Porady

Jak układać płyty drogowe na drodze tymczasowej? Sposób na przyspieszenie prac

Jak układać płyty drogowe na drodze tymczasowej? Sposób na przyspieszenie prac

Na placu budowy od początku liczy się czas. Im sprawniej i szybciej będą prowadzone prace, tym wcześniejsze ich zakończenie i – często – większy zwrot z inwestycji. Czy istnieje sposób, aby szybko ułożyć płyty drogowe? Wiele zależy od tego, z jakiego materiału droga tymczasowa będzie budowana.

Droga dojazdowa: z czego?

Wielu wykonawców zastanawia się, z czego droga dojazdowa powinna zostać ułożona, aby była wytrzymała, a jej budowa nie pochłonęła wiele czasu i środków.

Wśród dostępnych materiałów najbardziej popularne są:

  • Płyty drogowe betonowe, a więc rozwiązanie najbardziej tradycyjne. Droga dojazdowa z płyt betonowych na pewno będzie trwała i solidna. Trudno jednak, by powstała w szybkim tempie – ciężkie płyty muszą być przewożone i układane przy użyciu specjalnego sprzętu.
  • Płyty drogowe ażurowe – materiał do budowy drogi tymczasowej zdecydowanie lżejszy niż płyty betonowe. Droga dojazdowa z płyt ażurowych może zostać ułożona dość szybko. Warunkiem jest jednak wcześniejsze dobre przygotowanie podłoża (co bywa czasochłonne).
  • Płyty drogowe gumowe, czyli rozwiązanie bardziej nowoczesne. Przed ułożeniem drogi z tego rodzaju płyt również konieczne jest przygotowanie podłoża. Jeśli prace mają odbywać się późną jesienią lub zimą, warto pamiętać także, że płyty gumowe po deszczach i przymrozkach stają się śliskie.
  • Płyty drogowe plastikowe – sposób, który ułatwia układanie drogi tymczasowej i realnie przyspiesza prace.

Szybkie układanie płyt drogowych – czy to możliwe?

Szybkie ułożenie płyt drogowych (a tym samym stworzenie drogi tymczasowej) jest jak najbardziej możliwe. Jak to zrobić? Przede wszystkim odpowiednio dobrać płyty drogowe! Wymiary poszczególnych płyt powinny być niewielkie, a one same – lekkie. Tak jak w przypadku płyt oferowanych na geoproduct.pl.

Płyty drogowe – nowe rozwiązania, które usprawniają prace

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego to innowacyjne rozwiązanie. Do ułożenia drogi nie trzeba wykorzystywać ciężkiego sprzętu – wystarczy zespół 2 monterów. Co więcej, po zakończeniu inwestycji drogę można rozebrać równie szybko, jak została ułożona, a płyty – wykorzystać przy budowie kolejnej drogi. Są na tyle wytrzymałe, że posłużą przez długi czas.

 

Montaż płyt betonowych i żelbetowych jest trudny i niezwykle czasochłonny. Na szczęście dostępne są o wiele szybsze, a co za tym idzie, tańsze, rozwiązania. Wystarczy postawić na nowoczesne technologie i zdecydować się np. na budowę drogi tymczasowej z płyt plastikowych.

 

Similar Posts