Porady

Co to jest inteligentny budynek?

Co to jest inteligentny budynek?

Inteligentne domy stają się coraz popularniejsze co wynika przede wszystkim z korzyści, jakie dają tego typu rozwiązania. Czym jest zatem inteligentny budynek? Jaką może mieć funkcjonalność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest inteligentny budynek?

Inteligentny budynek to dom, który został wyposażony w technologię smart home integrującą zastosowane w nim systemy (np. klimatyzację, rekuperację, ogrzewanie, oświetlenie itp.). W efekcie mogą one wzajemnie się ze sobą komunikować, a co za tym idzie optymalizować swoje działanie. W tym miejscu warto podkreślić, że smart home to nie tylko inteligentny dom, ponieważ automatyka domowa może również tworzyć inteligentne mieszkanie. W każdym przypadku cały system jest zintegrowany w dedykowanej wizualizacji/aplikacji, z poziomu której można nim wygodnie sterować. Co więcej, zarządzanie domem może odbywać się zarówno z jego wnętrza, jak i z dowolnego miejsca na ziemi.

Jaką funkcjonalność może mieć inteligentny budynek?

Każdy projekt inteligentnego domu może obejmować inną funkcjonalność, która powinna być dopasowana do potrzeb jego mieszkańców. Z reguły podstawą jest inteligentne oświetlenie, które jest nie tylko wygodne w obsłudze, ale również pozwala ograniczyć zużycie energii. To samo może umożliwić inteligentne sterowanie ogrzewaniem, które pozwala utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzu optymalizując jednocześnie zużycie energii niezbędnej do jego ogrzania. Na system oszczędzania energii dodatkowo może składać się rekuperacja oraz klimatyzacja, czyli systemy wspomagające ogrzewanie. Jaką jeszcze funkcjonalność może mieć inteligentny budynek? Bardzo często stosuje się automatyczne rolety, a także zintegrowany alarm i monitoring, co zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest również włączenie do smart home automatyki bramowej, co umożliwia zdalną kontrolę dostępu. Komfort użytkowania mieszkania podnoszą również funkcje multimedialne, na czele z multiroom audio, czyli systemem umożliwiającym odtwarzanie muzyki we wszystkich pomieszczeniach z jednego, wspólnego źródła. Innym przykładem funkcjonalności smart home może być automatyczna obsługa zraszaczy ogrodowych, czy oświetlenia zewnętrznego.

Inteligentny budynek – koszty

Warto mieć świadomość, że cena inteligentnego domu jest uzależniona od funkcjonalności, która została w nim zastosowana. W efekcie stworzenie inteligentnego budynku może kosztować zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jaki system wybrać? Przede wszystkim elastyczny, czyli taki, który będzie umożliwiał rozszerzenie funkcjonalności w przyszłości. Takie rozwiązanie sprawia, że instalując podstawy smart home nie ponosi się jednorazowo dużego wydatku, a sukcesywnie można rozbudowywać inteligentny budynek o kolejne zintegrowane systemy.

Podsumowując należy stwierdzić, że inteligentny budynek to przyszłościowe rozwiązanie, które z czasem stanie się powszechne. Wynika to z faktu, że zastosowanie inteligentnych systemów pozwala nie tylko komfortowo mieszkać, ale również optymalizować zużycie energii, czyli realnie oszczędzać.

Similar Posts