Porady

Moskitiery – jak je dobrać i zamontować do okna?

Moskitiery – jak je dobrać i zamontować do okna?

Niezbędnym elementem wyposażenia domu czy mieszkania podczas każdego lata jest moskitiera. Osłona – montowana na futrynę okna lub drzwi balkonowe – chroni wnętrze przed nieproszonymi owadami, ale także przed wnikaniem do pomieszczenia pyłu i kurzu. Otwarte okna i świeże powietrze bez niedogodności to prawdziwy luksus. Dowiedz się zatem, jak dobrać i zamontować moskitiery okienne.

Jak dobrać moskitiery okienne?

Wydaje się, że najłatwiej dobrać moskitierę do standardowego okna. Producenci zadbali jednak o każdego – nawet najbardziej wymagającego – klienta. Tym samym dostępne są różne moskitiery. Należy je wybierać, kierując się własnymi preferencjami i potrzebami, a także oczywiście wymiarami okna i usytuowaniem okien w bryle budynku. Kolory profili aluminiowych pozwalają zaś idealnie dopasować produkt do fasady budynku.

Istotną kwestią jest dokonanie właściwych pomiarów. Dla przykładu: planując moskitierę ramkową, wymierz szerokość i wysokość wewnętrznej części okna (szyby) oraz grubość profilu. Jeśli zamawiasz moskitiery okienne na wymiar, to zmierz wysokość i szerokość z ramą oraz bez niej.

W kolejnych akapitach przybliżymy charakterystykę poszczególnych rodzajów moskitier, co ułatwi dokonanie wyboru.

Moskitiery ramkowe

Są to tanie i estetyczne moskitiery (https://familyrollo.pl/moskitiery/moskitiery-ramkowe), montowane do framugi okna. Montaż jest banalnie prosty, a po sezonie można je w równie łatwy sposób zdemontować. Przed owadami chroni umieszczona w ramce drobna siatka z włókna szklanego pokrytego PCV.

Montaż: tego rodzaju moskitiery wykonywane są na zamówienie, a zatem można je zamontować w dowolnym oknie. Montuje się je w oknach rozwiernych oraz rozwierno-uchylnych. Montażu dokonuje się na rygle – bezinwazyjnie i bez potrzeby wiercenia, na ramie okiennej z zewnętrznej strony. Moskitiera ramkowa wyposażona jest w uszczelkę szczotkową, co sprawia, że idealnie przylega do ramy okna.

Moskitiery rolowane

Tego rodzaju moskitiera (https://familyrollo.pl/moskitiery/moskitiera-rolowana-na-okno-dachowe) na pierwszy rzut oka wygląda, jak tradycyjna roleta. Jak sama nazwa wskazuje – jest zwijana i rozwijana w razie potrzeby. Bez wątpienia jest bardziej funkcjonalną alternatywą dla moskitiery ramkowej. Zwinięta – w żaden sposób nie ogranicza widoczności. Rozwinięta również nieszczególnie wpływa na dopływ światła do wnętrza. Jest natomiast bardziej funkcjonalna; można ją zwinąć i swobodnie wyjrzeć przez okno. Nie trzeba jej demontować, świetnie wpisuje się w estetykę okna. Ponadto można ją zamontować w oknach dachowych.

Montaż: prowadnice montuje się na bokach ościeżnicy okiennej, natomiast moskitiera chowana jest do kasety. Montażu dokonuje się po wewnętrznej stronie okna. Prowadnice i kasetę łączy się za pomocą wkładek dystansowych. Całość przykłada się do okna, by zaznaczyć miejsca na wykonanie otworów. W otworach montażowych osadza się kołki, a następnie montuje moskitierę.

Moskitiery plisowane na okno dachowe

Moskitiera plisowana (https://familyrollo.pl/moskitiery/moskitiera-plisowana-na-okno-dachowe) jest rekomendowana do specyficznych rodzajów okien, takich jak na przykład okna dachowe. Jej design nie odbiega od tradycyjnej rolety plisowanej, jednak atutem jest skuteczna ochrona przed insektami, pyłkami i zanieczyszczeniami. Moskitierę można dowolnie zwijać i rozwijać. Moskitiery te są wykonywane na wymiar do indywidualnych potrzeb, a zatem będą pasować nawet do najbardziej nietypowej ramy okiennej. Szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować moskitierę do aranżacji wnętrza. W ofercie znajdziesz produkty w kolorze białym, brązowym, antracytowym, ale także w kolorach strukturalnych złoty dąb i orzech.

Montaż: moskitierę montuje się zazwyczaj do wnęki wokół okna. W związku z tym najpierw należy przyłożyć kasetę do podłoża i zaznaczyć miejsca, gdzie powstaną otwory do montażu. Trzeba też założyć prowadnice boczne, a potem wsunąć je w szyny kasety.

Similar Posts