Wiele osób już wręcz nie wyobraża sobie domowych wnętrz bez praktycznego i komfortowego ogrzewania podłogowego, które zapewnia komfort cieplny oraz optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Pomimo wielu korzyści, tego typu produkty grzewcze mają też swoje ograniczenia. Jedno z nich dotyczy sposobu wykończenia podłogi, kładzionej na ogrzewanie podłogowe.
Czy ogrzewanie podłogowe może być łączone z wykładzinami i dywanami? Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, by nie przepłacić i utrzymać przyjemne warunki we wnętrzach? O tym wszystkim opowiemy poniżej.
Czy można położyć wykładzinę na ogrzewaniu podłogowym?
Ogrzewanie podłogowe najczęściej stosuje się w połączeniu z podłogami ceramicznymi, które dobrze przewodzą ciepło oraz długo utrzymują temperaturę, przez co we wnętrzach panują odpowiednie warunki dla użytkowników.
Nowoczesne technologie sprawiają jednak, że zarówno tradycyjne ogrzewanie wodne, jak i maty grzewcze, dostępne choćby na stronie Econovli, można stosować w połączeniu z wykładzinami podłogowymi i dywanowymi. Wszystko zależy od wykorzystania odpowiednich materiałów.
Jakie powinno być pokrycie na ogrzewanie podłogowe?
Czym się kierować podczas planowania instalacji i wykończenia wnętrza? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parametry techniczne konkretnej wykładziny.
Podstawą jest oznaczenie, informujące o tym, że producent dopuszcza stosowanie swojego wytworu z ogrzewaniem podłogowym. Oznacza się to specjalnym piktogramem – odwróconą literą S ze strzałkami skierowanymi ku górze.
Równie ważne są informacje na temat oporu cieplnego wykładziny. Nie powinien on przekraczać 0,17 (m2K)/W, co określa norma ISO 8302. Im mniejszy opór cieplny, tym powierzchnia lepiej przewodzi ciepło, a samo ogrzewanie jest wydajniejsze.
Opór cieplny należy sprawdzić na wykładzinie, a także na podkładzie, jeśli planuje się użycie tego dodatkowego elementu. Niejednokrotnie bowiem sama wykładzina spełnia normy dla ogrzewania podłogowego, ale już z podkładem opór jest zbyt duży, by dało się wydajnie przewodzić ciepło do pomieszczenia.
Jakie wykładziny można stosować?
Przy ogrzewaniu podłogowym można stosować różne rodzaje wykładzin. Najczęściej stawia się na:
-
wykładziny z PVC,
-
wykładziny z LVT,
-
wykładziny dywanowe.
Największą zaletą pierwszej grupy produktów jest bez wątpienia niewielka grubość, dzięki czemu wykładziny szybko się nagrzewają i świetnie sprawdzają się jako przewodniki cieplne. Niestety nie zawsze spełniają one wysokie wymagania estetyczne.
Znacznie więcej możliwości dają trwałe panele LVT, które mogą imitować okładziny kamienne lub drewniane, a przy tym szybko się nagrzewają i dobrze oddają ciepło do wnętrza.
Szczególne trudności pojawiają się w przypadku wykładzin dywanowych, które słabiej przewodzą ciepło niż oba wcześniej wymienione rodzaje produktów. W ich przypadku warto zatem dokładnie sprawdzić opór cieplny, ale także przyjrzeć się wadze runa, która nie powinna przekraczać 1000-1300 g/m2. Niższy opór w przypadku dywanów da się też uzyskać dzięki odpowiedniemu rodzajowi podkładu. Świetnie w tej roli sprawdza się juta syntetyczna, posiadająca dobre parametry jako przewodnik ciepła.
Wykładziny grzewcze – nowatorskie podejście do ogrzewania
Innym rozwiązaniem, które łączy zalety ogrzewania podłogowego i komfort wykładziny na, podłodze są nowoczesne wykładziny grzewcze. W ich wnętrzu umieszczono instalację elektryczną, która gwarantuje przyjemne ciepło i komfort użytkowników przestrzeni.
W tym przypadku znika również problem dopasowywania ogrzewania do konkretnego pokrycia, gdyż zostały one zaprojektowane jako spójna i bezpieczna całość o odpowiednich parametrach technicznych.
Nowoczesne ogrzewanie podłogowe i piękne wykładziny
Obecnie bez problemu da się uzyskać wysoką wydajność ogrzewania podłogowego, kładzionego nawet pod wykładzinami dywanowymi. Trzeba oczywiście tylko zadbać o prawidłowe dobranie obu elementów.
Wówczas już bez przeszkód można się cieszyć przyjemnym ciepłem w pomieszczeniu oraz idealnie zaaranżowaną przestrzenią, dopasowaną do indywidualnych upodobań estetycznych.