Porady

Lampy z abażurem – stare w nowym wydaniu

Lampy z abażurem – stare w nowym wydaniu

Abażury powracają na salony w wielkim stylu! Elementy dekoracyjne, które pojawiły się w XVIII wieku, dziś przeżywają prawdziwy renesans. Ozdabiają lampy stołowe i podłogowe. Sprawiają, że wnętrza zyskują na przytulności, jednocześnie bez utraty funkcjonalności.

Co sprawiło, że zatęskniliśmy za konstrukcjami zakończonymi abażurami? Jak dobierać tego typu oświetlenie do poszczególnych wnętrz oraz ich aranżacji? Sprawdźmy!

Nie tylko tekstylny

Abażur najmocniej kojarzy się z wnętrzami naszych dziadków. Z obszernymi i przestronnymi lub malutkimi salonikami, w których można było znaleźć wszystko. Światło wydostawało się spod tekstylnych opraw, zakończonych falbanami lub koronkami. Subtelnie oświetlało pomieszczenie nadając mu przyjaznej i bardzo przytulnej atmosfery. W takich domach można było się poczuć bezpiecznie, niczym we własnym azylu!

Dziś z podobnych powodów stawiamy na abażury. Zatęskniliśmy bowiem za tym metaforycznym ciepłem, którego czasami brakuje w minimalistycznych, surowych i nowoczesnych wnętrzach. Co więcej, możemy wybierać nie tylko wśród tekstylnych abażurów, ale i wykonanych z innych surowców. Jeśli zatem liczymy na aranżację wpisującą się we współczesne trendy, ale z nutą przywodzącą na myśl dawne wnętrza, kompozycja z abażurem będzie idealna! Postawimy jednak na unikalne, właśnie współczesne formy, jak te, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.

W salonie, sypialni… wszędzie!

Lampa z abażurem cudownie prezentuje się w sypialni. Konstrukcja stołowa ustawiona na stoliku nocnym, z abażurem z nieco grubszego materiału, w całości osłaniającym żarówkę, aby jej światło nie raziło w oczy. Do tego w ciemniejszej barwie, dla pozostawienia jedynie świetlnej poświaty. To sposób na uzyskanie romantycznego wystroju lub stworzenie atmosfery sprzyjającej zasypianiu. Przy takim delikatnym świetle można się zrelaksować. Pod względem zaś praktycznym – wstając do łazienki w nocy lampa zapewni wystarczające oświetlenie, nie przyczyni się za to do wybudzenia osoby śpiącej obok w łóżku.

W salonie abażurem może być zakończona lampa podłogowa. Sprawdzi się niedaleko kominka lub ustawiona przy sofie bądź fotelu. Za jej pomocą stworzymy niezwykły kącik czytelniczy. Uzyskamy wyodrębnioną strefę odpoczynku, wyciszenia i relaksu. Do tego zyskamy na lampie, która będzie dekoracją.

Konstrukcje z abażurem tak naprawdę można zastosować w dowolnym miejscu. W kuchni dodadzą uroku. Dzięki nim pomieszczenie będące sercem domu stanie się jeszcze bardziej klimatyczne. Ta sama lampa może efektownie przyozdabiać przedpokój, gdy zagości na eleganckiej, rzeźbionej komódce.

Jak wybierać?

Wybierając lampy z abażurem należy trzymać się tych zasad, które obowiązują podczas kupowania dowolnego rodzaju oświetlenia. Liczy się dopasowanie do charakteru i wystroju przestrzeni, a także funkcji głównej pomieszczenia. Ponadto można wybierać różnorodne konstrukcje, byleby wszystkie lampy zastosowane w danym pomieszczeniu, łączył choć jeden wspólny element. Gotowi na zakupy?

Similar Posts