Porady

Czy zegary ścienne sprawdzą się w stylizacjach boho?

Czy zegary ścienne sprawdzą się w stylizacjach boho?

Eklektyczne wnętrza wypełnione przedmiotami o etnicznej i nieco egzotycznej stylistyce wykonania, nawiązujące do charakterystycznej mody lat 60. i 70. XX wieku, być może nie kojarzą się z klasycznymi ozdobami w formie zegarów, ale nie wykluczają ich zastosowania. Ostatecznie są to wnętrza bogato dekorowane, odważnie czerpiące z dorobku minionych epok. Tym samym ścienny lub stołowy zegar boho, o artystycznej, nietuzinkowej formie, może być ich ciekawym dopełnieniem.

Zegary ścienne w stylu boho – co je wyróżnia?

W artystycznej aranżacji sprawdzą się wszelkie przedmioty nietuzinkowe, które przyciągają uwagę oryginalnym kształtem, kolorem lub formą wykonania, w tym rodzajem zastosowanych do ich produkcji materiałów. W przypadku zegarów boho do wykonania ich tarcz i kopert bardzo często wykorzystuje się materiały naturalne, takie jak drewno, rattan, juta czy bawełna. Z juty i bawełny zwykle przygotowuje się charakterystyczne ozdoby nawiązujące do popularnych motywów etnicznych, przybierające formę węzłów, chwostów czy frędzli. Zegar boho może mieć również tarczę metalową. W tym przypadku kluczowy jest jego kształt. W etnicznych stylizacjach ważnym elementem jest motyw słońca, w związku z czym dedykowane tego typu aranżacjom zegary ścienne mają najczęściej okrągłe tarcze nawiązujące do wyglądu słonecznej korony.

Stołowe zegary boho

W domowych aranżacjach stosuje się nie tylko duże zegary ścienne, ale i zdecydowanie mniejsze, przeznaczone do ustawienia na stoliku, komodzie, regale lub półce mebli, designerskie zegary stołowe. W przypadku zegarów w stylu boho ich charakterystyczną cechą jest nie tyle kształt, ile materiał wykorzystany do ich wykonania. Najczęściej jest to drewno, które można atrakcyjnie formować. Naturalne materiały to ukłon w stronę motywów etnicznych, na jakich bazują tego typu aranżacje. Stołowy zegar boho może być oczywiście wykonany również z innego materiału, na przykład z metalu lub porcelany. Może mieć gładką powierzchnię lub być atrakcyjnie zdobiony, na przykład motywami kwiatowymi, co jest bezpośrednim nawiązaniem do ruchów hipisowskich, do których styl boho stale się odwołuje.

Styl boho jest niezwykle otwarty i bardzo dekoracyjny. Oczywiście nie są to dekoracje luksusowe, z których słynie bogaty styl glamour, ale ich obecność w tego typu wnętrzach jest nieodzowna. W związku z tym stosowanie ściennych lub stołowych zegarów w stylu boho jest w pełni uzasadnione i potrzebne. Pomaga wzbogacić wnętrze o dodatkowe, przyciągające uwagę elementy, nadaje mu większą przytulność i atrakcyjniejszy charakter.

Similar Posts