać dobry odkurzacz workowy, który posłuży Ci przez lata!

Z tekstu dowiesz się:

 • jak działają odkurzacze workowe,
 • na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając nowy odkurzacz,
 • co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem odkurzacza workowego.

 

Szukasz nowego odkurzacza workowego? Wbrew pozorom wybór najlepszego urządzenia do odkurzania wcale nie jest tak skomplikowany. Jaki odkurzacz wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia? Podpowiadamy!

Jak działa odkurzacz workowy?

Wszystkie odkurzacze workowe działają na tej samej zasadzie. Urządzenie najpierw zasysa powietrze wraz z kurzem do wnętrza, następnie przepuszcza je przez warstwę papieru lub materiału (w zależności od tego, z czego jest zrobiony worek), która zatrzymuje zanieczyszczenia, a w końcowym etapie wydmuchuje oczyszczone powietrze na zewnątrz przez filtr. Budowa odkurzacza workowego sprawia, że korzystanie z niego jest bardzo higieniczne – kiedy worek się zapełni, możesz go po prostu wymienić.

Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Dobry odkurzacz powinien być skuteczny i niezawodny. Zanim więc przystąpisz do poszukiwania odpowiedniego modelu, dowiedz się, jakie kwestie powinieneś wziąć pod uwagę:

 • Moc urządzenia – większość używanych przez nas sprzętów ma moc w granicach 700-900 W. Pamiętaj, że większa moc silnika nie musi oznaczać większej siły ssania i że jeśli korzystasz z odkurzacza workowego, masz na nią wpływ. Wystarczy, że będziesz regularnie wymieniać worki i filtry, a Twój odkurzacz wciąż będzie wciągał zanieczyszczenia z maksymalną siłą.
 • Regulacja siły ssania – ta funkcja pozwoli Ci dostosować siłę ssania do warunków: zmniejsz ją na drewnianej lub kamiennej podłodze, a zwiększ na puchatym dywanie. Dzięki tej opcji zyskujesz pewność, że dokładnie odkurzasz powierzchnię, a jednocześnie oszczędzasz na rachunkach za energię!
 • System filtracji – to szczególnie istotna kwestia, jeśli w Twoim domu mieszkają alergicy lub małe dzieci. Przeglądając ofertę odkurzaczy domowych, zwróć uwagę na modele wyposażone w filtrwylotowy HEPA 13 (np. Antek ZVC3501R marki Zelmer). Zapewnia on całkowitą skuteczność filtrowania na poziomie 99,95% i można go myć pod bieżącą wodą, co ułatwia utrzymanie go w czystości.

 

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli wybierasz odkurzacz workowy?

W trakcie wyboru nowego odkurzacza do domu przyjrzyj się uważnie nie tylko jego parametrom technicznym, ale też wszystkim elementom dodatkowym. Sprawdź m.in. to, jakie końcówki składają się na podstawowe wyposażenie urządzenia. Do dobrego odkurzacza producent powinien dołączyć szczotki, które umożliwią Ci sprzątanie różnych rodzajów powierzchni. Jakie szczotki mogą znaleźć się w kartonie z nowo zakupionym odkurzaczem? Sprawdź:

 • szczotka do odkurzania tapicerki – umożliwia odkurzanie tapicerki w samochodzie, a także obicia krzeseł, foteli czy kanapy,
 • szczotka uniwersalna – przeznaczona do wszystkich powierzchni,
 • szczelinówka do wąskich przestrzeni – umożliwia dokładne odkurzanie listew i szpar w podłodze,
 • szczotka parkietowa – pozwala na dokładne odkurzenie różnych rodzajów pokrycia podłogi – parkietu, paneli, płytek podłogowych i wykładziny – bez zarysowań powierzchni,
 • turboszczotka – szczotka do usuwania takich zanieczyszczeń, jak włosy i sierść.

 

Przy zakupie odkurzacza zwróć także uwagę na rodzaj worka i jego pojemność, np. worki do odkurzaczy Zelmer mają pojemność od 2 do 4 litrów. Jeśli powierzchnia Twojego domu jest dość duża, zaopatrz się w odkurzacz wyposażony w większy, np. 4-litrowy worek. Warto też od razu zaopatrzyć się w zapas dopasowanych worków.

Wiesz już, na co zwracać uwagę przy wyborze nowego odkurzacza workowego. Sprawdź ofertę odkurzaczy Zelmer i wybierz spośród nich model dla siebie!

Similar Posts