Wyrzynarki to narzędzia, których używa się do cięcia różnego rodzaju materiału. Często wykorzystywane są podczas prac remontowo-budowlanych. Mogą być wykorzystywane przez specjalistów i hobbystów majsterkowania. Jeśli chcemy jej używać – jaką powinniśmy wybrać?
Zastosowanie wyrzynarki
Wyrzynarki elektryczne służą do przecinania różnego rodzaju materiału budowlanego. Najczęściej używane są w warsztatach stolarskich oraz zakładach produkcyjnych. Umożliwiają szybkie i precyzyjne cięcie płyt drewnianych, blaszanych czy tworzyw sztucznych.
Zaletą tego urządzenia jest możliwość wygodnego i precyzyjnego prowadzenia kierunku cięcia. Nie ma problemu z cięciem bardziej skomplikowanych kształtów. Dzięki temu wyrzynarka jest bezkonkurencyjna w porównaniu z szlifierkami kątowymi i pilarkami.
Jakie są rodzaje wyrzynarek?
Wyrzynarki możemy podzielić ze względu na zasilanie i sposób obsługi.
Zasilanie
Pod względem zasilania możemy wyróżnić modele sieciowe oraz akumulatorowe. Wyrzynarki zasilane sieciowo potrzebują ciągłego podłączenia do źródła prądu. Ich moc jest duża, dzięki czemu ich praca jest wykonywana szybciej od wyrzynarki akumulatorowej. Świetnie sprawdzają się przy cięciu materiałów o większej grubości i twardości.
Modele akumulatorowe mają mniejszą moc. Wbudowany akumulator pozwala na pracę tylko przez kilka godzin na jednym ładowaniu. Zaletą takich wyrzynarek jest brak blokujących pracę przewodów i problemów z brakiem możliwości podłączenia do prądu. Takie modele świetnie sprawdzają się w przypadku braku dostępu do źródła zasilania. Do takich miejsc możemy zaliczyć ogród. Nimi możemy ciąć cieńsze materiały, ponieważ brzeszczoty są krótsze o tych, które znajdują się w wyrzynarkach sieciowych.
Sposób obsługi
Możemy dodatkowo wyróżnić wyrzynarki ze względu na sposób ich obsługi. Wśród nich znajdziemy modele obsługiwane ręcznie lub przytwierdzone do stołu.
Modele ręczne są bardzo mobilne. Prowadzona wyrzynarka tnie dany materiał zgodnie z ruchem naszej ręki.
Modele stołowe posiadają mocno osadzony brzeczot, który nie zmienia swojej pozycji. Cięcie za pomocą tej metody, zachodzi przez prowadzenie materiału np. drewna tak, aby brzeczot przecinał go w wyznaczonej linii.
Prawidłowy brzeszczot
Każda wyrzynarka powinna posiadać odpowiedni, dedykowany do niej brzeszczot. Nawet jeśli uda Ci się założyć inny – ryzykujesz zepsuciem sprzętu, ponieważ nie jest to wytrzymała opcja. Istnieją 3 typy brzeszczotów z mocowaniem:
- typu T,
- typu T2,
- typu U.
Do każdej wyrzynarki jest dołączony podstawowy brzeszczot. Jeśli jednak chcemy ciąć metal czy drewno – musimy posiadać odpowiednie do danego materiału brzeszczoty. Posiadają one specjalny kod na opakowaniu i na nich samych, dzięki któremu można wybrać odpowiedni. Do specjalistycznych brzeszczotów możemy zaliczyć te do stali, gipsu, drewna, paneli, cegły czy blachy. Różnią się one od siebie stopem metalu, z którego są zrobione, ilością, wielkością oraz rozstawem zębów. Przy prawidłowym dobraniu brzeszczotu do wyrzynarki możemy uniknąć zepsucia maszyny przez przegrzanie oraz wypadku.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie wyrzynarki?
Podobnie jak przy zakupie innych sprzętów, najważniejsze są parametry urządzenia. W przypadku wyrzynarki jest to:
- maksymalna długość cięcia – czyli maksymalna grubość ciętego materiału. Dla drewna jest to 50-85 mm, a dla metalu 2-8mm.
- liczba skoków brzeszczotu – wysoka liczba jest jak najbardziej pożądana ze względu na szybszą pracę urządzenia,
- moc – im większa tym szybsza praca,
- prędkość obrotów i ich regulacja – jest bardzo ważna przy korzystaniu z wyrzynarki podczas cięcia różnych materiałów, ponieważ potrzebna jest inna prędkość.
Wyrzynarki – podsumowanie
Wybór wyrzynarki zależy od jej przeznaczenia. Modele akumulatorowe sprawdzą się w miejscu bez źródła prądu, a modele sieciowe w bardziej wymagających warunkach. Szukając odpowiedniej wyrzynarki musimy zwrócić uwagę na jej moc, prędkość obrotów, maksymalną długość cięcia oraz rodzaje brzeszczotów, dedykowane do konkretnego materiału.