Porady

Jakie pokrycie na płaski dach

Jakie pokrycie na płaski dach

Dach to element konstrukcji każdego budynku. Zależnie od jego rodzaju, dach może mieć połacie pochyłe lub być dachem płaskim. Dachy płaskie bardzo często stosuje się w budownictwie nowoczesnym, które wyróżnia się modernistycznymi kształtami. Wiele osób świadomie decyduje się na dach płaski w swoim budynku, którego wykonanie w wielu przypadkach jest tańsze niż dachu z więźbą drewnianą. Warto jednak już od początku zastanowić się nad tym, czym pokryć płaski dach.

Zalecane pokrycia na płaski dach

Nie dachówka – niestety ten rodzaj pokrycia dachowego nie nadaje się do stosowania na dachach płaskich. Dlaczego? Ponieważ dla zapewnienia bezpiecznego montażu, dachówka ceramiczna lub betonowa musi być umieszczona pod kątem względem ziemi. Po to aby mocniejsze podmuchy wiatru nie spowodowały jej poderwania. Dlatego dla dachów płaskich stosuje się pokrycia bitumiczne, takie jak papy asfaltowe oraz gonty. Mocuje się je do deskowania przy pomocy gwoździ, a następnie są ze sobą wulkanizowane, tworząc szczelne i jednorodne pokrycie dachu. Gont i papa mają wiele zalet – na przykład są stosunkowo tanie, łatwo dostępne, a ich montaż również nie sprawia żadnych problemów. Warto o tym pamiętać na przykład wtedy, kiedy część prac przy budowie zamierzamy wykonać samodzielnie, np. w celu oszczędności kosztów.

Blacha na dach płaski

Kolejne pokrycie dachowe, które może być stosowane na płaskie dachy to blacha ocynkowana. Jest to kolejny trwały rodzaj pokrycia dachowego. Blacha jest materiałem uniwersalnym. Pamiętać należy o tym, że przy jej układaniu należy jej zapewnić choćby minimalny spadek, tak aby wody opadowe grawitacyjnie odpływały do rynny i nie zalegały na dachu, mogąc powodować podciekanie. Blacha dachowa również jest łatwa w montażu, choć jej transportowanie na dach może być kłopotliwe bez wyciągu linowego. Wybierając to pokrycie dachowe pamiętajmy o konieczności jego odświeżania co kilka lat – mycia, a następnie malowania, jeśli wierzchnia warstwa powłoki ma jakiekolwiek ubytki.

Żywice epoksydowe

Coraz częściej wykorzystuje się również różnego rodzaju żywice epoksydowe jako pokrycia dachów monolitycznych. Zapewniają one bardzo dobrą ochronę przed wilgocią i są odporne na duże wahania temperatur, w tym również promieniowanie UV. Ich zaletą jest łatwość wykonywania powłoki, a także niska cena idąca w parze z bardzo dobra wydajnością.

Jak dbać o płaski dach?

Konserwacja płaskiego dachu jest podobna do dachów pochyły, z pewnymi różnicami. Przede wszystkim zimą należy regularnie usuwać śnieg z takiego dachu, aby jego duże ilości nie obciążały nadmiernie konstrukcji. Trzeba również zadbać o skuteczne odwodnienie tego dachu, po to by odprowadzać deszcz lub właśnie topniejący śnieg. Potrzebujesz wsparcia finansowego aby naprawić lub wykonać dach? Jeśli tak kredyt gotówkowy na pewno dostarczy ci potrzebnej gotówki. Opłacisz nią ekipę budowlaną lub kupisz za to wszystkie potrzebne materiały budowlane, z którymi stworzysz solidny i trwały dach.

Similar Posts