Porady

Dobre pojemniki na odpady, czyli jak poradzić sobie z segregacją śmieci?

Dobre pojemniki na odpady, czyli jak poradzić sobie z segregacją śmieci?

Segregacja śmieci jest powszechnym obowiązkiem właściwie w każdym zakątku kraju. W ten sposób możemy nieco zmniejszyć opłaty za wywóz odpadów komunalnych, a przy okazji dajemy drugie życie przedmiotom nadającym się do recyklingu. Trudno jednak zaprzeczyć opinii, że segregacja odpadów potrafi być uciążliwa. Podpowiadamy, jak się dobrze zorganizować i jakie pojemniki na odpady warto kupić do wspólnoty mieszkaniowej, a jakie do domu jednorodzinnego.

Jakie pojemniki na śmieci są potrzebne? Krótko o segregacji odpadów

Segregacja odpadów wydaje się skomplikowana, ponieważ nie wystarczy wrzucać plastikowych przedmiotów do pojemnika na tworzywa sztuczne, szkła do pojemnika na szkło, a produktów papierowych do pojemnika na papier. W segregacji chodzi o to, by oddzielić rzeczy nadające się do przetworzenia od tak zwanych odpadów zmieszanych, które mogą jedynie wylądować na wysypisku. To wiąże się z licznymi pułapkami, na przykład karton po mleku powinien iść do pojemnika na plastik. Dlaczego? Bo pod kartonową powłoką kryje się plastikowa warstwa, którą w sortowni odpadów oddziela się od kartonika. Z kolei resztki dań mięsnych muszą zostać wyrzucone do odpadów zmieszanych, mimo że także się rozkładają i teoretycznie mogłyby iść na kompost, czyli do pojemnika BIO.

Pojemnik na odpady 1100l,
Pojemnik na odpady 1100l, fot. eco-market.pl

Podsumowując, do prawidłowej segregacji odpadów potrzebujemy od 4 do 5 pojemników na śmieci: na odpady zmieszane, plastik, szkło, papier i odpady BIO (pojemnik zbędny dla osób, które mają na podwórku kompostownik).

Rodzaje pojemników na odpady — jaki rozmiar wybrać?

Pojemniki na śmieci powinny być solidne, wyposażone w mocne kółka, bo śmieci swoje ważą. Do wyboru mamy kosze metalowe, stalowe i poliuretanowe. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić materiał wykonania pojemnika, by upewnić się, że będzie on wystarczająco solidny.

W przypadku domów jednorodzinnych rozmiar pojemnika na odpady należy dostosować do ilości wyrzucanych śmieci. Duża rodzina z pewnością wybierze pojemnik 240-litrowy, nawet jeśli segreguje śmieci. Z kolei osoby samotne lub pary mogą postawić na pojemnik 120-litrowy.

Tymczasem we wspólnotach mieszkaniowych i przedsiębiorstwach większe pojemniki sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. Kosz 240-litrowy można zamówić na odpady BIO, z kolei reszta powinna mieć pojemność 1100 l. Przy okazji przedsiębiorstw warto wspomnieć również o małym pojemniku na baterie oraz koszach stalowych, które świetnie sprawdzają się przy transporcie kartonów magazynowych i nie tylko.

Gdzie kupić pojemniki na śmieci? Zwróćcie uwagę na przykład na pojemniki na odpady w eco-market.pl. W wyborze odpowiedniego pojemnika pomogą Wam również szczegółowe opisy każdego z nich.

Pojemnik na odpady o pojemności 120l
Pojemnik na odpady o pojemności 120l, fot. eco-market.pl

Segregacja śmieci, co daje?

Segregacja śmieci może wydawać się fanaberią, bo przecież i tak nie pomaga uniknąć podwyżek opłat za śmieci. Wiele osób decyduje się więc segregować odpady z obawy przed wysokimi mandatami. Tymczasem warto mieć na uwadze, że zmiana naszych nawyków w związku z produkcją i segregacją odpadów, przyczyni się do większej dbałości o środowisko, czyli nasz wspólny dom.

Duży pojemnik na odpady 1100l
Duży pojemnik na odpady 1100l, fot. eco-market.pl

Similar Posts