Oświetlenie w łazience spełnia wiele istotnych funkcji – zapewnia bezpieczeństwo i komfort dla wszystkich użytkowników. Aby jednak optymalnie sprawdzało się we wnętrzu, trzeba znaleźć odpowiednie produkty oświetleniowe.
Jak wybrać lampy, które nadają się do zamontowania w łazienkach? Co powinno wyróżniać tego typu oprawy? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części artykułu.
Lampa w łazience – różne rodzaje lamp do łazienek
W łazienkach wykonuje się rozmaite czynności higieniczno-pielęgnacyjne, poprawia fryzurę, robi makijaż lub nawet dobiera elementy stroju. Każde z tych zadań wymaga zastosowania nieco innego oświetlenia.
Podstawą są oczywiście sufitowe lampy główne (plafony, oprawy wiszące lub oczka wpustowe), które dają wystarczającą ilość światła, by wykonywać podstawowe czynności oraz poruszać się bez obaw o upadek. W pobliżu lustra zazwyczaj niezbędne jest mocniejsze oświetlenie zadaniowe. Mogą to być kinkiety, taśmy LED lub produkty zintegrowane bezpośrednio ze szklaną taflą, których spory wybór można znaleźć na stronie: Azzardo.com.pl.
Nie zapominajmy też o tym, że lampy spełniają w łazience funkcje dekoracyjne oraz stanowią element całościowej aranżacji. Muszą zatem wpisywać się w prywatne upodobania oraz stylistykę przestrzeni.
Bezpieczeństwo na pierwszym planie – cechy lamp łazienkowych
Zanim jednak wybierze się lampy do łazienki w konkretnym, ulubionym stylu, trzeba sprawdzić parametry techniczne każdego produktu. Bowiem nie każda oprawa oświetleniowa może być bezpiecznie stosowana w łazienkach, w których panuje wysoka wilgotność oraz istnieje ryzyko zachlapania lampy wodą. Jeśli w takich warunkach zamontuje się niewłaściwy produkt, szybko ulegnie on zniszczeniu, a co gorsze może też stać się zagrożeniem dla zdrowia użytkowników.
W łazienkach należy zawsze montować lampy o wysokim współczynniku ochrony IP (powyżej IP44). To gwarancja wysokiej szczelności oprawy, do której wnętrza raczej nie dostanie się woda ani zanieczyszczenia.
Lampy do łazienki muszą być oczywiście wykonane z trwałych materiałów, odpornych na niszczycielskie działanie korozji. W innym razie szybko pokryją się rdzą i w krótkim czasie przestaną być zdatne do użytku.
Inne elementy instalacji – włączniki i gniazda elektryczne
Gdy już zabezpieczy się lampy, warto przyjrzeć się pozostałym elementom instalacji, w tym włącznikom i gniazdom elektrycznym. Powinny to być modele hermetyczne, przystosowane do pracy w trudnych warunkach.
Ramki takich akcesoriów posiadają specjalne uszczelki, chroniące moduły elektryczne przed kontaktem z wodą lub wilgocią, które mogłyby doprowadzić do groźnego zwarcia w instalacji.
Bezpieczne i funkcjonalne oświetlenie do łazienki
Dobrze zaplanowana instalacja oświetleniowa do łazienki powinna być równocześnie wygodna, bezpieczna i odpowiadać upodobaniom estetycznym użytkowników. Na szczęście dostępne na rynku produkty pozwalają stworzyć idealne rozwiązania, szyte na miarę różnych potrzeb.